ÇINAR YAPRAĞI

13.12.2022
125
ÇINAR YAPRAĞI

ÇINAR YAPRAĞI sağlık açısından oldukça fazla fayda sağlaması ile  bilinir. Bu  yazımızda çınar yapraklarının faydalarından, aşırı tüketiminde zararlarından bahsetmek isteriz. Çınar yaprağı insanlık  tarihinde kadim bir geçmişe dayanmaktadır. Çınar yaprağı hatta mitolojilerde bile yer almaktadır. Eski  yunan tarihinde çınar yaprağı hem ölümsüzlüğün hem de sonsuzluğun sembolü olarak bilinmektedir. Çınar yaprakları ülkemizin her bölgesinde  yetişmektedir.

Çınar yaprakları genellikle sonbahar mevsimi ile birer birer dökülmeye başlar. Çınar yaprağı  kalın damarlı, duman ya da toza karşı oldukça dayanıklılık gösteren yapraklar olarak karşımıza çıkar. Aynı zamanda bu yapraklar pek çok hastalığın tedavisinde tercih edilmektedir. Gelin yazımızın bir diğer bölümünde çınar yaprağının faydalarını ele alalım.

 

Çınar Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Çınar yaprağının tarihi eski yunan tarihine kadar dayanmaktadır. Eski Yunan tarihinde çınar yaprağı sonsuzluğun simgesi olarak kabul edilmektedir. Bunun yanı sır çınar yaprakları insan sağlığı açısından oldukça fazla faydası yer almaktadır. Çınar yaprakları özellikle ifade edilmesi gerekir ki düzenli olarak yeterli miktarda tüketildiği zaman  kemikleri güçlendirmektedir.

Spor ya da egzersiz sonrası kemik ya da eklemlerinizde sorunlar meydana gelmiş ise mutlaka bir bardak sıcak suyun içerisine 1-2 tane çınar yaprağı atıp demlenmesini bekleyip içiniz.  Burada demlenmeden içmemeye özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra  cildinizde yanık meydana gelmişse çınar yaprağı yanıklara adeta birebirdir. Eğer vücudunuzda ödem oluşmuş ise mutlaka çınar yaprağı kürünü tercih etmeniz gerekmektedir. Çınar yaprakları aynı zamanda saç köklerini besler ve güçlendirir. Kadınlarda vajinal akıntıların giderilmesinde çınar yaprağı tercih edilebilir.

Çınar Yaprağının Zararları Nelerdir?

Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Eğer çınar yapraklarını düzensiz ve aşırı miktarda tüketiyor iseniz pek çok sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun için düzenli ve yeterli miktarda tüketmelisiniz. Çınar yaprağı tansiyonu yükseltir, hassas bir cilde sahipseniz doktor onayı olmadığı sürece çınar yaprağı tüketmemeniz gerekir. Çünkü çınar yaprağı hassas ciltlerde kaşıntı , kuruluk ve deri dökülmelerine sebebiyet verir. Aynı zamanda çınar yaprakları nadir olarak görülmüş olsa bile bazı kişilerde mide  bulantısı  sorununa yol açabilmektedir.

ÇINAR YAPRAĞI

ÇINAR YAPRAĞI

5/5 - (1 vote)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status