Giysilerden Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

20.12.2022
116
Giysilerden Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

“Giysilerden yağ lekesi nasıl çıkar” sorusu oldukça sık aranan başlıklar arasında gelmektedir. Yağ lekesi özellikle çocuklar başta olmak üzere hepimizin karşılaştığı sorunların başında yer almaktadır. Yemek yerken ya da kişisel bakım yaparken kullanılan ürünlerden giysilerimize yağ lekeleri bulaşabilmektedir. Bu yazımızda sizlere sıvı yağ veya tereyağı, mayonez, losyon ve vücut kremi gibi farklı unsurlardan kaynaklanan yağlı lekelerle nasıl başa çıkacağınızı anlatıyoruz.

Tereyağı veya bitkisel yağ, mayonez, pastırma ve diğer kızartılmış yiyecekler, güneş losyonu ve yüz kremi gibi ürünler nedeniyle yağ lekeleri oluşur. Suda çözünmezler ve bu lekelerden kurtulmak çok zordur. Ancak hızlı hareket ederseniz ve tavsiyelerimize hemen uygulamaya başlarsanız daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Giysilerden Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

Giysilerden Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

Hızlı hareket et

Yağ lekesi kumaş üzerinde ne kadar uzun süre kalırsa, çıkarılması o kadar zor olur. Yağın ilk bulaştığı anda, düz beyaz bir kâğıt havluyla (parlak desenler veya renkler olmadan) mümkün olduğu kadar fazla yağı alın. Lekeyi kurulayın ama ovalamayın çünkü sürtünme maddeyi liflerin içine bastıracaktır. Bu teknik, masa örtüleri veya kumaş peçeteler gibi diğer öğelerle de işe yarayacaktır.

Dışarıdaysanız, kurumasını önlemek için lekenin üzerine biraz tuz veya şeker serpin. Giysinin üzerinde bulunan etiketteki yıkama talimatlarını okuyun ve bu talimatlara uygun olarak hareket edin.

Pamuk, sıcak suya ve birden fazla yıkamaya karşı dayanıklıdır, ancak sentetik kumaşlar yanıltıcı olabilir çünkü başka malzemelerin dahil olup olmadığını bilemeyebilirsiniz. Ancak birçoğu ılık suda yıkanmaya dayanabilir.
Kumaşın kalitesinden endişe ediyorsanız ve çekmesinden endişe ediyorsanız, soğuk suda yıkamak en iyisidir, ancak bu o kadar etkili olmayabilir. Bununla birlikte giysi ipek veya yün ise o zaman ona yapacağınız müdahaleler işi daha da içinden çıkılmaz bir hale getirebilir. Bundan dolayı profesyonel bir kuru temizlemeciyle iletişime geçmek daha iyi olacaktır.

Lekeye bulaşık deterjanı sürün

Giysilerden yağ lekesi nasıl çıkar” sorusuna verilebilecek bir diğer cevap ise bulaşık deterjanı olacaktır. Bu durumda doğrudan lekeye bir ila iki damla bulaşık deterjanı uygulayın. Parmağınızla hafifçe sürün. Lif yönünde ovalayın. Bulaşık deterjanı yerine en sevdiğiniz çamaşır deterjanını kullanabilirsiniz. Bu uygulamada da yine hızlı olmanız oldukça önemlidir.

Giysilerden Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

Giysilerden Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

Kumaşı lekenin ters tarafından durulayın

Ürüne ilk müdahale yapıldıktan sonra durulama işlemi oldukça önemli olacaktır. Giysinizin leke olan kısmından durulama yaptığınızda, leke giysi liflerine doğru ilerleyebileceğinden dolayı ters işlem yapmanız oldukça yerinde olacaktır.

Giysinizin ters tarafından sıcak suyla durulayın (maksimum su sıcaklığı, üreticinin etiket kısmında yaptığı uyarıya uygun olmalıdır). Bu durulama işlemini birkaç dakika durulayın.

Çamaşır makinesi kullanılabilir

Ürünü çamaşır makinesine atarak da işlem yapabilirsiniz. Bunun için sürekli kullandığınız deterjanı kullanabilirsiniz. Ayrıca su sıcaklığını da uygun olan en yüksek sıcaklık seviyesine ayarlayabilirsiniz. Ayrıca leke çıkarıcı da ekleyebilirsiniz, ancak önce talimatları okuduğunuzdan emin olun.

Giysilerden Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

Giysilerden Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

Açık havada kurutun ve lekeleri kontrol edin

Giysileri gerekli olan yıkama işlemi sonrasında açık havada kurumaya bırakın. Ardından lekeleri kontrol edin. Kontrolleriniz sırasında lekenin tamamen çıkmadığını fark ederseniz ya da giysinin farklı bölgesinde de bulaşmış leke olduğunu anlarsanız o zaman uygulamayı tekrarlayabilirsiniz. Bunu gerekirse birkaç defa denemekten çekinmemelisiniz. Bu sayede belki de istediğiniz sonuçları alabilirsiniz (eğer sabırlıysanız).

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status