Dünyanın En Yaşlı Köpeği TobyKeith

02.01.2023
123
Dünyanın En Yaşlı Köpeği TobyKeith

Dünyanın En Yaşlı Köpeği TobyKeith ABD’nin Florida eyaletinden “TobyKeith” isimli “Chihuahua” ırkı bir köpek, 9 Ocak 2001’de doğdu ve bu yıl yaşayan en yaşlı köpek olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Florida’da ikamet eden Gisela Shore, bir Chihuahua ırkı köpek sahiplenmeye karar verdiğinde, 21 yıl sonra Guinness Rekorlar Kitabı’na gireceğinden haberi yoktu.

Dünyanın en yaşlı köpeği

Dünyanın En Yaşlı Köpeği TobyKeith

Dünyanın En Yaşlı Köpeği TobyKeith

TobyKeith hayatının büyük bir bölümünü sahibi Gisela Shore, 28 yaşındaki Koko ve 32 yaşındaki Koki isimli iki papağan ve ayrıca 7 yaşındaki Amerikan buldozer ırkı Luna ve 3 yaşındaki Tüysüz Çin köpeği ırkı Lala isimli iki köpekle yaşadı.

Gisela Shore, henüz birkaç aylıkken bir hayvan barınağından Chihuahua ırkı bir köpeği sahiplendi. Shore bir konuşmasında “Peggy Adams Hayvan Kurtarma vakfında gönüllüydüm ve personelden biri bana, artık ona bakamayacakları için bir köpek yavrusu vermek isteyen yaşlı bir çiftten bahsetti. Onlarla tanıştım ve beni küçük bir chihuahua ile tanıştırdılar. Sahiplendiğimde adı Fıstık Ezmesi’ydi. Ben daha sonra TobyKeith olarak değiştirdim” ifadelerini kullandı.

TobyKeith’in uzun yaşama sırrı

Genellikle bu yaşlı beyefendi, sabah 6:30’da temiz havada sabah yürüyüşü yapmak için uyanır ve ardından hindi dilimleriyle kahvaltı eder.

TobyKeith, doğru beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına bağlıdır. Diyeti sebze, pirinç, tavuk ve hindi içerir. Shore, gün boyunca onu birkaç kısa yürüyüşe çıkarıyor ve evden çalışırken, TobyKeith genellikle iş istasyonunun yakınında dinleniyor.

TobyKeith’in tüm dişleri hala sağlam. Yakın zamanda ileri yaşı nedeniyle kalp hastalığı teşhisi kondu, bu yüzden onu tedavi etmek için ilaç kullanıyor, ancak bunun dışında sağlıklı.

Shore, TobyKeith’in uzun ömürlülüğünü genetiğe, düzenli egzersize ve kiloyu korumak için sağlıklı beslenmeye, ayrıca şansa ve bolca sevgiye bağlıyor.

Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı

Dünyanın En Yaşlı Köpeği TobyKeith

Dünyanın En Yaşlı Köpeği TobyKeith

16 Mart 2022’de TobyKeith, Guinness Rekorlar Kitabı’na dünyanın yaşayan en yaşlı köpeği olarak girdi. O zaman yaşı 21 yıl 66 gündü ki bu insan standartlarına göre 147 yıla tekabül ediyordu.

Aslında, bir Chihuahua’nın ortalama ömrü 12 ila 18 yıldır. Bu cinsin temsilcileri, diğer köpeklerden çok daha uzun yaşama eğilimindedir. Fakat bu durum TobyKeith için bir istisna olarak görülüyor.

21 yaşını geçmiş olan köpeği TobyKeith için Gisela Shore “Pek çok insan onun 21 yaşında olduğuna inanamıyor. Yaşından çok daha genç görünüyor” dedi.

TobyKeith, yeni unvanının şerefine banyo yaptı, tırnaklarını kesti ve ardından arabada gezintiye çıktı (bu onun en sevdiği eğlencelerden biri).

Guinness’e göre, kayıtlara geçen en yaşlı köpek ise 29 yıl 5 ay yaşayan Avustralya sığır çobanı köpeğiydi.

Dünyanın En Yaşlı Köpeği TobyKeith

Guinness Rekorlar Kitabı’nı takip ediyor musunuz?

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status