Dağ Palmiyesi Chamaedorea Bakımı Nasıl Yapılır?

31.12.2022
121
Dağ Palmiyesi Chamaedorea Bakımı Nasıl Yapılır?

Dağ Palmiyesi Chamaedorea Bakımı Nasıl Yapılır? çok yavaş büyüdüğü, düşük ışıkta ve sıkışık alanlarda büyüdüğü için ideal bir ev bitkisidir. Aynı zamanda harika bir doğal hava temizleyicisidir. Evde bir dağ palmiyesi ağacına nasıl düzgün bakılacağını anlatıyoruz.

Dağ palmiyesi, en popüler iç mekan palmiyelerinden biridir. Gerçek şu ki, nispeten düşük ışığa iyi uyum sağlar ve düşük sıcaklıklara dayanır. Dağ palmiyesi ayrıca iç mekan havasının arındırılmasına da yardımcı olur. Çok yavaş büyür ve hatta küçük sarıçiçekler ve ardından siyah meyveler üretebilir. Dağ palmiyesi aynı zamanda köpekler ve kediler için güvenlidir.

Dağ Palmiyesi Chamaedorea Bakımı Nasıl Yapılır?

Dağ Palmiyesi Chamaedorea Bakımı Nasıl Yapılır?

Dağ palmiyesi Bakım kuralları

Dağ palmiyesinin bakımı oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bununla birlikte, bitki yetiştirmeye yeni başlayanlar için harikadır ve egzotik bitki sevenler için harika bir hediye olabilir. Uygun bakım ve zamanında saksı değiştirmeyle birlikte dağ palmiyesi, iki metre yüksekliğe ulaşabilir.

Dağ palmiyesi için aydınlatma

Dağ palmiyesi düşük ışığı tercih eder ve doğrudan güneş ışığından zarar görebilir, bu nedenle en çok aydınlatılan pencerelere yerleştirilmemelidir.

Ancak yine de biraz ışık ona zarar vermez. Güneş ışınlarını sadece sabahın erken saatlerinde veya akşam geç saatlerde alan dağ palmiyesi için bir pencere seçmek en iyisidir.

Dağ palmiyesi için uygun sulama

Diğer birçok palmiye ağacı gibi dağ palmiyeleri de aşırı sulamaya karşı hassastır ve su basmasına tahammül etmez. İdeal olarak, toprağı eşit şekilde nemli tutun. Toprağın üst 2,5 cm’lik kısmı kuruduğunda bitkiyi sulayın.

Dağ Palmiyesi Chamaedorea Bakımı Nasıl Yapılır?

Dağ Palmiyesi Chamaedorea Bakımı Nasıl Yapılır?

Dağ palmiyesi için uygun toprak

İç mekanda büyüyen dağ palmiyesi için herhangi bir kaliteli turba bazlı toprak karışımı uygundur. Açık havada, dağ palmiyesi hemen hemen her toprakta (kumlu, tınlı veya kil) iyi büyüyecektir.

Dağ palmiyesi için uygun sıcaklık ve nem

Dağ palmiyesi, 18 ila 26 °C arasındaki oda sıcaklığını tercih eder. Bitkiyi soğuk havadan, pencerelerden ve havalandırma deliklerinden uzak tutun.

Dağ palmiyesi orta nemde gelişir. Yaprakların uçları kurur veya kahverengileşirse, bunun nedeni büyük olasılıkla soğuk hava akımları veya uzun süreli kuraklık dönemleridir. Durumu düzeltmek için bitkiyi bolca sulamadan önce havadaki nem seviyesini artırın.

Dağ palmiyesi için uygun gübre

Dağ palmiyesinin büyüme mevsimi boyunca bir veya iki kez sıvı gübre ile besleyin. Bu besleme onun için yeterli olacaktır. Bununla birlikte kışın bitkiyi beslemenize gerek yoktur.

Dağ Palmiyesi Chamaedorea Bakımı Nasıl Yapılır?

Dağ Palmiyesi Chamaedorea Bakımı Nasıl Yapılır?

Dağ palmiyesi için saksı değiştirme

Dağ palmiyesi ilk birkaç yıl boyunca yılda bir kez saksı değiştirme işlemini tekrarlamanız gerekebilir. Bu değişim sırasında her defasında biraz daha büyük saksı kullanmanız daha iyi olacaktır. Tabi bitkinizin iyice büyümesini istiyorsanız bu işlemi devam ettirmeniz yeterli olacaktır.

Dağ palmiyesi büyürken hangi problemler ortaya çıkabilir?

Sararma, yaşlandıkça dağ palmiyesinin alt yapraklarının tipik bir özelliğidir. Bazen bitkinin çok uzun süre doğrudan güneş ışığında kaldığı veya daha sık sulanması gerektiği anlamına da gelebilir.

Güneş yanığı nedeniyle yapraklarda kahverengi lekeler oluşabilir. Bu gibi bir durumda bitkiyi doğrudan güneş ışığından uzaklaştırın.

Parlaklığını yitirmiş donuk yaprakların ortaya çıkmasının nedeni, odadaki yetersiz nem seviyesidir. Bu durumda, bitkiye bir sprey şişesiyle su püskürtmek daha iyidir. Bu durum nem oranının dengelenmesine yardımcı olacaktır.

Sizin evinizde Dağ Palmiyesi var mı?

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status