DEVLETİN ÇELİK BİLEĞİ POLİS ÖZEL HAREKAT NEDİR?

29.11.2022
277
DEVLETİN ÇELİK BİLEĞİ POLİS ÖZEL HAREKAT NEDİR?

DEVLETİN ÇELİK BİLEĞİ POLİS ÖZEL HAREKAT NEDİR? Emniyet teşkilatının göz bebeği olan özel harekat bütün zorlu eğitimleri alan ve en donanımlı birimdir. Emniyet Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı’na bağlıdır. Polis Özel Harekat çok yüksek riskli bölgelerde çalışır. Çok ağır ve özel eğitimlerden geçen polislerimiz oldukça donanımlıdırlar. Polis özel Harekatçı yani tabiri caizse PÖH olmak için bazı prosedürler vardır. Polis Özel Harekat alımını İçişleri Bakanlığı yapar.

Polis özel harekat hangi görevleri yapar?

Özel harekat polisleri birçok özel eğitimlerden geçerler. Görev alanları çok geniştir. Polis özel harekat polisleri Emniyet Genel Müdürlüğü ve İç İşleri Bakanlığına bağlı çalışabilirler. Özel harekat polisleri terör eylemlerine müdahale edebilir ve aynı zamanda banka soygunlarında da müdahaleye sahiptir olağanüstü durumlarda polis özel harekat timleri devreye girerler. Terör eylemlerine müdahale ve rehine kurtarma gibi durumlarda görev alırlar.

DEVLETİN ÇELİK BİLEĞİ POLİS ÖZEL HAREKAT NEDİR?

DEVLETİN ÇELİK BİLEĞİ POLİS ÖZEL HAREKAT NEDİR?

Nasıl polis özel harekat olunur?

Özel harekat polisi olmak için öncelikle adayların Polis Eğitim Merkezinde eğitimini tamamlamış olmaları gerekir. Polis Meslek Yüksek Okulu öğrencileri eğitim esnasında özel harekat polisi olmak istediklerini tercih edebilirler. Polis olarak mesleğinde ilerlemek istemeyen adaylarınPÖH olmak için başvurmaları gerekir. 671 sayılı kanun hükmünde kararname ile polis okulu öğrencileri de özel harekat polisi olabilmektedirler. Fakat sadece bu kriter yeterli değildir. Polis özel harekat olmak için fiziki ve mülakat sınavlarını da geçmeleri gerekir. POMEM yani Polis Meslek Yüksekokulu fiziki yeterlilik te ağırlık taşıma sıçrama tahtası lastikten geçme ve engel etabı mevcuttur.

DEVLETİN ÇELİK BİLEĞİ POLİS ÖZEL HAREKAT NEDİR?

Pöh olmak için gereken şartlar ve maaşları

Özel harekat polisi olmak için adayların Polis Okulu öğrencisi ya da polislik kadrosunda çalışmış olması gerekiyor özel harekat polisi olmak için ilk şart adayları 28 yaşından gün almamış olmasıdır. Başvuran adaylar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır ve ayrıca en önemli husus ise adayın silah taşıma engelinin bulunmaması gerekir. Özel harekat polisi olmak isteyen kişiler hem kendisi hem de evli ise eşinin adli sicil kaydının temiz olması gerekir.

Polis özel harekat adaylarının siyasi parti, parti veya oluşuma üye olmaması gerekir. Polis özel harekat olmak için boy kilo endeksine uygun olmak gerekir. Güvenlik soruşturmasına bakıldığı zaman arşivinin olumlu olması önemli bir husustur.
Polis özel harekat denilince akla ilk gelen hilal bıyıklı ve bozkurt bakışlı olmalıdır. Özel harekat polisleri sağlam ve kararı duruşları sayesinde dosta güven düşmana korku verirler .

Taktıkları yeşil bere çok kutsal bir öneme sahiptir. Yeşil verenin sağ yatak olması dinimizce öldüğümüz zaman sağa yatırılmamızı ifade eder eşil rengi ise İslamiyet’i temsil eder. Berenin arkasında bulunan iki tane uzun ip ise kefenimizin iplerinin simgesidir yani özel harekat maaşla ve parayla yapılabilecek bir meslek değildir geçmişten günümüze birçok özel harekat polisi şehidimiz vardır. Özel harekat peygamber ocağıdır.

DEVLETİN ÇELİK BİLEĞİ POLİS ÖZEL HAREKAT NEDİR?

DEVLETİN ÇELİK BİLEĞİ POLİS ÖZEL HAREKAT NEDİR?

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status