Arap Sabunun Cilde Faydaları Nelerdir?

17.12.2022
141
Arap Sabunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Arap Sabunun Cilde Faydaları Nelerdir? Arap sabunu, Türk kadınları tarafından çok eski zamanlardan beri temizlik yapmak amacı ile kullandığı bir sabundur. İçeriğinin tamamen doğal olmasından kaynaklı olarak temizliğin yanı sıra cilt bakımında ve saç bakımında da sıklıkla arap sabunu kullanılmaktadır.

Arap Sabunu Nedir?

Arap sabunu normal sabunlar gibi sodyum içermez. Sodyum yerine potasyum hidroksit maddesi kullanılarak yapılmış olan bir sabundur. Bu sabunların sarımsı ya da açık kahve rengi olup akışkan ve macunumsu yapısı ile dikkat çekmektedir. Dokusu yumuşak bir his bıraktırdığı için bu sabunu ülkemizde bu özelliğinden dolayı ‘yumuşak sabun’ olarak adlandırılmaktadır. Ev temizliğinden başka cilt bakımı ve saç temizliğinde kullanılan arap sabunu doğal bitkisel ve hayvansal yağ asitlerinin potasyum hidroksit ile reaksiyona girmesi sonrası elde edilmektedir. Yoğun olarak bitkisel özlerin kullanıldığı bu sabunda diğer temizlik ürünlerinin sert kimyasallar içerdiği ve içerisinde sağlığa zarar veren kimyasal türlerinin bulundurmasının aksine arap sabununda bu kimyasallar bulunmamaktadır.

Arap Sabunun Cilde Faydaları Nelerdir?

 

Arap Sabununun Cilde Faydaları Nedir?

Kadınların genelde temizlik için kullanmış olduğu ve evleri ise, kokusu ve temizleyici özelliği ile pırıl pırıl yapan arap sabununun cilde faydaları da temizlikte faydası olduğu kadar cilde faydası da vardır. Cilde ve saçlara olan faydaları çok fazladır. Cilde olan faydaları ise;

  • Ciltteki kir ve yağların arındırılmasını sağlar.
  • Cildi tamamen derinlemesine temizler.
  • Cildin yumuşamasını ve nemlenmesini sağlar.
  • Cildin yağ oranını engeller ve kuru cilt oluşumu sorununu engeller.
  • Peeling etkisi yaparak gözeneklerin açılmasına yardımcı olur.
  • Özellikle de ciltteki lekeler üzerinde kullanılması beyazlatma etkisi yapar.

Arap sabununun cildin yanı sıra saçlara da faydası bulunmaktadır. Arap sabunu saçta olan kiri ve yağı kısa sürede temizler. Saçları yumuşatır ve ipeksi bir hale gelmesini sağlar. Yeni kullanmaya başlayanlar için ilk başlarda saçlarını sertleştirdiğini düşünse de ileriki saç yıkamalarında gerçekten oluşan farklılıkları görmeleri mümkündür.

Arap Sabunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Arap Sabunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Arap Sabununun Yan Etkileri ve Zararları Var Mı?

Arap sabununun normal olarak yan etkileri bulunmamaktadır ama cilt için kullanılırken dikkat etmek gerekir. Arap sabunundan gerçek anlamda yararlanmak istiyorsanız doğal arap sabununu kullanmanız gerekir. Kullanım sırasında göze temas etmemesine özen göstermelisiniz. Eğer ki kullanmaya başladığınızda ciltte bir sıkıntı oluştuysa derhal bırakmalı ve doktora başvurmalısınız. Arap sabununu sürekli olarak kullanmak ise ciltte tahrişe yol açar o yüzden araklıklarla bu ürünü kullanabilirisiniz.

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status