Dans Pozitif Bilimin Dostu Mudur?

Dans Pozitif Bilimin Dostu Mudur?

Dans Pozitif Bilimin Dostu Mudur? Bir dans kursu hem kızlar hem de erkekler için gerçek bir keşif olabilir. Bu şaşırtıcı değil çünkü spor ve balo salonu dansının sağladığı faydaların sayısı düşünülemeyecek kadar çoktur.

Dans etmenin faydaları uzun zamandır bilim tarafından kanıtlanmıştır. Dans düşünce gücünü artırır, rahatlatır ve hatta kaygı, depresyon ve uykusuzluk gibi patolojik durumların üstesinden gelmeye yardımcı olur. Dans, çocuğun fiziksel ve psikolojik gelişimine katkıda bulunur. En utangaç çocuğun bile dünyaya güvenle ayak uydurabilmesi için daha neşeli, arkadaş canlısı ve sosyal olmasına yardımcı olur.

Dans, çocukların işitme ve ritim duygusunu geliştirir, koordinasyonu sağlar. Bütün bunlar birlikte konuşma terapisi problemlerinin çözümüne ve yabancı dil çalışmalarına katkıda bulunur. Bilim adamları, ritim duygusunun ve koordinasyonun üreticilik, hayal gücü ve zeka ile yakından ilişkili olduğunu belirlediler. Üreticilik, gelecekteki başarı ve konfor ile doğrudan ilişkilidir.

Dansın konsantrasyona etkisi

Dans Pozitif Bilimin Dostu Mudur?

Dans Pozitif Bilimin Dostu Mudur?

Dans, fizik ve matematik gibi kesin bilimlerin incelenmesine yardımcı olacak mantıksal ve uzamsal düşünmeyi teşvik eder. Yani danslar müspet bilimlerin dostu mudur? Neden olmasın! Dans, sürekli konsantrasyon desteği gerektirir. Konsantrasyonu gelişen çocuklar bir işe daha iyi odaklanabilir ve bu sayede başarılı olma fırsatı elde eder.

Bu durum yapılan iş ile doğru orantılı olarak ortaya çıkar. Yani hangi işi yapıyor olursanız olun o iş ile ilgili tam bir konsantrasyona sahip olmanız, aynı zamanda o iş ile ilgili elde edeceğiniz başarıyı da olumlu anlamda etkileyecektir.

Bununla birlikte aksi durumlardan da bahsetmek mümkündür. Yani konsantrasyon eksikliği, yapılan iş üzerinde ki başarıyı da olumsuz olarak etkileyecektir.

Mutluluk hormonu

Dans Pozitif Bilimin Dostu Mudur?

Dans Pozitif Bilimin Dostu Mudur?

Dans etmek içsel gerilimi azaltır. Güzel müzik, endorfin üretimini (mutluluk hormonu) teşvik eder, rahatlatır ve mutluluk hissini artırır. Dans dersinde geçirilen bir gün, çocukların gözle görülür şekilde daha sakin ve mutlu olmalarına yardımcı olur.

Dans etmek, insanın hangi yaşta olursa olsun mutlu olmasını sağlar. Özellikle ritmik seslerin, insan üzerinde oluşturduğu duygusal anlamla birlikte vücuduyla yaptığı sistematik hareketler sayesinde hem ruhsal hem de bedensel olarak rahatlama sağlanmış olur. Ayrıca dans partnerleri edinmesi sayesinde daha sosyal bir hale gelerek yeni insanlarla kaynaşma ve arkadaş olma eğilimlerinin yükseldiği gözlemlenmektedir.

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status