Anne Karnında Bebek Kanser Olur mu?

01.12.2022
111
Anne Karnında Bebek Kanser Olur mu?

Kanser olan veya kanser endişesi olan kadınların bebeklerinin sağlık durumlarından endişe etmeleri sebebiyle anne karnında bebek kanser olur mu? sorusu akıllarını kurcalar ve ayrıca bu durum hekimler için de endişe edilecek ve araştırılması gereken bir durumdur. Fakat bu konunun, annenin de bebeğin de bağışıklık sistemlerinin güçsüz olmasıyla ilgili olduğunu da unutmamak gerekir. Kadın Hastalıkları ve Doğum, Üreme Endokrinolojisi ve İnfertite uzmanı Prof. Dr. Ulun Uluğ’a göre, hamilelik sürecinde kanser teşhisinde bazen zorlanılmaktadır. Gebelik sırasında vücutta çok sayıda değişkenlik olduğu için kanser belirtilerini teşhis etmek zaman alabiliyor. Örneğin; gebelik sırasında kilo alma durumu vardır, ama kanser hastalarında normalde kilo kaybı oluşur; gebelerde ateşi yükselebilir, kanser hastalarında da vücut ısıları artabilmektedir. Bu zıtlıklar ve benzerlikler sebebiyle gebelerde kanser şüphesi ile tetkik ve araştırma yapmaya yönelmek her zaman mümkün olmamaktadır. Her ne kadar bazı kanser türleri doktorlar tarafından fark edilebilse de gebelerin vücutlarında oluşan değişiklikleri, tepkileri takip etmeleri ve aksi bir durum fark ederlerse bunu doktorlarına söylemeleri gerekmektedir. Böylece bebeklerde kanser belirtileri durumlarının doğumdan önce tahmin edilme şansı artabilir.

Anne Karnında Bebek Kanser Olur mu?

Anne Karnında Bebek Kanser Olur mu?

Genetik Parmak izi Tekniği

Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan araştırmaya göre annedeki lösemi hastalığı doğumdan kısa süre sonra teşhis edildikten sonra bebeği için de araştırma yapılmaya başlandı. Bebeğin de bu kansere yakalandığı 11 ay sonra anlaşıldı. Yapılan genetik testlere göre kanserli hücrelerin doğuştan geldiği ve genetik parmak izi tekniği ile lösemi hücrelerinin annede de bebekte de aynı kanser genini barındırdıkları belirlendi. Buna rağmen bu kanser geninin kalıtsal olarak anneden bebeğe geçmediği, bebeğin dış etken sebebiyle bu hastalığa yakalanmadığı da belirlendi. Bu hücrelerin moleküler kimliklerinin belirlenmesini sağlayan DNA’ya sahip olmadıkları ve bu sebeple bebeğin bağışıklık sisteminin bu hücreleri yabancı hücreler gibi görmesine engel olarak bağışıklık sisteminin bunları yok etmek için harekete geçemediği de anlaşılmıştır. Bu konudaki araştırmacılar, kanserlerin anneden bebeğe geçmesinin çok nadir olduğunu söylemektedirler. Ayrıca bebeklerde kanser çeşitleri düşünüldüğünde bu durum bebeğin bünyesindeki zayıf noktasına göre değişmektedir.

Anne Karnında Bebek Kanser Olur mu?

Anne Karnında Bebek Kanser Olur mu?

Doğum Kanalı ve Rahim ağzı Lezyonları

Bir diğer durum da Tokyo’da, Kanser Merkezi Hastanesi araştırmacıları, doğum kanalı ve rahim ağzındaki kanserli hücreler sebebiyle bazı vakaların görüldüğünü bildirmişlerdir. Akciğer kanseri olan çocukların kanser araştırmaları yapılırken rahim ağzındaki kanser hücre lezyonları sebebiyle doğum sırasında rahim ağzı tümöründeki kanserli hücrelerin, bebeğin ağız veya burnu yoluyla vücuda girerek akciğer kanseri olmasına sebep olduğunu belirlemişlerdir. Çocuklardan alınan örnekler, annelerinin rahim ağzı kanser hücreleriyle genetik olarak eşleştikleri tespit edilmiştir. Bu araştırma, kanserin bulaşıcı olabileceği sorgulamasına sebep olsa da Onkoloji Uzmanı Dr. Betül Açıkalın’a göre, kanser bulaşıcı değildir ve doğum kanalında enfeksiyon varsa bebeğe bulaşabilir ama buradan kanser bulaşması çok nadir görülür. Fakat bu nadir olan durum bile anne karnında bebek kanser olur mu? gibi şüphelerin yok olmasını sağlamıyor.

Anne Karnında Bebek Kanser Olur mu?

Anne Karnında Bebek Kanser Olur mu?

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status