Duvar Kâğıdından Yağ, Küf, Mürekkep ve Diğer Lekeler Nasıl Temizlenir?

27.12.2022
118
Duvar Kâğıdından Yağ, Küf, Mürekkep ve Diğer Lekeler Nasıl Temizlenir?

Duvar Kâğıdından Yağ, Küf, Mürekkep ve Diğer Lekeler Nasıl Temizlenir? Tüm duvar kâğıtları zamanla toz, yağ ve kir toplar, bu nedenle düzenli olarak temizlenmeleri gerekir. Bu makalemizde duvar kâğıdını nasıl temiz tutacağınızı ve orijinal görünümünü nasıl koruyacağınızı anlatıyoruz.

Öncelikle duvar kâğıdınızın türünü belirlemeniz gerekir. Bambu, selüloz veya tekstil duvar kâğıdı ise sadece yüzeydeki tozun alınması yeterlidir. Üretici tarafından tavsiye edilmedikçe su veya kimyasallarla temizlemeye çalışmayın.

Duvar Kâğıdından Yağ, Küf, Mürekkep ve Diğer Lekeler Nasıl Temizlenir?

Duvar kâğıdı ne sıklıkla yıkanmalıdır?

Her duvar kâğıdı türü, bir mikrofiber toz fırçası veya döşeme elektrikli süpürge eki ile aylık olarak temizlenmelidir. Temizlemeye başlarken duvarın tepesinden başlayın ve aşağı inin.

Aksi halde aşağıdan temizlemeye başladığınızda yukarıda ki kirlerin temizlemiş olduğunuz alt tarafı tekrardan kirletmesine seyirci kalabilirsiniz. Bu durumda yeniden temizlemek zorunda kalmanız gerekecektir.

Duvar kâğıdını temizlemek için genel ipuçları

Vinil ve cam duvar kâğıdını temizlemek için iki yemek kaşığı bulaşık deterjanını 4,5 litre ılık suyla karıştırın.
Yumuşak bir süngeri temizleme solüsyonuna batırın ve hafif nemli olana kadar sıkın.

Duvarın tepesinden başlayın ve eşit şekilde aşağı inin. Duvar kâğıdını ıslatmamaya veya çok sert ovmamaya çalışın.
Duvar kâğıdını kendiliğinden kurumaya bırakın veya mikrofiber bir bez kullanarak elle kurutun.

Duvarlar kuruduktan sonra, duvar kâğıdını lekeler ve çok kirli alanların olduğu yerleri tekrar inceleyin. En lekeli olabilecek yerler elektrik düğmelerinin etrafı, lavabo arkaları ve bir çocuğun keçeli kalem veya tükenmez kalemle ulaşabileceği yerler.

Duvar Kâğıdından Yağ, Küf, Mürekkep ve Diğer Lekeler Nasıl Temizlenir?

Duvar kâğıdından yağlı lekeler nasıl çıkarılır?

Bir parça streç filmin üzerine az miktarda mısır nişastası yayın. Filmi yağlı lekenin üzerindeki duvar kâğıdına yapıştırın ve mısır nişastasının yağı en az 24 saat emmesine izin verin. Filmi soyun ve mısır nişastasını yumuşak bir bezle çıkarın. Bu şekilde yağ lekesinden kurtulmuş olursunuz. Eğer leke çıkmamışsa ya da az da olsa iz kalmışsa o zaman bu işlemi tekrarlayın.

Vinil veya fiberglastan yağlı lekeleri çıkarmak için yarım bardak beyaz sirkeyi bir bardak ılık suyla karıştırın. Bu çözeltiye bir sünger batırın ve kirli bölgeye uygulayın. Bir havluyla kurulayın. Eğer leke çıkmamışsa ya da az da olsa iz kalmışsa o zaman bu işlemi tekrarlayın.

Duvar kâğıdında oluşan küf nasıl çıkar

Vinil veya fiberglas üzerindeki küfü gidermek için 1/4 su bardağı klorlu ağartıcı ve 1 su bardağı suyu karıştırın. Bir sünger veya kulak temizleme çöpü kullanarak solüsyonu lekelere uygulayın. Beş dakika bekletin ve ardından sade suya batırılmış bir süngerle silin. Bu işlemi her uyguladıktan sonra lekeyi kontrol edin. Leke tamamen çıkana ve herhangi bir iz kalmayana kadar tekrar edin.

Duvar Kâğıdından Yağ, Küf, Mürekkep ve Diğer Lekeler Nasıl Temizlenir?

Duvar kâğıdından mürekkep lekesi nasıl çıkar?

Mürekkep, keçeli kalem ve diğer tür kalem lekeleri genellikle nemli bir süngerle kolayca çıkarılır. Ardından duvar kâğıdını temiz, tüy bırakmayan bir bezle kurutmanız gerekir.

Yıkanabilir duvar kâğıdını temizlemenin en iyi yolu olarak, bir kova suya az miktarda bulaşık sabunu eklemeyi ve duvar kâğıdını silmek için yumuşak, aşındırıcı olmayan bir süngerle ıslatmayı deneyin. Sonra kurulayın. Bu yöntem ayrıca yağ lekelerini çıkarmaya da yardımcı olacaktır.

Peki, siz hiç duvar kâğıdındaki lekeleri çıkarmak zorunda kaldınız mı?

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status