Horlama Tehlikesi ve Yaşanacak Sorunlar

18.01.2023
120
Horlama Tehlikesi ve Yaşanacak Sorunlar

Horlama Tehlikesi ve Yaşanacak Sorunlar Horlama, uykuya dalarken ve ayrıca yavaş derin uyku aşamasında vücut sağlık için en önemli hormonları ürettiğinde, daha sık görülür.

Horlama Tehlikesi ve Yaşanacak Sorunlar

Horlama Tehlikesi ve Yaşanacak Sorunlar

Oksijen eksikliği nedeniyle veya yakınlarda uyuyan bir kişinin horlamasından dolayı düzenli uyanmalar nedeniyle hormonal sentez bozulur. Bundan dolayı da sabaha kadar uykunuz sık sık bölünür ve sabah uykunuzu tam olarak alamadan uyanmış olursunuz. Bu durum, bağışıklıkta bir azalmaya, termoregülasyon ve biyolojik saatlerin başarısızlığına, libidoda azalmaya, endokrin hastalıklara ve erken yaşlanmaya yol açar.

Termoregülasyon: Bir organizmanın, çevre sıcaklığı farklı olsa bile vücut sıcaklığını belirli sınırlar içinde tutma yeteneğidir.

Horlama sorunu yaşayan birisi için en ciddi tehdit Obstruktif Uyku Apne Sendromunun (OUAS) gelişmesidir. Apne (uyku esnasında solunumun durması) durumu saatte 5 ile 100 kez arasında gerçekleşebilmektedir. Bu durum hem horlama sorunu yaşayan kişi için hem de evde bulunan diğer bireyler için oldukça rahatsız edicidir.

Her solunum duraklamasında, horlayan kişinin beyni uyanmaya zorlanır. Sonuç olarak, sürekli olarak bölünmüş bir gece uykusu gündüz halsizliğine, uyuşukluğa ve uyuşukluğa dönüşür.

Horlama Tehlikesi ve Yaşanacak Sorunlar

Horlama Tehlikesi ve Yaşanacak Sorunlar

Sürekli uykunun bölünüyor olması, sağlıklı bir vücut için gerekli olan uykunun alınmasının önüne engel olacağından vücudun kaynaklarının tükenmesine yol açar. OUAS’ın komplikasyonları şunlardır:

Bilişsel işlev bozuklukları

Kronik hipoksi

(Akciğerin ihtiyacı olan oksijeni almadığı ya da vücudun üretmiş olduğu karbondioksiti dışarıya vermekte yetersiz kalması)

Kalp yetmezliği
Miyokardiyal enfarktüs (Kalp Krizi)

İskemik inme

Yorgun bir beyin, bir sonraki nefes alma aşamasında uyanmayabilir. Uyku apnesinin şiddetli evresinde uykunuzda ölme tehlikesi vardır.

Horlama Tehlikesi ve Yaşanacak Sorunlar

Horlama Tehlikesi ve Yaşanacak Sorunlar

Horlama, aile üyelerinin yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürür. Gece normal bir şekilde uyumak imkansızdır, bu nedenle horlayan kişilerin eşleri kronik yorgunluk sendromu, nörolojik bozukluklar ve hormonal bozukluklardan daha az muzdarip değildir.

Sakinleştirici almak pek yardımcı olmaz, kişilerarası ilişkilerde sinirlilik, bir partnere karşı öfke ortaya çıkar ve cinsel istek kaybolur. Bu durum ikili ilişkileri de etkileyerek arada problemlerin yaşanmasına neden olacaktır. Yaşanan nedenler bazı durumlarda o kadar ciddi boyutlara ulaşır ki çoğu evliliklerde boşanma ile sonuçlanır. Bundan dolayı horlama sorunu için ciddi anlamda çaba harcamalı ve tedavi olmak için seçenekleri değerlendirmelisiniz.

Tedavi ve çözümler için şu yazımızı okuyabilirsiniz:

Horlamanın Çözümü Var Mı, Horlama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status