FUTBOLDA VAR SİSTEMİ

21.11.2022
110
FUTBOLDA VAR SİSTEMİ
REKLAM ALANI

Futbolda var sistemi belli kurallar çerçevesinde karşılaşmanın gidişatını belirlemekte olan bir sistem olarak kabul edilmektedir. Futbolda VAR sisteminin açılışı video assistant Referee sistemi olarak bilinir. VAR sisteminin yer aldığı alana VAR odası denilir. Tamamı ile futbol sahası dışına kurulu alandadır. VAR odası kesinlikle futbol sahası içerisinde yer almaz. VAR odasında pek çok ekran bulunur. Bu ekranlarda saha içerisinde an be an görüntüleri kaydeden kameralar yer almaktadır. Bu kameraları ise hakemler ve teknik elemanlar izler.

FUTBOLDA VAR SİSTEMİ

FUTBOLDA VAR SİSTEMİ

Futbolda VAR Sistemi Ne İşe Yarar?

Yazımızın bu kısmında futbolda var sisteminin nasıl işe yaradığından kısaca bahsetmek istedik.  Maç devam ettiği sırada orta hakemin kaçırmış olduğu gözünden kaçırdığı herhangi bir pozisyon olursa VAR odasının teknik elemanları, hakemi var odasına çağırır.  Var odasında penaltı, kırmızı kart gibi kararlar verilir.

VAR Sisteminin Dezavantajları Nelerdir?

Futbolda VAR sisteminin avantajları kadar dezavantajlarını da göz ardı etmemek gerekir. VAR odasından gelen kararlar bazen saha içerisinde bazı karışıklıklara ve kaosa zemin hazırlamaktadır. Bunun yanı sıra VAR odasında verilecek olan kararlara herhangi bir süre tanınmaması aynı zamanda maç esnasında uzatmaların oynanmasına, maçın durması, saha dışında taraftar kaynaklı kaosun ortaya çıkmasına, saha içerisinde ise futbolcular ve kaleciler arasında sıkıntıların yaşanmasına, bu sıkıntılar ile birlikte futbolcuların ya da kalecilerin sarı veya kırmızı kart almasına zemin hazırlamaktadır.

FUTBOLDA VAR SİSTEMİ

FUTBOLDA VAR SİSTEMİ

VAR Odası Her Zaman Doğru Karar Verir Mi?

VAR sistemi maç esnasında meydana gelebilecek olası bir olumsuz durumları yakından takip eden sistem olarak kabul edilir. VAR odası kesinlikle futbol sahası içerisinde yer almamaktadır. Tamamı ile saha dışarısında bulunur. Tabii VAR sistemi her zaman doğru kararlar vermez. Fakat her daim doğruya yakın kararlar verme konusunda ileri teknolojili ekipmanlar VAR odasında tercih edilir.

Bazı durumlarda VAR sistemi bazen tartışmalı pozisyonlarda yanlış kararlar verebilmektedir. Kameralar an be an görüntülerini kaydeder. Fakat bazen orta hakem yanılgıya düşebilir. VAR odasına çağrılan orta hakem bit TV ekranı çerçevesinde yerini alır. Hakem maç esnasında meydana gelmekte olan tartışmalı önemli pozisyonları inceleyip nihai kararı açıklayıp maçın gidişatına dair kararları vermiş olur.

Oyla post
REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status