Ahşap Mobilya Nedir?

04.01.2023
111
Ahşap Mobilya Nedir?

Ahşap Mobilya Nedir? Ev mobilyası seçimi yaparken kişilerin en çok tercih ettikleri ev mobilyası içinde ahşap mobilyalar gelmektedir. Ahşap mobilya tercih edenlerin merak etiği ahşap mobilya nedir sorusunun cevabı olarak, ağaç kesildikten ardından ham tomruktan biçilerek ortaya koyulan, kaplanmamış ve doldurulmamış som ve de katkısız ahşaba masif ahşap adı verilir. Masif ahşap, yapıştırıcı maddelerle sıklaştırıp yapılan suni ahşap çeşitleri gibi değildir, bütünüyle natürel ağaç liflerinden meydana gelmektedir denilebilir.

Bambu Mobilya Nedir?

Bambu bitkisi gıda, ilaç, tekstil tarzı gerekliliklerden yapı malzemeleri, mobilya ile dekorasyon ürünleri tarzı estetik bölümlere kadar çok fazla bir kapsamda tercih ediliyor. Doğada bol olması, rahatça büyümesi de bunun en büyük nedenlerinden. Geçtiğimiz 10-15 senede bambu mobilya ile dekorasyon ürünleri tercih edilmesi arttığını, iç ve dış dekorasyonda daha fazla tercih edildiğini herkes fark etti.

Kullanıldığı bölümlerde doğal ve sıcak bir atmosfer meydana getiren, kaliteli görünüm ve bununla beraber fiyatı da fazla yüksek olmayan bambu dekorasyon ve mobilya ürünleri bu estetik ve maliyet avantajlarının haricinde da pek fazla fayda sağlamakta. Ev mobilyası dekorasyonunda fazlaca tercih edilmekte.

Ahşap Mobilya Nedir

Ahşap Mobilya ve Bambu Mobilya Arasındaki Farklar Nelerdir?

Anahtar fark: ‘Ağaç’ terimi ağaçları belirtmek adınatercih edilir, özellikle ağaçların yapıldığı maddeye işaret etmektedir. Ağaç, ağaçların gövdelerinde ile köklerinde çokça bulunan sert, lifli yapısal dokudur. Selüloz liflerinin doğal bir bütünüdür. Diğer türden Bambu, Poaceae çim familyasındaesasen bir ottur. Yüzlerce tür bambu bulunur; fakat, çoğu bambu kereste Phyllostachys ile Bambusa cinsinden elde edilmektedir.Bambuların bir avantajı, pratik şekilde 3 ila 6 yıl içerisinde büyürken, ağaçların 20 ila 70 sene kadar sürebilmesidir.

Bu sebeple, bambu, geleneksel ahşapların dışında, çevre dostu olarak bilinir.Bununla beraber, özellikle geleneksel ahşaplarlakıyas edilerek, bir bambu dezavantajı, çok kısa olan bir doğal yaşam döngüsüne sahip olmaktadır ve zamanla hasat edilmediğinde, esasen çürük küf ile mantarlarla yok olmaktadır. Bambu harici toz post böcekleri, termitler ve denizciler tarzı böcek saldırılarına karşı fazlaca hassastır.

 

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status