Emzirme Döneminde Kilo Verme Yolları

22.11.2022
86
Emzirme Döneminde Kilo Verme Yolları

Yeni anneler hem bebeğini emzirmek hem de hamilelikte aldığı kilolardan kurtulmak istediği için emzirme döneminde kilo verme yolları önemle merak edilmektedir. Bazı önemli noktalara dikkat edilerek annelerin kilo vermeleri sağlanmaktadır. Bunun için adım adım ilerlemek oldukça faydalıdır. Bu yüzden de ilk olarak bir diyetisyene gidilmesi gerekmektedir. Emzirme döneminde belirli kilodan daha fazla kilo haftalık olarak verilmemelidir. Buna dikkat ederek sağlıklı şekilde fazla doğum kilolarından kurtulmak mümkündür. Bebeği sık sık emzirmek kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Hatta her emzirmede 500 – 700 kalorilik enerji bebeğe geçmektedir. Bu da ortalama olarak 1 saat boyunca yapılan egzersizde harcanan kaloriye eşdeğer olmaktadır.

Emzirme Döneminde Kilo Verme Yolları

Emzirme Döneminde Kilo Verme Yolları

Emzirme Döneminde Nasıl Beslenmeli?

Emzirme döneminde zayıflamak ve fazla kilolarından kurtulmak isteyen anneler emzirme döneminde nasıl beslenmeli? Sorusunun yanıtını iyi bilmelidir. İlk olarak emzirme döneminde tıpkı hamilelik döneminde olduğu gibi beslenme düzeni 3 ana 3 ara öğünden oluşmalıdır. Az şekilde fakat sık şekilde beslenmek en doğrusudur. Günlük olarak yeteri kadar sıvı tüketimi yapılmalıdır. Hem emzirmeden sonra 1 – 2 su bardağı su hem de günde 2 ,5 – 3 litre su tüketilmelidir.
Sindirim sisteminin düzenli olarak çalışması sağlıklı kilo vermeye son derece yardımcı olmaktadır. Bu yüzden posalı gıdalar beslenme menülerinde mutlaka bulunmalıdır. Kuru baklagiller, sebze ve meyveler tüketilmelidir. Metabolizmanın hızlanması bu süreçte önemli olduğu için kısa süreli de olsa yürüyüşler yapılmalıdır. Hem temiz hava alınacak hem de vücudun toparlanması sağlanacaktır.

Emzirme Döneminde Kilo Verme Yolları

Emzirme Döneminde Kilo Verme Yolları

Emzirirken Diyet Yapmak Sütü Azaltır Mı?

Hızlı kilo vermek isteyen anneler emzirme aşamasında düşük kalorili olarak diyet yapmaktadır. Peki bu durumda emzirirken diyet yapmak sütü azaltır mı? Düşük kalorili olarak yapılan diyet ve öğün azalması elbette ki annenin sütünün azalmasına yol açmaktadır.
Özellikle de karbonhidrat ve protein açısından fakir olan beslenme tarzında süt azalmaktadır. Her gün mutlaka tavuk, et, balık gibi besinler tüketilmeli ve denge sağlanmalıdır. Tüm bunlar emzirme döneminde kilo verme yolları açısından hem annenin hem de bebeğin yararına olmaktadır.

5/5 - (1 vote)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status