Akupunktur

17.12.2022
144
Akupunktur

Modern tedavi yöntemleri her ne kadar birçok hastalık için inanılmaz sonuçlar alınmasına yardımcı olsa da bazı noktalarda gerçek anlamda iyileşme kazandırmaya bilmektedir. Bu durumda insanların kadım tedavi yöntemlerine yönelmeleri söz konusu olmaktadır. Kadim tedavi yöntemleri değerlendirildiğinde birçok faydasının olduğu da bilinmektedir.

Akupunktur

Akupunktur

 

Bu yöntemlerden en yaygın bilinen ve kullanılanı ise akupunktur olarak kabul edilmektedir. Özellikle eski toplumlar doktorlar, geleneksel olarak hastalıkların insan vücudundaki enerji dengesizliğinden kaynaklandığına inanırlar. Bu enerji, biyolojik olarak aktif özel noktalardan ve meridyen adı verilen kanallardan geçer.
Akupunktur seansı sırasında farklı nitelikteki ağrı sendromlarını durdurmanıza, kas spazmlarını ortadan kaldırmanıza ve refleks düzeyinde tüm organ gruplarına etki etmenize izin veren sinir uçlarının uyarılması sağlanmaktadır. Akupunkturun özü, gerekli sinir uçlarını uyarmak ve en iyi steril iğneler yardımıyla doğru noktalara dikkatli bir şekilde girerek on dört ana meridyen boyunca enerji akışını yeniden sağlamaktır.

Akupunktur kime ve ne zaman uygulanır?

Akupunktur bağımsız bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilmekle birlikte aynı zamanda farklı alternatif tedavi yöntemleriyle birlikte de bir kombinasyon olarak uygulanabilmektedir. Ayrıca birçok uzmana göre akupunkturun farklı bir tedavi yöntemiyle birlikte uygulanması daha etkili sonuçların ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır.

Ağrı için akupunktur

Kalçalar, gözler, göğüs, boğaz, kalp, mide, dişler vb. yerlerde ortaya çıkan ağrıların hafifletilmesi ve sonrasında tamamen ortadan kalkması için oldukça etkili bir yöntem olmaktadır.

Vejetatif vasküler sistemin tedavisi için akupunktur

Vegetovasküler distoni, arteriyel hipertansiyon, hipertansiyon ve diğer sinir patolojilerini tedavi etmek için kullanılır.

Kardiyovasküler sistemin tedavisi için akupunktur

Varisli damarların ve çeşitli kalp problemlerinin tedavisini güçlendirir.

Akupunktur

Akupunktur

 

Hamilelik sırasında akupunktur

Zor bir gebelikte akupunktur ile tedavi yöntemi de iyi sonuçlar vermektedir. Plasenta geçerse, servikste anormallikler bulunursa veya şiddetli toksikozunuz varsa, hamile kadınlar için de bir akupunktur kürü geçirmeniz önerilir.

Akupunkturun jinekolojide kullanımı

Genel olarak, jinekoloji alanındaki klinik araştırmalar, akupunkturun adet düzensizlikleri, patolojik menopoz veya hastada eklampsi olup olmadığının tedavisine katkıda bulunduğu gerçeğine varmaktadır.

Omurga ve sırt kaslarının tedavisi

Akupunkturun yardımıyla siyatik, osteokondroz vb. ile omurga, bel, boyun veya omuzlardaki ağrıyı hızla giderebilirsiniz.

Hastalıklar, ameliyatlar, yaralanmalar ve kırıklar sonrası rehabilitasyon

Akupunktur birçok hastalık, yaralanma ve cerrahi müdahale sonrasında rehabilitasyon aşamasında başarıyla kullanılmaktadır. Bazı durumlarda hastanın ağrı kesiciler, antidepresanlar ve diğer ilaçlar olmadan yapmasına izin verir ve bu nedenle yan etki riskini önemli ölçüde azaltır. Ayrıca ağrıya karşı direnci artırır, vücudun gizli rezervlerini hastalıklara karşı kendi kendine direnç için harekete geçirir, hastanın zihinsel ve fiziksel performansını uyarır.

Çocuklar için akupunktur

Serebral palsi (beyin felci), konuşma gecikmesi, logoneurosis (kekemelik), sinir sistemi patolojileri, sinir tikleri, hiperaktivite, enürezis (alt ıslatma), uyku bozukluğu, skolyoz (omurga eğriliği) gibi çocukluk çağı hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

İdrar yolu tedavisinde akupunktur

Safra kesesi, böbrekler ve karaciğerin (örneğin hepatit ile) işleyişini normalleştirir, ayrıca farklı olarak uygulanan tedaviye bir akupunktur kürünün dahil edilmesi önerilir.

Mide problemleri için uygulama

Gastrointestinal sistemin tedavisi de akupunktur için uygun alana dahildir. Mide ülseri ve duodenum ülseri, kronik gastroduodenit, fonksiyonel hazımsızlık, enfeksiyöz olmayan etiyolojinin enterokoliti, fonksiyonel bağırsak bozukluğu (kabızlık, ishal) problemlerinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur, kronik taşsız kolesistit ve biliyer diskineziyi tedavi eder.

Dermatolojide uygulama

Cilt hastalıklarından mustaripseniz, akupunktur çok yardımcı olacaktır Seboreik dermatit, egzama, çocukluk çağı egzaması ve ilgili patolojik durumlar, sedef hastalığı, cilt kaşıntısı, ürtiker, anjiyoödem için etkilidir.
Bağımlılıkla mücadele

Akupunktur, kronik alkolizm ve sigaradan kurtulmada iyi sonuçlar verir. Bu durumda öncelikle hastanın bu bağımlılıklardan kurtulmaya yönelik kesin niyeti gereklidir. Bazı durumlarda akupunkturun diğer tedavilerle birleştirilmesi önerilir.

Akupunkturun Tarihi

Çin geleneksel olarak akupunkturun doğum yeri olarak kabul edilir. Bu muhteşem tedavi sanatının gelişimine en büyük katkıyı Çinli ustalar ve bilim adamları yapmıştır. MÖ 221’de. A Treatise on the Inner ve On the Nature of Life adlı bir kitapta Çinli terapistler dokuz metal iğne formunun özelliklerini belgelediler ve 135 eşleştirilmiş ve 25 eşlenmemiş noktanın yanı sıra akupunktur kullanımının temel kurallarını açıkladılar.
Yüzyıllardır bu sistemi uygulayanlar, aktif bölgelerin haritasını ve bunlar ile insan organları arasındaki bağlantıyı tamamlayarak ve geliştirerek gözlemlerini dikkatlice kaydettiler. Akupunktur konusunda yapılan araştırmalar, yüksek öğretim kurumları bazında da dahil olmak üzere şu anda bile devam ediyor.

Akupunktur Tedavisi

Akupunktur, özel bir steril tıbbi iğnenin biyolojik olarak aktif noktaya doğru bir şekilde yerleştirilmesiyle uygulanmaktadır. Böylece refleks üzerine vücut, iç organları ve sistemleri olumlu yönde etkileyen güçlü bir tepki ortaya çıkmaktadır.

Akupunktur

Akupunktur

 

Akupunktur tedavisi ile medikal yöntemler arasındaki fark nedir?

İlk olarak, akupunktur vücudun kendi kaynaklarını ve hastalığa karşı savaşan koruyucu reaksiyonlarını güçlendirmeye yardımcı olur. Bu nedenle akupunktur yan etkilere neden olmaz ve hastalıkların asıl nedenini ortadan kaldırır.

Akupunkturun etkinliği, tedavinin etkisi oldukça hızlı bir şekilde ortaya çıktığı ve insan vücudunda hiçbir kimyasal müdahale olmadığı için, onu çok çeşitli hastalıkların genel tedavisine zorunlu olarak dahil eden birçok doktor tarafından zaten değerlendirilmiştir.

Akupunkturun Uygulanışı

Akupunktur uygulaması, hastanın kapsamlı bir teşhisi ile başlar. Her şeyden önce uygulanan tedavinin sizin için nasıl yararlı olabileceğini anlamak, hastalığın kaynağını belirlemek ve iğnelerin sayısını ve iğnelerin sokulma yoğunluğunu içeren bireysel bir tedavi paketi hazırlamak için sorununuzun dikkatlice incelenmesi gerekmektedir.

Terapi sırasında orta derecede ağrı normdur, ancak yine de doktor hastanın durumunu dikkatle izler ve uygulamayı istediği zaman düzeltebilir. Tüm iğneler zaten noktalara yerleştirildiğinde, doktor onları bir süre kendi haline bırakabilir veya iğneleri deri altında hafifçe döndürebilir, ayrıca onları ısıtabilir veya istenen üzerinde en iyi etki için içlerinden güvenli bir akım geçirebilir.

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status