En Faydalı 7 Lahana Türü

22.12.2022
178
En Faydalı 7 Lahana Türü

En Faydalı 7 Lahana Türü Lahana ailesinin temsilcileri, dünyanın en çok yönlü sebzeleri olarak adlandırılabilir. Hemen hemen her biçimde yenilebilirler ve çok çeşitli şekil, renk ve boyutlarda olabilirler.

Bu yazımızda sizlere sağlığımız için en faydalı lahana türlerinin hangileri olduğunu anlatıyoruz. İşte birbirinden faydalı 7 lahana türü;

  • Beyaz lahana
  • Romanesco (Piramit Karnabahar)
  • Savoy (Milano) lahanası
  • Brüksel lahanası
  • Karnabahar
  • Alabaş
  • Brokoli

1- Beyaz lahana

En Faydalı 7 Lahana Türü

En Faydalı 7 Lahana Türü

Yapılan birçok çalışma, beyaz lahana tüketiminin artırılmasının diyabet, obezite ve kardiyovasküler hastalık riskini azalttığını göstermektedir. Beyaz lahana ayrıca sağlıklı bir cilt sağlar, enerji ve kilo kaybını destekler ve iltihap önleyici özelliklere sahiptir.

Beyaz lahana antioksidan bakımından zengindir. Vücudu serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresten korurlar ve bir dizi hastalığı önlerler. Beyaz lahana, güçlü kemikler için gerekli olan kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi zengin bir besin kaynağıdır. Lahana yemek osteoporoz gibi hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabilir. Diğer tüm lahana türleri gibi beyaz lahana da bol miktarda C ve K vitamini içerir.

2- Romanesco (Piramit Karnabahar)

En Faydalı 7 Lahana Türü

En Faydalı 7 Lahana Türü

Lahana ve brokoli ailesinden gelmekte Romanesco, ilk olarak 16. yüzyılda İtalya’da keşfedildi. Romanesco, genellikle sonbahar ve kış gibi soğuk mevsimde bulunur. Eşsiz piramit görünümüne ek olarak Romanesco, sayısız sağlık yararına sahiptir.

Romanesco, antioksidan görevi gören yüksek C vitamini, lutein, zeaksantin ve beta-karoten içeriği sayesinde serbest radikallerle savaşır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve sağlıklı cildin korunmasına yardımcı olur.
Romanesco ayrıca A, B ve K vitaminleri, magnezyum, protein, fosfor, potasyum ve omega-3 yağ asitleri açısından da zengindir.

3- Savoy (Milano) lahanası

En Faydalı 7 Lahana Türü

En Faydalı 7 Lahana Türü

Savoy lahanası, çok yönlü ve çok lezzetli bir üründür. Kısa hazırlama süresi sayesinde hızlı ve doyurucu yemeklerin mükemmel bir tamamlayıcısıdır.

Savoy lahanası gerçek bir vitamin bombasıdır ve büyük miktarda C vitamini (100 g yaklaşık 50 mg C vitamini içerir) içermektedir. Bu oran neredeyse ortalama bir insanın günlük ihtiyacının yarısıdır. Bununla birlikte cilt ve gözler için iyi olan A vitamini içerir.

Savoy lahanasının bir diğer içeriği olan B6 vitamini, sinir ve bağışıklık sistemlerini güçlendirir. Bu sebze minimum miktarda kalori içerir ve uzun süre tokluk hissi verir.

4- Brüksel lahanası

En Faydalı 7 Lahana Türü

En Faydalı 7 Lahana Türü

Brüksel lahanası, çeşitli besinler açısından oldukça zengindir ve birçok faydası bulunmaktadır. Brüksel lahanası, kanın pıhtılaşması ve kemik sağlığı için gerekli olan K vitamini açısından zengindir.

Brüksel lahanası ayrıca, demir emilimini destekleyen, doku onarımı ve bağışıklığa dahil olan bir antioksidan olan C vitamini açısından da yüksektir.

Brüksel lahanasındaki yüksek lif içeriği, bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olur. Sadece 1/2 su bardağı haşlanmış Brüksel lahanası 2 gr lif içerir. Lif sağlık için son derece önemlidir ve diyete yeterince dahil edilmesi, vücut için birçok fayda sağlar. Örneğin kalp-damar hastalığı ve diyabet riskini azaltır ve sağlıklı bir sindirim sistemini destekler.

5- Karnabahar

En Faydalı 7 Lahana Türü

En Faydalı 7 Lahana Türü

Daha kolay sindirilebilen karnabahar, potasyum, fosfor, sodyum ve demir gibi önemli minerallerin yanı sıra C ve K vitaminleri (önerilen günlük C vitamini miktarının %100’ünü ve günlük K vitamini değerinin yaklaşık dörtte birini içerir) açısından zengindir.

Savoy lahanası gibi karnabahar da serbest radikaller ve bakterilerle savaşır. Karnabahar, sülforafan adı verilen bitki bazlı bir bileşik sayesinde kalp sağlığına sahip bir sebzedir. Bir antioksidan görevi gören sülforafan, kardiyovasküler hastalıkların gelişiminde önemli bir rol oynayan oksidatif stresin neden olduğu iltihabı azaltır. Karnabaharda bulunan sülforafan da kanser riskini azaltır.

100 gr karnabaharın 92 gr sudur. Böylece sebze vücudu neme doyurmaya yardımcı olur.

6- Alabaş

En Faydalı 7 Lahana Türü

En Faydalı 7 Lahana Türü

Yabani lahanalardan yere yakın, kalın köklü bir çeşit olan alabaş, Alman şalgamı olarak da bilinmektedir. Tüm lahana türleri arasında alabaşlar, en hafif ve en sindirilebilir olanlardan biridir. Ayrıca tadı biraz tatlıdır.

Sadece 100 gr alabaş önerilen günlük C vitamini miktarını tek başına karşılayabilmektedir. Ayrıca A ve K vitaminleri ile folik asit açısından da zengindir.

Alabaş, metabolizmayı iyileştirmeye yardımcı olur ve kilo kaybını destekler. Yüksek miktarda kalsiyum ve magnezyum içerdiğinden kemik sağlığına olumlu etkisi vardır.

Alabaş, vücudun yediği gıdaları enerjiye dönüştürmesine yardım etmede önemli bir rol oynayan, suda çözünen iyi bir B6 vitamini kaynağıdır. Yapraklarının bir soğandan daha fazla vitamin ve mineral içerdiğini unutmayın. Bu yüzden salata ve çorba gibi yiyeceklerinize mutlaka ekleyin ve asla çöpe atmayın.

7- Brokoli

En Faydalı 7 Lahana Türü

En Faydalı 7 Lahana Türü

Brokoli, insanlar için en sağlıklı lahana türü olarak kabul edilir. Brokoli, bir portakal kadar C vitamini içerir. C vitamini kemikler, eklemler, saç vb. sıkılığından ve esnekliğinden sorumlu olan kolajen oluşumunu teşvik eder.

Ayrıca kesik ve yaraların iyileşmesini hızlandırır. Bununla birlikte bu güçlü antioksidan, vücudu serbest radikal hasarından korur. Brokoli iyi bir folik asit, beta-karoten, B vitaminleri, demir, magnezyum, potasyum ve çinko kaynağıdır.

Brokolinin bir parçası olan K vitamini, kanın pıhtılaşmasında yer alan birçok proteinin çalışması için gereklidir. Brokoli ayrıca lif bakımından da yüksektir. Yüksek lifli diyetler sindirim sağlığını iyileştirir ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

5/5 - (1 vote)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status