Antoryum Çiçeği Hakkında Her Şey?

25.12.2022
180
Antoryum Çiçeği Hakkında Her Şey?

Antoryum Çiçeği Hakkında Her Şey? Antoryum “mızmız” bir bitki olarak görülse de bakımı sandığınızdan çok daha kolaydır. Işık ve gübre miktarını artırmanın yanı sıra havanın nemini artırarak uzun ve bol çiçeklenme için ideal koşulları oluşturmuş olursunuz. Geleneksel ev bitkilerinden daha yüksek bakım gereksinimlerine rağmen, antoryum yetiştirmek o kadar da zor değil.

Antoryum ne sıklıkla çiçek açar?

Antoryum Çiçeği Hakkında Her Şey?

Antoryum Çiçeği Hakkında Her Şey?

Yaz aylarında, antoryumlar genellikle sekiz hafta veya daha uzun süre çiçek açar. Ancak doğru koşullarda yetiştirildiklerinde yıl boyunca çiçek açabilirler. Solmuş kahverengi çiçekler fark ederseniz, bunun normal olduğunu bilin. Çiçek solduğunda onu kesin, böylece bitki enerjisini büyüyen yeni yapraklara yönlendirebilir.

Antoryum nasıl çiçek açar?

Kendine has kırmızı rengiyle dikkatleri üzerine çeken antoryum, nadir de olsa beyaz ve daha farklı renklerde de görülebilmektedir. Oldukça güzel ve gösterişli yapıya sahip olan antoryum, evinizin hangi köşesinde olursa olsun dikkatleri üzerine çekmeyi başaracaktır.

Antoryum için fazladan aydınlatma sağlayın

Antoryumlar, başlangıçta yağmur ormanlarında ağaçların ve diğer büyük bitkilerin gölgesi altında büyüdükleri için en çok açıdan gelen ışığı tercih eder. Aynı zamanda, antoryum ne kadar parlak dolaylı ışık alırsa, o kadar çok çiçek salkımına sahip olması gerekir. Ayrıca doğru aydınlatma nedeniyle bitkiler daha parlak bir gölge elde edecektir.
Evinizde yeterince doğal ışık yoksa, bir LED yetiştirme ışığı satın almayı düşünün. Antoryum için ideal sıcaklık 20 ila 30°C arasındadır.

Antoryumu zamanında gübreleyin

Antoryum Çiçeği Hakkında Her Şey?

Antoryum Çiçeği Hakkında Her Şey?

Antoryumlar, büyüme mevsimi boyunca besinlerini aylık veya iki ayda bir dengeli bir gübreden almayı severler. Ancak amacınız uzun süreli çiçek açmaksa, orkide bölümünde bulabileceğiniz yüksek fosforlu çiçeklenme güçlendiricileri tercih edin.

Antoryum için doğru toprağı seçin

Antoryum için toprağa gelince, iyi drene edilmiş bir karışım seçmek en iyisidir. Eşit oranlarda karıştırılmış perlit, turba yosunu ve orkide kabuğu gayet iyi işe yarayacaktır.
Antoryumlar epifitik bitkilerdir, yani doğal ortamlarında toprağa ihtiyaç duymadan ağaç gövdelerinde ve kayalarda başarılı bir şekilde büyüyebilirler. Bu nedenle, bitkinizi bir saksı karışımında yetiştiriyorsanız, iyi drene edildiğinden ve havalandırıldığından emin olun.

Nemi yükseltin

Antoryum Çiçeği Hakkında Her Şey?

Antoryum Çiçeği Hakkında Her Şey?

Antoryumlar seri üretilir ve hibritlenir, bu nedenle mağazadan satın aldığınız ev bitkinizin hayatta kalmak için fazla neme ihtiyacı olmayacaktır. Bitkiyi açık bir pencerenin veya klimanın yanında bırakmadığınız sürece sorun olmaz.
Bununla birlikte nem, çiçeklenmeyi ve güzel bir parlak kaplamayı destekleyebilir ve çiçekler, hava nemi %70 ila %80 arasında olduğunda en iyi şekilde büyür.

Elbette bitkiye nemli hava sağlamanın en kolay yolu onu bir nemlendiricinin yanında tutmaktır. Ancak antoryumu ıslak çakıl taşlarından oluşan bir tepsiye yerleştirebilirsiniz. Nemi artırdığınızda, mantar ve zararlıları önlemek için bitkiye yeterli hava sirkülasyonu sağlayın.

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status