3 Yaş Tuvalet Eğitimi İçin Geç Mi?

30.11.2022
201
3 Yaş Tuvalet Eğitimi İçin Geç Mi?

Çocuklara ne zaman tuvalet eğitimi verilmesi gerektiği konusu oldukça önemlidir. Anne ve babaların son dönemde merak ettiği bir başka önemli konuların başında 3 yaş tuvalet eğitimi için geç mi? yoksa erken mi? olduğudur. Çocuğun tuvalet eğitimine bakıldığında 18 ile 3 yaş arasında bir eğitimin verilmesinde herhangi bir sakınca durumu söz konusu değildir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında çocukların 4 yaştan sonra kesinlikle tuvalet eğitimlerini almamalarıdır. Bu durum çocuk açısından da bakıldığı zaman zor olacağından dolayı 18-3 yaş ideal olacağını bilmelisin.

3 Yaş Tuvalet Eğitimi İçin Geç Mi?

3 Yaş Tuvalet Eğitimi İçin Geç Mi?

3 Yaş Tuvalet Eğitimi Kaç Gün Sürüyor?

3 Yaşındaki çocuğunuza tuvalet eğitimi vermeye başlayacağınız zaman haliyle ne kadar süre olacağını da sorgulayabilirsiniz. Kaç gün tuvalet eğitimlerinin tamamlanacak olduğu aslında çocuktan çocuğa değişebilen bir durumdur. Bu nedenle kesin bir ifade söylenmesi mümkün değildir. Fakat kimi çocuklarda tuvalet eğitimi 10 gün şeklinde sürerken, kimisine de baktığımız zaman 6 ayı sürebiliyor. Lakin burada en önemli konuların başında mutlaka sabırlı olmanız gerekiyor. Sabırlı olarak çocuğa tuvalet eğitimi kazandırmaya başladığınız zaman bir süre sonra hemen alışkanlık kazanmaya başladığını fark edeceksiniz. Aslında bir bakıma emeklerinizin karşılığını alacak olduğunuz kesindir. 3 yaş tuvalet eğitimi için geç mi? diyenler için geç olmadığını ve hatta hemen başlamaları gerektiğini söyleyebiliriz.

3 Yaşında Çocuğa Nasıl Tuvalet Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuğunuz 3 yaşındaysa kolayca tuvalet alışkanlığının kazanmasını sağlayabilirsiniz. Burada izlemeniz gereken en önemli yollardan biri de sabırlı bir şekilde çocuğunuza tuvalet eğitimini vermeniz olacak. 3 yaşında çocuğa tuvalet alışkanlığı nasıl kazandırılır? diye soran ebeveynlerin çocuklarını cesaretlendirmeleri gerekmektedir. Çocuğun ne zaman tuvaleti geldiğini fark ettiğiniz zaman hemen onun lazımlığa gitmesini söyleyerek teşvik etmelisiniz. Hatta lazımlığa oturtarak sevmeli, şakalaşmalar yaparak korku duygusunun kaybolmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuz lazımlığa değil de olduğu yere yaptığı zaman kesinlikle kızmayın. Bu durum onu daha fazla korkutur ve alışkanlık kazanmasını önler. 3 yaş tuvalet eğitimi için geç mi? diye düşünmeden hemen eğitim almasını sağlayabilirsiniz.

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status