Çamaşır Makinesi Küf, Kir ve Kireçten Nasıl Temizlenir?

18.12.2022
117
Çamaşır Makinesi Küf, Kir ve Kireçten Nasıl Temizlenir?

Çamaşır Makinesi Küf, Kir ve Kireçten Nasıl Temizlenir? Çamaşır makinenizin içinde zamanla kir, küf ve diğer kirletici maddeler birikebilir. Çamaşırların yıkandıktan sonra olabildiğince temiz olması için yeri doldurulamaz bir ev aletini, nasıl düzgün bir şekilde temizleyeceğinizi anlatacağız.

Zamanla giysilerinizdeki, havlularınızdaki ve çarşaflarınızdaki kirler çamaşır makinesinin içinde birikebilir. Düzenli temizlik yapılmadığında, cihazın içinde deterjan kalıntıları, sert su birikintileri ve küf de oluşabilir. Bu nedenle, yıkandıktan sonra eşyalar üzerinde lekeler oluşur ve çamaşırlar hoş olmayan bir kokuya sahip olacaktır. Yeni yıkanmış kıyafetlerinizi ve çarşaflarınızı her zaman temiz tutmak için çamaşır makinenizde aşağıdaki adımları izleyin.

Çamaşır Makinesi Küf, Kir ve Kireçten Nasıl Temizlenir?

Çamaşır Makinesi Küf, Kir ve Kireçten Nasıl Temizlenir?

Bir çamaşır makinesi ne sıklıkla temizlenmelidir?

Çamaşır makinenizi temizlemek, cihazın düzgün çalışması için çok önemlidir, bu nedenle giysilerinizi taze ve temiz tutmak için her ay tam bir dezenfeksiyon yapmayı ihmal etmemelisiniz.
Her yıkamadan sonra, deterjan birikmesini önlemek için dağıtıcıyı nemli bir bezle silin. İki ayda bir dağıtıcıyı çıkarın ve sıcak, sabunlu suyla iyice yıkayın ve ardından çamaşır makinesine geri koymadan önce kurumaya bırakın. Tamamen kuruduktan sonra artık kullanabilirsiniz.

Çamaşır makinesi nasıl temizlenir

Çamaşır makinenizde kendi kendini temizleme işlevi varsa, bu modu seçin ve makinenin içini temizlemek için üreticinin talimatlarını izleyin. Bu özellik kullandığınız makinede bulunmuyorsa o zaman aşağıda ki basit ipuçlarımızı uygulamanız yeterli olacaktır.

Sirke ile yıkama

Çamaşır Makinesi Küf, Kir ve Kireçten Nasıl Temizlenir?

Çamaşır Makinesi Küf, Kir ve Kireçten Nasıl Temizlenir?

Toz ve deterjan dağıtıcısına iki bardak beyaz sirke dökün. Çamaşır makinesi boş olmalıdır. En uzun yıkama döngüsünü en yüksek sıcaklıkta (en az 60°C) ayarlayın. Sıcak su ve sirke kombinasyonu bakterileri uzaklaştırır ve üremesini engeller. Sirke ayrıca küf kokularını da ortadan kaldırabilir.

Çamaşır makinesinin içini ve dışını silin

Bir kovada yaklaşık 1/4 bardak sirkeyi bir litre ılık suyla karıştırın. Makinenin içini temizlemek için bu solüsyonu bir sünger ve eski bir diş fırçasıyla birlikte kullanın. Dağıtıcıya özellikle dikkat edin. Çıkarılabilir bir dağıtıcınız varsa, temizlemeden önce sirke solüsyonuna batırın. Ayrıca çamaşır makinesinin dışını da temizleyin.

Başka bir yıkama döngüsü

Deterjan veya sirke olmadan maksimum sıcaklıkta başka bir program çalıştırın. İstenirse, ilk döngüdeki birikintileri gidermek için tambura 1/2 bardak kabartma tozu ekleyebilirsiniz. Yıkadıktan sonra, deterjan kalıntısını çıkarmak için tamburun içini mikrofiber bir bezle silin.

Üstten Doldurma Çamaşır Makinesi Temizleme İpuçları

Çamaşır Makinesi Küf, Kir ve Kireçten Nasıl Temizlenir?

Çamaşır Makinesi Küf, Kir ve Kireçten Nasıl Temizlenir?

İlk döngüde makine suyla dolduğunda yıkamayı duraklatabiliyorsanız, bir saat ara verin. Bu süre zarfında sirke iyi emilecektir. Ardından döngüyü tekrar başlatın.

Üstten yüklemeli çamaşır makineleri, önden yüklemeli makinelere göre daha fazla toz toplama eğilimindedir. Tozu veya deterjan sıçramalarını gidermek için, beyaz sirkeye batırılmış mikrofiber bir bezle makinenin üstünü ve ekranı silin. Ulaşılması zor alanları temizlemek için bir diş fırçası kullanabilirsiniz.

Önden Yüklemeli Çamaşır Makinesini Temizlemek İçin İpuçları

Önden yüklemeli çamaşır makinelerini temizleme söz konusu olduğunda, küflü çamaşır kokularının suçlusu genellikle manşet veya lastik banttır. Nem ve deterjan artıkları küf ve mikroplar için bir üreme alanı oluşturabilir. Bu nedenle alanın düzenli olarak temizlenmesi önemlidir.

Kiri çıkarmak için, kapağın etrafındaki alana biraz sirke püskürtün ve kapak açıkken en az bir dakika bekletin, ardından temiz bir mikrofiber bezle silin. Daha derin temizlik için yüzeyi seyreltilmiş bir çamaşır suyu solüsyonuyla da silebilirsiniz.

Küflenmeyi önlemek için, her yıkamadan sonra nemin kurumasını sağlamak için kapağı birkaç saat açık bırakın.

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status