2023 Yılbaşı Hangi Gün? Yılbaşı Tatili Kaç Gün?

06.12.2022
116
2023 Yılbaşı Hangi Gün? Yılbaşı Tatili Kaç Gün?

Bir seneyi daha geride bırakmaya hazırlandığımız günlerdeyiz. Zaman ne tez geçiyor, öyle değil mi? Geçtiğimiz yıla girdiğimiz gün bile dün gibiyken şimdi aklımızda 2023 Yılbaşı Hangi Gün? Yılbaşı Tatili Kaç Gün? soruları oluşmaya başladı bile.

Peki, yılbaşı tatili hangi güne denk geliyor? 2022’yi uğurlayacağımız yılbaşı akşamı yani, 31 Aralık 2022 hangi gün? Yeni senesi karşılamayı iple çekenler ve bu çetin yıla veda etmek amacıyla sabırsızlananlara 2023 yılbaşı tarihi geliyor!

2023 Yılbaşı Ne Zaman?

 

2023 Yılbaşı Hangi Gün?

2023 Yılbaşı Hangi Gün?

 

2023 senesini karşılayacağımız yeni senenin ilk günü 31 Aralık 2022’yi 1 Ocak 2023’e bağlayan yılbaşı gecesidir.

Peki, yılbaşı ne zaman?

31 Aralık 2022 Cumartesi gününe, 1 Ocak 2023 ise Piyasa gününe denk gelmektedir. 2023 yılının ilk gününe 1 Ocak 2023 Piyasa günü uyanacağız. Yılbaşı uygulamaları amacıyla şuandan plan yapıyorsanız, iş ve okul çıkışlarınızı 31 Aralık 2022 gününe yani Cumartesi gününe göre ayarlayabilirsiniz.

Cuma akşamından itibaren hafta sonu yılbaşının keyfini çıkarmak amacıyla hazırlanabilirsiniz. 1 Ocak 2023 günü olduğunda Piyasa gününe merhaba diyeceksiniz. Bu günde hem resmi hem de hafta tatili yaşanacağı amacıyla birtakım dükkanların kapalı olacağını hatırlatabiliriz.

2023 Yılbaşı Tatili Kaç Gün?

2023 Yılbaşı Hangi Gün?

2023 Yılbaşı Hangi Gün?

2023 yılbaşı kaç gün tatil sorusunun cevabını merak edenleri derhal aydınlatalım: 1 Ocak günü ülkemizde resmi tatil kabul edilmektedir. Her resmi tatilde bulunduğu gibi 1 Ocak 2023 Piyasa günü de tatil olacak.

Peki, yılbaşı tatili kaç gün? Yılbaşı tatili resmi olarak sadece hafta sonundan ibaret olacak diyebiliriz. Yılbaşı ne vakit resmi tatil oldu diye merak ettiyseniz 1935 senesinde bunun yasallaştığı verisini vermiş olalım.

31 Aralık günü tatil mi derseniz senenin son günleri resmi tatil olarak sayılmamaktadır; fakat birtakım özel iş yerleri bu günü de tam gün ya da yarım gün tatil yapabilmektedir. 2022 yılların son günü 31 Aralık Cumartesi gününe de denk geldiği amacıyla tabii ki cumartesi günü çalışmayanlar amacıyla her hafta bulunduğu gibi gene tatil olacak.

Yılbaşı Nedir? Neden Kutlanır?

2023 Yılbaşı Hangi Gün?

2023 Yılbaşı Hangi Gün?

 

Kelime anlamından da anlaşılacağı üzere senenin başı, yeni senenin ilk günüdür. Bir takvimin son bulduğu gün, bir ileri senenin ise ilk ayına giriş niteliğindedir. Neredeyse bütün dünya ülkelerinin tamamında geçerli olan Miladi takvime göre 31 Aralık gününü 1 Ocak’a bağlayan gece saat 00.00 itibarıyla yılbaşı sayılır. Yeni senenin ilk günü bulunduğu amacıyla kutlanır.

Yılbaşı ve Noel Arasındaki Fark Nedir?

Yılbaşı ne vakit kutlanır sorusunun sonrasında genelde yılbaşı ve noel aynı şey mi sorusu da gelir. Zira bu problemin cevabına göre tebrik süreyi değişkenlik gösterir. Yılbaşı ve Noel kutlamalarının pek çok tartışmanın odağı olduğunu biliyoruz. Aralık ayı itibarıyla yılbaşı kutlamalarının başlaması, süslenen çam ağaçları, “Mutlu yıllar!” “Hoş geldin yeni yıl!” gibi sprey yazılarıyla süslenmiş dükkan vitrinleri, kar yağmış görüntülü süslemeler, kırmızı – yeşil aksesuarlarda artış, AVM koridorlarında gezinen temsili Noel babalar, devasa armağan paketleri ve daha nicesi…

Bu mevzu ile ilgili ikiye ayrılan görüşler var. Tartışmaların asıl kaynağı temelinde yeni sene değil Noel kültürü. Hz. İsa peygamberin doğum günü olarak kutlanan 25 Aralık ve onu takip eden 1 haftalık proses Noel Bayramı olarak kabul ediliyor. Bu bayram, Hristiyan dinine mensup olanlar amacıyla bir tür dini kutlama.

Takvimsel bir ritüel olarak da değerlendirebileceğimiz yılbaşı gecesini kutlamayı reddedenler de var elbette. Bu görüşe sahip olan kişiler, yılbaşının bir Hristiyan geleneği olduğunu ve dinimize makul olmadığını savunuyor. Bu noktada Noel ve yılbaşı terimlerinin birbirinden değişik iki tebrik olduğunu belirtelim.

Özet olarak ortak tarih ve paylaşılan değerler gereği kültür sentezine ev sahipliği yapmış olan ülkemizdeki her görüşe saygı ve hoş görü gösterebilmek mühim.

 

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status