ANKARA KALESİ

ANKARA KALESİ

Başkent Ankara’nın tarih kokan ve aynı zamanda yüzyıllardır pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Ankara Kalesi ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Tarihi bir yolculuğa çıkmak isterseniz Ankara Kalesi’ni mutlaka ziyaret etmeniz gerekir. Ankara Kalesi, Başkent Ankara’nın Altındağ İlçesi’nde bulunmaktadır. Eski dönemlerde pek çok medeniyetin beşiği olarak karşınıza çıkmaktadır. Kale etrafında tarihi surları ve tarihi evleri bir arada görebilmeniz oldukça mümkündür.  Kale içerisinde aynı zamanda otopark vardır. İsterseniz arabanız ile de buraya gelebilirsiniz. Tarihi dokuların bir arada yer aldığı muhteşem akşam manzaralı Ankara Kalesi mutlaka görülmeye değer olarak kabul edilmektedir.

ANKARA KALESİNİN TARİHİ

ANKARA KALESİ

ANKARA KALESİ

 

Özellikle kale etrafını kuşatan tarihi hanlardan Ankara tarihine ait hediyelik eşyalar satın alabilir sevdiklerinizi mutlu edebilme imkanına sahipsiniz. Ankara Kale’sinde toplam 1200 basamak yer almaktadır. Kalenin yerden yüksekliği 110 metre olarak bilinmektedir. Kale içerisinde cephaneler, silahlar ve toplar yer almaktadır. Kalenin ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinmiyor.Özellikle açıklanıp vurgulanması gerekir ki buram buram  tarih kokan  bu kale zamanında başta Bizanslılar olmak üzere  Romalılar, ve Selçuklular ve Osmanlılar  döneminde de varlığını göstermiştir.

ANKARA KALESİ

ANKARA KALESİ

 

Ankara Kalesi Ziyaret Günleri

Ankara’nın tarihi yapılarından biri olması ile kabul edilmekte olan  ve yüzyıllardır pek çok önemli medeniyete ev sahipliği yapan Ankara Kalesi’ni ziyaret etmeyip düşünüyorsanız haftanın her günü kaleye giriş yapabilme hakkınız vardır. Aynı zamanda Ankara Kalesi’ne giriş için herhangi bir ödeme yapmayacaksınız.

ANKARA KALESİ

ANKARA KALESİ

 

 Ankara Kalesi’ne Nasıl Ulaşılır?

Ankara’nın tarih kokan yapısı olan Ankara Kalesi’ne Kızılay üzerinden ulaşım sağlayabilme imkanına sahipsiniz. Bunun için Kızılay-Batıkent metro güzergahını tercih ederek Batıkent metro durağında indikten hemen sonra Ulus Çarşısı’na doğru ilerlemeniz gerekir. Ulus çarşısının çıkışından çıkış yaptıktan sonra 15 dakikalık bir yürüme mesafesi vardır. 15 dakikalık mesafe ile birlikte oldukça kolay bir şekilde Ankara Kalesi’ne ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer Ankara Kalesi’ne otobüs güzergahını kullanıp gitmeyi düşünüyorsanız 185-203, 266, 309, 437 ve 530 otobüs hatları Ankara Kalesi’ne yakın bölgelerden geçmektedir.

5/5 - (1 vote)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status