Cilde Zarar Vermeden Nasıl Makyaj Yapılır?

23.11.2022
89
Cilde Zarar Vermeden Nasıl Makyaj Yapılır?

Cilde Zarar Vermeden Nasıl Makyaj Yapılır? sorusu merak edilenler arasında karşımıza çıkıyor. Bilindiği üzere her gün makyaj yapma alışkanlığına sahip pek çok insan bulunuyor ancak her ne kadar inkar ediliyor olsa da araştırmalar makyaj yapıldığında gözeneklerin tıkanabildiğini ve dikkat edilmezse cilt problemlerinin meydana gelebileceğini belirtiyor. Yine de dikkatli bir şekilde davranırsanız elbette cildinizi makyajın zararlı etkilerinden kurtarabilmeniz mümkün. Cilde zarar vermeden nasıl makyaj yapılır merak ediyorsanız yazımızın devamından dikkat etmeniz gereken noktalar hakkında bilgi edinebilirsiniz.
Makyajın Zararlı Etkilerinden Korunmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sık sık makyaj yapmak gibi bir alışkanlığınız varsa cildi makyajın zararlı etkilerinden korumak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor.

Cilde Zarar Vermeden Nasıl Makyaj Yapılır?

Cilde Zarar Vermeden Nasıl Makyaj Yapılır?

1. Gece Makyajla Uyumayın

Gün içinde makyaj yaptıysanız geceleri uyumadan önce makyajınızı mutlaka temizlemeniz önem taşıyor. Böylece makyaj kalıntıları gözeneklerinizi tıkamaz.

2. İyi Bir Temizleme Rutini Oluşturun

Bilindiği üzere cilt bakımının en temel kuralı temizlik. Özellikle de makyaj yaptıysanız cildinizin nefes alabilmesi için iyi bir şekilde temizlediğinizden emin olmalısınız. Günümüzde pek çok makyaj malzemesi suya dayanıklı tercih edildiğinden dolayı çift bazlı temizli önem taşıyor. Öncelikle yağ bazlı bir temizleyici ile yüzünüzü temizleyip daha sonra bir yüz yıkama jeli ile yıkayabilirsiniz.

3. Cilt Bakımına Önem Verin

Cilde zarar vermeden nasıl makyaj yapılır sorusuna verilebilecek en iyi cevaplardan biri cilt bakımına önem vermek olarak karşımıza çıkıyor. Makyajın yorduğu cildinizi temizledikten sonra canlanmasını destekleyecek bakım ürünleri ve maskeleri rutininize eklemenizde fayda var.

4. Derinlemesine Temizlik İçin Peeling Kullanın

Arada bir cildinizi daha iyi bir şekilde temizlemek ve arındırmak makyajın cilde verebileceği zararlardan kaçınmak adına oldukça önem taşıyor. Haftalık peelingler ile cildinizi derinlemesine temizleyebilmeniz ise mümkün. Ancak yüzünüze kullanacağınız peelingler eğer tanecikli yapıda ise bu taneciklerin çok büyük olmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde cilt üzerinde mikro çizikler meydana gelebilir. Bunun yanı sıra elbette kimyasal peelingler de tercih edebilirsiniz.Cilde Zarar Vermeden Nasıl Makyaj Yapılır?

5. Kullandığınız Ürünlerin Hijyenine Dikkat Edin

Makyajın zararlı etkilerinden korunmak için kullandığınız tüm malzemelerin hijyenik olduğundan emin olmanız önem taşıyor. Bu nedenle makyaj süngerleri ve fırçalarınızı düzenli aralıklarla yıkayıp temiz tutmalısınız. Aksi takdirde üzerlerinde biriken bakteriler cildinize zarar verebilir.Cilde Zarar Vermeden Nasıl Makyaj Yapılır?

6. Ara Sıra Cildinizi Dinlendirin

Eğer sık sık makyaj yapıyorsanız arada bir cildinizi dinlendirmenizde fayda var. En azından bir iki gün olacak şekilde makyaj yapmayarak cildinizi dinlendirebilir, gözeneklerin daha açık durmasına yardımcı olabilirsiniz.

7. Ağır Ürünleri Sık Kullanmayın

Cildiniz için ağır yapıda olabilecek ürünleri sık sık kullanmamanız makyajın cildinize verebileceği zararları en aza indirmenize yardım olacaktır. Cilde zarar vermeden nasıl makyaj yapılır diye düşünüyorsanız buna dikkat etmeniz önemli.

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status