Akıllı Telefonlar, Klozet Kapağından 10 Kat Daha Kirli

25.12.2022
140
Akıllı Telefonlar, Klozet Kapağından 10 Kat Daha Kirli

Akıllı Telefonlar, Klozet Kapağından 10 Kat Daha Kirli Dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarımızı ne sıklıkta kullandığımız düşünüldüğünde, büyük miktarda kırıntı, kir ve toz biriktirmeleri şaşırtıcı olmayacaktır. Bu nedenle temizlik yapılırken bilgisayar ekipmanlarının ve cep telefonlarının ihmal edilmemesi oldukça önemlidir.

Bilgisayar ekipmanını, akıllı telefonları ve tabletleri tozdan, nasıl düzgün bir şekilde ve ne sıklıkla temizlemeniz gerektiğini ve hangi ürünlerin asla kullanılmaması gerektiğini anlatıyoruz.

Antimikrobiyal kaplamalar konusunda uzman olan Kastus şirketi tarafından yapılan bir araştırma, akıllı telefonların klozet kapağından 10 kat daha fazla bakteri barındırdığını ortaya koydu! Buna rağmen, ankete katılanların %65’i cep telefonlarını asla temizlemediklerini itiraf etti.

Ancak, düzenli temizlik gerektiren tek cihaz telefon değildir. Bu aynı zamanda bilgisayar, fare ve dizüstü bilgisayar için de geçerlidir. Düzenli olarak temizlemezseniz, tüm bu aletler bakteriler için üreme alanı haline gelebilir.

Akıllı telefonunuzu ve tabletinizi nasıl temizlemelisiniz

Akıllı Telefonlar, Klozet Kapağından 10 Kat Daha Kirli

Akıllı Telefonlar, Klozet Kapağından 10 Kat Daha Kirli

Akıllı telefonları ve tabletleri temizlerken, ekran kaplamasına zarar verebileceğinden cam temizleyiciler, sert kimyasallar veya temizleme solventleri kullanmayın. Ayrıca, doğrudan ekrana hiçbir şey püskürtmeyin.

Ekran için mikrofiber bez gibi yumuşak, tüy bırakmayan bir bez kullanın. Ekranı çizebilecekleri için asla kağıt havlularla temizlemeyin. Bakterileri yok etmek için kullanılabilecek ekran için güvenli özel mendiller de vardır.

Parmak izi, toz veya tüy varsa ekranı kuru bir mikrofiber bezle hafifçe silin. Mükemmel fotoğraflar için kamera merceğinizi silmeyi unutmayın.

Dizüstü bilgisayar nasıl temizlenir

Akıllı Telefonlar, Klozet Kapağından 10 Kat Daha Kirli

Bilgisayarınızın donanımını sağlam durumda tutmak ve mikroplardan korumak için haftada bir kez temizlediğinizden emin olun.

Akıllı telefonlarda olduğu gibi, dizüstü bilgisayarın kapağını ve gövdesini temizlemek için mikrofiber bir bez kullanın. Kapaktaki inatçı lekeleri çıkarmak için bir bezi hafifçe nemlendirin. Klavyeyi nemli yumuşak bir bezle silin.

Bilgisayarınızın ekranı nasıl temizlenir

Akıllı Telefonlar, Klozet Kapağından 10 Kat Daha Kirli

Siyah bir ekranda toz ve kiri görmek çok daha kolaydır, bu nedenle önce bilgisayarınızı kapatın. Ekranı dairesel hareketlerle silerek lekelerden kurtulmak için mikrofiber bir bez kullanın. Cihaza zarar verebileceğinden çok fazla baskı uygulamayın.

Ekranda inatçı lekeler varsa kuru bir bez yeterli olmayabilir. Ardından ekranı temizlemek için özel bir sprey veya mendil kullanabilirsiniz. Bazılarının sprey veya mendille kullanılması önerilmediğinden, önce bilgisayar üreticinizin sağladığı bakım talimatlarını kontrol ettiğinizden emin olun. Sprey kullanılabiliyorsa önce ekrana değil temiz, tüy bırakmayan bir beze püskürtün. Ardından yüzeyi bir bezle hafifçe silin.

Dizüstü bilgisayar ekranlarında ve TV ekranlarında, lekeleri ve çizgileri çıkarmak için nemli bir mikrofiber bez kullanın. Ardından ekranı kuru bir mikrofiber bezle silin.

Klavyenizi nasıl temizlersiniz?

Akıllı Telefonlar, Klozet Kapağından 10 Kat Daha Kirli

Bir klavyede ne kadar mikrop bulunabileceğine şaşırabilirsiniz. Printerland şirketi tarafından yapılan bir araştırmaya göre 6,5 cm2’de yaklaşık 3.295 mikrop bulunmaktadır.

Dizüstü bilgisayarınızın klavyesini temizleyecekseniz, önce cihazı kapattığınızdan emin olun. Klavyeyi baş aşağı çevirin ve tuşların arasına sıkışmış kırıntıları ve tozu çıkarmak için hafifçe sallayın.

Yapışkan bir çıkartma alın ve yapışkan kenarları dışarıda kalacak şekilde ikiye katlayın. Şimdi bu yapışkan kenarları tuşların arasında kaydırın. Kalan toz veya kir üzerlerine yapışacaktır. Yapışkan şerit tamamen kir ve tozla kaplandığında atın ve gerekirse önceki adımları tekrarlayın.

Bir makyaj kağıdı alın ve klavyenin üst kısmını silin, tuşlardaki yağ veya yemek artıklarını temizleyin. Bakterilerden endişe ediyorsanız, özel antibakteriyel klavye mendilleri satın alın. İdeal olarak, kir birikmesini önlemek için haftada bir kez temizleyin.

Bilgisayar faresi nasıl temizlenir?

Akıllı Telefonlar, Klozet Kapağından 10 Kat Daha Kirli

Önce farenin fişini çekin veya kapatın ve pilleri çıkarın.

Fareyi dezenfektanla hafifçe nemlendirilmiş bir bezle silin. Nemin küçük deliklere girmesini önlemek için çok ıslak olmadığından emin olun.

Bir dizüstü bilgisayardaki dokunmatik yüzey nasıl temizlenir?

Akıllı Telefonlar, Klozet Kapağından 10 Kat Daha Kirli

Cihazı kapatın ve dokunmatik yüzeyi bir klavye bezi, LCD kağıdı veya ekranı temizlemek için kullandığınız kağıt mendil ile temizleyin. Kullanılan temizleyici malzemenin çok fazla ıslak olmadığından emin olmalısınız.

Bir bilgisayarı ve diğer ekipmanları temizlerken ne yapılmamalıdır?

Bilgisayarın herhangi bir parçasına asla doğrudan sıvı temizleyiciler veya su uygulamayın. Her zaman bir bezi, pamuklu pedi veya mikrofiber bezi nemlendirin ve temizlik için kullanın.

Su ve sıvıların çoğu mükemmel elektrik iletkenleridir. Bunların küçük bir kombinasyonu bile bilgisayarınızda kısa devreye neden olabilir veya acı çekmenize ve muhtemelen ciddi şekilde yaralanmanıza neden olabilir.

Ayrıca, yeniden açmadan önce bilgisayarın tamamen kurumasını bekleyin. Çok zaman almaz. Cihazı temizlemek için kullandığınız bez hafif nemliyse yaklaşık 5 dakika veya daha fazla bekleyebilirsiniz.

Amonyak veya çamaşır suyu bazlı ürünler kullanmayın. Başta bilgisayar ve laptop ekranları olmak üzere birçok yüzey için fazla zararlı olabilir. Elektronik mağazaları, özel bir ürün kullanmayı tercih etmeniz durumunda ekran temizleyicileri (genellikle sprey şişesi şeklinde) satar.

Bir dizüstü ve masaüstü bilgisayarı temizlemenin temel kuralı, yüzeye mümkün olduğunca az baskı uygulamaktır. Bu ilkeye uyulması, cihaz arızasının en yaygın nedenlerinden birinin önlenmesine yardımcı olacaktır.

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status