İncir Reçeli

12.12.2022
112
İncir Reçeli

İncir Reçeli Hem görünüş açısından hem de sağlığa olan yararları açısından incir faydalı olan meyvelerden bir tanesidir. İnciri taze olarak tüketilmesinin yanında kurusu da tüketilmektedir. İncir taze ve kuru olarak tüketilirken aynı zamanda da reçeli yapılarak incir reçeli olarak da tüketimi yapılabilmektedir. İncir içerdiği antioksidanlar, zengin lif vitamin ve mineral barındırması açısından sağlığa sayısız şekilde faydası bulunur. İncir tüketimi geçmişten günümüze hem kurutulmuş olarak hem tazesini tüketerek ve reçeli yapılarak tüketilir.

Peki bu afiyetle tükettiğimiz incir reçelinin faydaları nelerdir?

İncir Reçeli

İncir Reçeli

 

İncir Reçelinin Faydaları

İncir reçeli içerdiği yüksek lifler sayesinde sindirim sistemi için en faydalı reçel çeşitlerinin içerisinde yer almaktadır. Sindirim sisteminin ve özellikle de bağırsakların rahat şekilde çalışmasına yardımcı olur. İncir reçeli, güçlü bir antioksidan kaynağı olmaktadır. Bu sebepten ötürü de doğal bir antibiyotik görevi görerek kanın ve bağırsakların temizlenmesine de yardımcı olur. Aynı zamanda ise mide problemlerinin önlenmesini sağlayarak hazımsızlığa iyi gelir. Özellikle kış aylarında hava değişimlerinin olması ve mikropların daha fazla yayılmasıyla beraber hastalıklar görülebilir. Bakteri ve virüslerin üremesini engelleyerek oluşabilecek hastalıklara karşı vücudun direncini arttırmış olur. Bunların yanı sıra güçlü bir enerji kaynağı deposu olan incir reçelini kahvaltılarda başta olmak üzere günün her anında sağlıklı olarak tüketilebilir, sindirim sisteminizin desteklenmesine ve korunmasına da yardımcı olabilirsiniz.

İncir Reçeli

İncir Reçeli

 

Lezzetli tadı ve harika görüntüsü ile kahvaltılarınıza renk katan incir reçeli sadece renk katmakla kalmaz, besleyici ve zengin içerikleri sayesinde sağlığınızı da korumanızda yardımcı olur. Günümüzde yaygın olarak görülmekte olan ve birçok problemleri de beraberin de getiren kansere karşı etkisi olan incir reçeli, düzenli olarak kullanımında kanser riskini de minimuma indirmesini sağlamaktadır. Tabi ki tüketilen incir reçelinin doğal olması bu hastalığı engellemesi için çok önemli ve dikkat edilmesi gerekir.  Zengin içeriği sayesinde enerji vermesinin yanı sıra doyurucu ve tok tutan bir besindir. Bu nedenden dolayı da diyetlerinizde rahatlıkla tüketebilirsiniz. İncir reçelinin besleyici olan içeriği ve güçlü bir lif kaynağı olmasından ötürü birçok mide rahatsızlıklarına özellikle ülsere karşı koruculuğu vardır.

İncir Reçeli

İncir Reçeli

İncir Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. İncirler akşamdan güzelce yıkanarak bir tencereye koyulur.
  2. Üzerine toz şeker dökülerek bir gece bekletilmeye bırakılır.
  3. Ertesi sabah kısmen erimiş olan şekerle birlikte incirler ocağa alınarak kısık ateşte pişirilir.
  4. Kaynadıktan sonra şerbetinin kıvamı sık sık denetim edilir ve aşağı yukarı 25-30 dakika kısık ateşte pişirilir.
  5. Bir çorba kaşığı limon suyu eklenerek şerbet, reçel kıvamına geldiği zaman ocaktan alınır.
  6. İncir reçelimiz temiz ve kuru bir kavanoza kaynar şekilde doldurularak kavanozun kapağı sıcağıyla sıkı bir şekilde kapatılır.
Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status