GELENEKSEL BİLGİ VE KÜLTÜR İLİŞKİSİ

22.11.2022
90
GELENEKSEL BİLGİ VE KÜLTÜR İLİŞKİSİ

GELENEKSEL BİLGİ VE KÜLTÜR İLİŞKİSİ

GELENEKSEL BİLGİ VE KÜLTÜR İLİŞKİSİ

GELENEKSEL BİLGİ VE KÜLTÜR İLİŞKİSİ

 

Geleneksel bilgi disiplinler arası yaklaşımların aktarılmasında oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Geleneksel bilgi kültürü en önemli parçası olarak karşınıza çıkmaktadır. Geleneksel bilgi özellikle ifade edilmesi gerekir ki insanların doğayla ve birbirleriyle etkileşimleri sonucu meydana gelmiştir. Geleneksel bilgi aynı zamanda halk bilgisi başlığı altında da ele alınmaktadır. Sedat Veyis Örnek’in halk bilimi kadro denemesinde halk bilgisi örneklerine göz atacak olursak yerleşim türleri ( kalıcı ve geçici yerleşim) hayvancılık, avcılık, arıcılık, ev eşyası, barınak, ısınma, halk hekimliği, halk baytarlığı, halk hukuku, taşıma teknikleri ve taşıma çeşitleri bu bağlamda karşımıza çıkmaktadır. Geleneksel bilgi insanların hem doğa ile hem de birbirleri ile etkileşimleri sonucunda meydana gelmiştir. Bununla birlikte geleneksel bilginin toplum ihtiyaçlarını karşılamak üzere ortaya çıktığı kanısındayız. Geleneksel bilgi bir toplumda doğar büyür ve zamanla gelişim gösterir.

GELENEKSEL BİLGİ VE KÜLTÜR İLİŞKİSİ

GELENEKSEL BİLGİ VE KÜLTÜR İLİŞKİSİ

 

GELENEKSEL BİLGİ VE KÜLTÜR

Tabii bu noktada özellikle altı çizilmesi gerekir ki her geleneksel bilgi aynı niteliğe sahip olarak karşımıza çıkmaz. Geleneksel bilgiyi yaşatan ve yaşattıran hiç şüphesiz ki toplumdur. Geleneksel bilgi toplumlar sayesinde ayakta kalır. Tüm bunların yanı sıra geleneksel bilgi aynı zamanda kültürün ortaya çıkmasına zemin hazırlayan etmendir. Geleneksel bilgi kültürü besler. Bunun yanı sıra gelenek kültürün özünü geleneksel bilgi kavramı ilk zamanlarda halk bilgisi başlığı altında ele alınıp değerlendirilmiştir. Daha sonra ise Unesco’da somut olmayan kültürel miras sözleşmesinde geleneksel bilgi kavramı üzerinde durulmuştur. Geleneksel bilgi burada halk mimarisi, zooloji, halk biyolojisi, halk takvimi, halk matematiği, halk ekonomisi ve halk taşımacılığını içerisinde kapsamıştır. Diğer kaynaklarda ise halk arasında yasak ilişki, toplumsal ilişkiler, kan davası, miras ve boşanma konusu da geleneksel bilgi çerçevesinde kategorize edilmiştir.

GELENEKSEL BİLGİ VE KÜLTÜR İLİŞKİSİ

GELENEKSEL BİLGİ VE KÜLTÜR İLİŞKİSİ

 

BİLGİ VE KÜLTÜR

Tüm bunların yanı sıra geleneksel bilgi kültürler arası etkileşimler de ortaya çıkmakta olan bir üründür. Gelenek kültüründe asıl önemli olan husus doğallıktır. Eğer gelenek kültüründe doğallık var ise kültürün sahip olduğu toplumda zamanla ilerlemeler ve gelişmeler meydana gelmesi oldukça olası bir durum olarak karşınıza çıkar. Bunun yanı sıra geleneksel bilgi ile kültür ekonomisi ile doğrudan ilişkisi vardır. Çünkü geleneksel bilgi toplumlarda kültürel aktarımların sağlanmasında en önemli hususlardan biri olarak karşınıza çıkmaktadır.

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status