Grip Olan Anne Sütünden Bebeğe Geçer Mi ?

21.12.2022
132
Grip Olan Anne Sütünden Bebeğe Geçer Mi ?

 

Grip Olan Anne Sütünden Bebeğe Geçer Mi ? Mevsim geçişlerinde nezle, grip ve soğuk algınlığı artış gösterir ve grip olan anne sütünden bebeğe geçer mi gibi sorular araştırılmaya başlanır. Vücudu yoran ve yıpranan bu hastalıklar halsizlikle başlar.  Bu bulaşıcı hastalık grubunun içinde olan grip hastalığı bağışıklık sistemini zayıflatmaktadır. Annenin bağışıklığını düşürürken süt ise bebeğe bağışıklık kazandırır. Sebebi ise anne sütünün içinde bulunan antikorların yoğun olmasıdır. Bu antikorlar bebeğin grip olmasını engellemektedir.  Grip hava yolu ve yakın temas ile bulaşan bir hastalıktır. Anne sütünün de besin değeri çok yüksek olduğu için bebeği korur. Anne emzirirken maske taktığı takdirde bebeğin üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanma riski daha da azalmaktadır.

Anne sütünde antikor, kök hücreler, beyaz kan hücreleri ve koruyucu enzimler bulunur. Grip olan bir annenin bebeğini emzirmesi bebeği rahatlatmanın yanı sıra bebeğin iyileşmesine de yardımcı olur. Sütün içindeki enzimler bebeğiniz hasta olduğunda sütünüzün bileşiminde değişiklikler meydana gelir. Dışarıdan viral ya da bakteriyel enfeksiyona maruz kaldığınızda vücudunuz bununla savaşabilmek için antikor üretmeye başlar. Anne sütündeki lökosit adı verilen bağışıklık güçlendiren hücreler antikorlarla birleşerek bebeğin hızla vitamin almasını sağlar. Bebeğinizi bu mucizevi besinden ayırmak yerine emzirebilir ya da sağıp biberonla sütünüzü içirebilirsiniz.

Grip Olan Anne Sütünden Bebeğe Geçer Mi

Grip Olan Anne Sütünden Bebeğe Geçer Mi

Anne Bebeği Hangi Durumlarda Emziremez?

  • HIV/ AIDS, Hepatit B ya da tüberküloz gibi ağır enfeksiyonlar
  • Şiddetli kansızlık, kalp ya da böbrek yetersizliği gibi ciddi halsizlik oluşturan hastalıklara yakalanmak
  • Aşırı zayıf olduğunda
  • Anne sütünden bebeğe zarar verebilecek ilaçlar tiroid, yüksek tansiyon, kanser, trankilizanlar, lityum ya da sedatifler gibi psikosomatik gibi kronik rahatsızlıklar
  • Çalıştığı iş yerlerinde zehirli kimyasallara maruz kalmak
  • Meme uçlarının sinirsel dokusundaki zedelenme ya da göğüslerde yetersiz oranda salgı bezi dokusunun bulunması
  • Alkol bağımlılığı
  • Kokain, metadon, eroin, trankilizanlar ya da marihuana gibi madde bağımlılığı türleri
Grip Olan Anne Sütünden Bebeğe Geçer Mi

Grip Olan Anne Sütünden Bebeğe Geçer Mi

Bebek Emzirmenin Faydaları

Annenin sütünün çok olması için bebekleri sık sık emzirmesi gerekir. Emzirme hem anne hem de bebek için yararlıdır. Erken emzirmeye başlamak annenin doğum sonu oluşan kanamaları çabuk kesmektedir. Annelerin memelerdeki şişliklerin ve iltihaplanmanın önüne geçmektedir. Annenin bebeğini emzirmesi anne ve bebek arasındaki ilişkiyi güçlendirir. Annenin bebeğini benimsemesi grip olan anne sütünden bebeğe geçergibi bir soruya annenin bebeğini emzirmesi her ikisinin de sağlığı açısından yararlıdır cevabına ulaşabiliriz.

 

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status