Hamileyken Saç Boyanır Mı?

15.12.2022
131
Hamileyken Saç Boyanır Mı?

Hamileyken Saç Boyanır Mı? Gebelik döneminde iken değişimlere uğrayan hormonların fiziksel değişimlerin yanı sıra ruhsal açıdan da bazı farklılıklar oluşabilmektedir. Bu sebepten dolayı da birçok anne adayı kendini iyi hissettirecek olan alışkanlıkların bu hamilelik döneminde de devam ettirmek istiyorlar. Kendini iyi hissettirecek olan alışkanlıkların başında da saç boyatmak geliyor. Hamilelik döneminde ise kadınların en merak ettikleri konulardan biri olan bu saç boyama işlemi bebeğin gelişimine bir etkisi var mı? Hamile iken saç boyanır mı? Sıklıkla sorulan bu soruların cevapları nelerdir?

 

Hamileyken Saç Boyatmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Bu konu hakkında yapılan araştırmalara göre hamileyken saç boyatmanın kesin olarak kanıtlanan bir zararı bulunmamaktadır. Bu süreç içerisinde iken saç boyalarının bebekte doğumsal bir sakatlık yapabileceğine dair bir kanıt bulunmasa da saç boyanma esnasında kimyasal maddelerin bir kısmı vücut tarafından emilmektedir. Ama bu kimyasal maddeleri vücudun ne kadar emdiğini ve fetüse ne kadar ne derece de zarar verdiği henüz bir netlik kazanmamıştır. Ayrıca bazı yapılan araştırmalara göre de kuaför mesleğine sahip olan kadınların bu boyalara ve başka kimyasal maddelere daha çok maruz kaldıklarından dolayı bebeklerinde düşük yapma olasılıkları daha çoktur.

Hamileyken Saç Boyanır Mı?

Hamileyken Saç Boyanır Mı?

İlk 3 Ay Önemli

Gebelik sürecinin ilk 3 aylık döneminde bebeğin organları oluşmaya başlar. Bu sebepten dolayı da özellikle gebeliğin ilk 3 ayı içerisinde saç boyalarını ve diğer başka kimyasal ürünlerden uzak durmak gerekir. Saçınızda oluşan beyazları kapatmak için ise dip boya işlemlerini ilk 3 aylık dönemi rahat bir şekilde sorunsuz olarak atlattıktan sonra bitkisel olan boyalar ile bu işlemleri gerçekleştirmek daha sağlıklı olacaktır.

Hamileyken Saç Boyanır Mı?

Hamileyken Saç Boyanır Mı?

Hamilelik Döneminde Saç Boyatacak Olanlara Öneriler

Eğer ki kafa derinizde bir kesik ve ya açık yara bulunuyor ise bu yaraların iyileşmesini bekleyip o şekilde saçınızı boyatmanız gerekir. Çünkü açık yara kimyasalların cildinize ve kan dolaşımınıza emilme riski daha yüksektir.

Saç köklerinize ulaşmayan balyaj, gölge ya da folyo vurguları gibi saç boyama tekniklerini tercih edebilirsiniz.

Evde bu işlemi gerçekleştirecek iseniz boya yaparken camları açın ve evi havalandırın.

Eldiven giyin ve saç boyasını saçınızda yeteri kadar bekletmeyi özen gösterin.

İşlemin ardından saçınızı çok iyi şekilde durulamanız gerekmektedir.

Saç boyası seçiminde bitkisel boyaları ve ya kına uygulamalarını da tercih edebilirsiniz.

Hamileyken Saç Boyanır Mı?

Hamileyken Saç Boyanır Mı?

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status