Akvaryumdaki Su Neden Yeşile veya Sarıya Döner?

19.12.2022
117
Akvaryumdaki Su Neden Yeşile veya Sarıya Döner?

Akvaryumdaki Su Neden Yeşile veya Sarıya Döner? Bazen bir akvaryumdaki kristal berraklığındaki su yeşile veya sarıya döner. Bu durum o kadar kirli bir ortama neden olur ki içerideki balıkları zar zor görebilirsin. Bu oldukça yaygın bir sorundur ve neyse ki bunu çözmenin birçok yolu vardır.

Akvaryumdaki su neden yeşile döner?

Akvaryumunuzda aniden ortaya çıkabilecek bulanık yeşil su, yosunlardan kaynaklanır. Elbette akvaryumların alglere sahip olması doğaldır. Bu durum aslında salyangozlar ve diğer su canlıları için besin görevi görebilirler. Ancak sorun, çiçeklenme kontrolden çıktığında ve su çok bulanıklaştığında ortaya çıkar. En ihmal edilen durumlarda, o kadar yeşil olabilir ki, akvaryumda bulunan balıklar bile görünmez hale gelebilmektedir. İşte yeşil suyun birkaç yaygın nedeni.

Çok fazla ışık, özellikle doğrudan güneş ışığına maruz kalması

Bitkiler gibi algler de fotosentez yapabilir. Bu nedenle, doğrudan güneş ışığı alan bir akvaryum, daha fazla fotosentez yapılmasına yardımcı olacağından dolayı aşırı alg çiçeklenmesine neden olabilecektir.

Çok sayıda balık

Akvaryumların büyüklüğüne bağlı olarak içinde yer alan balıkların da sayısının ayarlanması gerekmektedir. Çok sayıda balık, alglere besin sağlayan organik atıkların artmasına neden olur. Balık atıkları, su bitkileri için gübre görevi görür.

Aşırı besleme

Yine akvaryumun büyüklüğüne bağlı olarak kullanılan yem oranı da oldukça etkilidir. Balık sayısına oranla fazla kullanılan yemler, balıklar tarafından tüketilemeyecektir. Ayrıca bu yemler zamanla akvaryum zemininde çeşitli yerlere sıkışabilecektir. Yenmeyen yiyecek kalıntıları, algler tarafından büyümek için kullanılan bir besin maddesi haline de gelebileceğinden dolayı kirlilik artmış olacaktır.

Yeşil su genellikle ya önemli miktarda ışık fazlalığından (özellikle doğrudan güneş ışığı) ya da sıvının kalitesizliğinden kaynaklanır. Berbat görünse de yeşil su, mevcut oksijen miktarını azaltmadığı sürece (ışık olmadığında) balıklar için zehirli değildir.

Akvaryumdaki Su Neden Yeşile veya Sarıya Döner?

Akvaryumdaki Su Neden Yeşile veya Sarıya Döner?

 

Bir akvaryumda yeşil su ile nasıl başa çıkılır?

Işık kaynaklarını tamamen engelleyin. Bu, alglerin büyümesini sağlayan fotosentezi durduracaktır.
Suda asılı kalan yosunları gidermeye yardımcı olması için bir diatom filtresi takın.
Bir UV filtresi takın. Ultraviyole ışıktan geçen, alg hücrelerini öldürür.

Daphnia’yı akvaryumda üretin. Bu küçük kabuklular, balıklar tarafından yenen algleri yerler. Akvaryuma yosun yiyen balık veya salyangoz da koyabilirsiniz.

Canlı su bitkileri ekleyin. Algler tarafından büyümek için de kullanılan sudaki fosfatları, amonyak ve nitratları emeceklerdir.

Daha sık su değişimi, yeşillik miktarını geçici olarak azaltır, ancak ortadan kaldırmaz ya da yeniden ortaya çıkmasını engellemez.

Akvaryumdaki Su Neden Yeşile veya Sarıya Döner?

Akvaryumdaki Su Neden Yeşile veya Sarıya Döner?

 

Akvaryumdaki suyun sararmasının nedenleri

Akvaryum suyunda beklenmedik bir sarı veya kahverengimsi renk tonu genellikle bir sorunun işaretidir. Yaşam alanının, balıklarınız için güvenli olduğundan emin olmak için, temel nedeni hızlı bir şekilde belirlemeniz ve gerekirse ortadan kaldırmanız gerekir.

Tanenler

Tanenlerin varlığı, kahverengi veya sarı suyun yaygın nedenlerinden biridir, ancak bu genellikle büyük bir sorun değildir. Tanenler, dekoratif öğeler olarak kullanılan odunlarda zaman içerisinde oluşabilir ve akvaryum suyuna sızarak suyu sarıya veya kahverengiye dönüştürür.
Tanenler aynı zamanda suyun pH’ını düşürür ve yumuşatır. Bazı balıklar için bu son derece faydalı olabilir ve hatta tavsiye edilebilir.

Çözünmüş organik bileşikler

Renkli veya bulanık suya genellikle çözünmüş organik maddeler neden olur. Bu organikler balık atıkları, yenmemiş yiyecekler, çürüyen bitkiler ve hatta ölü balıklar olabilir.
Bu kaynakların tümü suda çözünen organik bileşiklerin oluşumuna yol açabilir. Bu bileşikler, zamanla suyun kimyasal bileşiminde değişikliklere ve ayrıca hoş olmayan kokulara yol açarak akvaryumun daha kötü görünmesine neden olduğundan, sonuçta balıkların sağlığını etkiler.

Aydınlatma

Akvaryum aydınlatması bile suyun sararmasına katkıda bulunabilir. Akkor ve halojen lambalar diğerlerinden daha fazla ısı üretme eğilimindedir bu da akvaryumda organik madde birikme riskini artırabilir ve akvaryumun sararmasına neden olabilir.

Zemin

Akvaryum suyunun sararmasından birkaç farklı organik bileşik sorumlu olabilirken, en yaygın suçlulardan biri substrattır. Substrat, akvaryumunuzun dibini kaplayan ve bitkilerin ve diğer organizmaların büyümesi için alan sağlayan malzemedir. Zamanla, bu malzeme suyun rengini değiştiren tanenler ve diğer organik bileşikleri serbest bırakabilir.

Akvaryumdaki Su Neden Yeşile veya Sarıya Döner?

Akvaryumdaki Su Neden Yeşile veya Sarıya Döner?

 

Akvaryumdaki su sararırsa ne yapmalı?

Suyun sararmasının nedeni ağaç parçasıysa, ağaç parçasındaki tanenler sonunda tükeneceği için zamanla kendi kendini temizleyecektir. Balık türünüz pH düşüşünden zarar görüyorsa, akvaryumunuzu yeniden dekore etmeyi düşünün.

Tankta çok fazla yenmemiş yiyecek, çürüyen bitki veya muhtemelen ölü balık varsa, temizlenmesi gerekir. Aynı şekilde su köpürüyorsa veya çalkalandığında köpürüyorsa içinde çok fazla çözünmüş organik madde vardır.
Çürüyen atıkları çıkartarak suyu arındırın, çakılları iyice temizleyin ve filtrenin normal kapasitede çalıştığından emin olun.

5/5 - (2 votes)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status