Doğumdan Sonra Psikoloji Neden Bozulur?

26.12.2022
147
Doğumdan Sonra Psikoloji Neden Bozulur?

Doğumdan Sonra Psikoloji Neden Bozulur? Doğumun psikolojik etkilerini merak eden birinin doğumdan sonra psikoloji neden bozulur araştırmaları yapması gayet doğaldır. Doğum oldukça acı veren ve genellikle uzun süren bir süreçtir. Bu süreç bazıları için hızlıca atlatılıp tamamen kendini çocuğuna adamış anne rolüne dönerken bazen anne çocuk arasındaki iletişim kopukluğu nedeniyle olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle özellikle eşleri doğum yapacak olan baba adayları bu konuda eşlerine yardımcı olmalıdırlar. Erkekler kadınları bu durumdan ötürü anlamalı ve aşırıya kaçmayan tüm duygularına olumlu cevap vererek olayları olumsuza gitmekten kurtarmalıdırlar.

Doğumdan Sonra Psikoloji Neden Bozulur?

Doğumdan Sonra Psikoloji Neden Bozulur?

Doğumdan Sonra Psikoloji

Doğumdan sonra anne ve babalara çok fazla yük binmektedir. Fakat genellikle bu yüklerin çoğunu anne yaşamaktadır. Annenin doğumdan sonra psikoloji sorunlarından bir tanesi de annelik hüznüdür. Annelik hüznü, doğumdan hemen sonraki 3-4 gün içerisinde yaşanan, genellikle 4.gün sonrasında atlatılması beklenen bu durum annenin bebeğine alışması sürecini kapsamaktadır. Bebeğe alışma sürecinde annenin çeşitli ruhsal bozukluklar yaşamasıdır. Ve bu durum bazen 1-2 haftaya kadar sürmesi dahilinde bir sorun olduğu anlaşılmalı ve çözüm yoluna gidilmelidir. Annelik hüznünün nedeni doğum sonrasında bir anda düşen progesteron seviyesidir. Anneyi doğuma hazırlayan progesteron, doğumla birlikte bir anda düştüğünde annede bir boşluk hissi olacak ve bu nedenle de iştahsızlık, yorgunluk gibi etkiler bırakacaktır.

Doğumdan Sonra Psikoloji Nasıl Toparlanır?

Doğumdan sonra psikoloji nasıl toparlanır sorusu oldukça sık sorulmaktadır. Uzmanlar tarafından bu sorulara gelişim açısından detaylı cevaplar verilmekte olup aileler tarafından bu tavsiyeler dinlenildiği zaman olumlu sonuçlarla karşılaşılmaktadır. Doğum sonrası psikolojiyi toplamak için:

Eşler birbirine destek olarak süreci kısaltmalı,

Hamilelikten yeni çıkan kadının bu geçiş sürecinde yanında bulunulmalı,

Bebeğin bakımında hem anne hem baba yardımcı olunmalı,

Anneye çevresindekiler tarafından destek verilmeli,

Kalabalık bir şekilde annenin rahatı bozulmamalı,

Annenin rahatlaması sağlanmalı,

Hoş hediyelerle mutlu edilmeli ve her zaman yanında olunduğu söylenilmelidir.

Bu şekilde davranılan bir doğum sonrası psikolojik sorun yaşayan bir kadın, bu  olumsuz psikolojik süreci hızla ve kolayca atlatacak ve sonuçta da doğumdan sonra psikoloji neden bozulur sorusunun cevabı verilmiş olacaktır.

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status