HALK EDEBİYATI ARAŞTIRMALARIN TARİHİ

27.11.2022
91
HALK EDEBİYATI ARAŞTIRMALARIN TARİHİ

Halk edebiyatı araştırmaların tarihi aslında yazıya geçiriliş tarihine göre oldukça yeni bir zaman diliminden ibarettir. Halk edebiyatı özellikle ifade edilmesi gerekir ki bilim dünyasının oldukça fazla ilgisini çekerek bilim dünyasında ve insanlık zihniyetinde edebiyatın adeta bir parçası olarak görülmüştür. Halk edebiyatının bir diğer disiplini folklor terimidir folklor terimi ve disiplini Avrupa’nın  kültürel ve sosyal hayatının değişmesi sonrasında meydana gelmiştir.

Toplu terimi ve disiplini Avrupa’nın  sosyalve kültürel hayatından etkilendikten kısa bir süre sonra tüm dünyada yayılmaya başlamıştır. Bunun yanı sıra 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethedince yepyeni bir çağın başlangıcı olmuştur. Halk şiiri de ortaya çıkmaya başlar. Macpherson 1760 tarihinde ‘’ Ecosse adlı bir kitap yayınlar. Bu kitap mensur şiirlerden oluşmaktadır. Bunun yanı sıra Avrupa sosyo kültürel değişimini özellikle belirtilmesi gerekir ki sömürgeler sonrasında elde etmiştir. Sömürgecilik faaliyetleri ile ön plana çıkan Avrupa sömürgecilik yaparak ticarette büyük değişimlere imza atmıştır.

Avrupa yeni keşifler ve icatlar için farklı kültürleri tanıma gereği duyunca geri kendi ülkelerine döndüğü vakit ne yazık ki boşluğa düşmüştür. Her ulus kendi ulusal ruhunu aramaya başlamıştır onun yanı sıra Fransız kültürünün baskısı altında kendi tarihlerini ,kimliklerini, değer yargılarını, gelenek ve göreneklerini, örf ve adetlerini kaybetmekte olan İsviçreli aydınlar Fransız baskısından kurtulmak amacı ile ossiancılıkakımını benimsemeyi kabul ederler. Ossiancılık akımı Machperson ile gelişim göstermiş halk kültürüne ve halk edebiyatına doğrudan etki etmektedir.

HALK EDEBİYATI ARAŞTIRMALARIN TARİHİ neredeyse Avrupa’ nın Rönesansına kadar devam etmektedir. Avrupa’ da pek çok eser halk edebiyatına yönelik ilgilerin odak noktası olmasında okurlara ışık tutmuştur. Özellikle altı çizilip vurgulanması gerekir ki Montaigne Denemeler adli eseri bu kategoride değerlendirmeye alabiliriz. Montaigne Denemeler adreslerinde özellikle yerlilerden bahsetmektedir. Monteigne’ye göre yerlilerde yalan söylemek ikiyüzlülük iftira affetmek hırs ve kıskançlık yer almaz.

HALK EDEBİYATI ARAŞTIRMALARIN TARİHİ

HALK EDEBİYATI ARAŞTIRMALARIN TARİHİ

Folklorun ilk Derneği Nedir?

İngiltere’ de folklor derneği 1878 tarihinde kurulmuştur. Bu dernek kurulduktan sonra Portekiz Rus ve İspanyol bilim adamları folklor terimi ile halk oyunu ve müziği terimini bir arada kullanmayı ön görmüşlerdir.

Avrupa’ da Folklor Terimi ilk kez nasıl kullanılmıştır?

Folklor terimi Türkçe karşılığı olarak halk bilimi anlamına gelmektedir Nevzat gözaydın bu konuda oldukça önemli katkılar yapmış bir isimdir folklor terimi daha sonraki zamanda Türk Dili dergisinde 1992 tarihinde yeni folklor üzerine başlıklı bir yazıda karşımıza çıkmaktadır.

HALK EDEBİYATI ARAŞTIRMALARIN TARİHİ

 

Türkiye’de halk edebiyatı çalışmaları tarihi

İstanbul Türkler tarafından alındıktan sonra Avrupa’ da keşifler ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra reform ve Rönesans hareketleri Türk coğrafyasında etkisini yeterince gösterememektedir. Avrupa’ da keşifler sonrasında sömürgeleşme kentleşme zenginleşme ve sanayileşme faaliyetleri hız kazanmıştır. Bu faaliyetler hız kazandıktan sonra hümanizm romantizm ve aydınlanma gibi önemli akımlar hem bölgelerin kültürel hem de siyasal etkilerini değiştirmiştir.

 

HALK EDEBİYATI ARAŞTIRMALARIN TARİHİ

HALK EDEBİYATI ARAŞTIRMALARIN TARİHİ

4/5 - (1 vote)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status