Japonların Ölümcül Lezzeti Fugu

31.12.2022
106
Japonların Ölümcül Lezzeti Fugu

Japonların Ölümcül Lezzeti Fugu, özellikle Japon mutfağında tüketilen ve çok sevilen bir balon balığı türüdür. Fugu balığı, Kuzeybatı Pasifik’te bulunur. Ayrıca yaşam alanı Ohotsk Denizi’nin güney sularına ve Japonya Denizi’nin batı sularına kadar uzanır. En büyük Fugu türü yaklaşık 90 cm uzunluğa ulaşır, ancak çoğu çok daha küçüktür.

Fugu oldukça zehirli bir tür olmakla birlikte bunlara dokunulması bile insana zarar verebilir. Bir Fugu’da neredeyse 30 yetişkin insanı öldürmeye yetecek kadar zehir bulunmaktadır. Bununla birlikte fugu zehrinin sadece 2 mg bile bir insanı felç etmeye hatta öldürmeye yetebilir.

Asya ülkelerinde fugu balığı bir incelik olarak kabul edildiğinden, bu balık genellikle bazı yemeklerde servis edilir. Zehirlenme belirtileri genellikle fugu zehri alındıktan 10-45 dakika sonra ortaya çıkar ve ağız çevresinde uyuşma ve karıncalanma, salivasyon (salyalanma), mide bulantısı ve kusma ile başlar. Semptomlar felç, bilinç kaybı, solunum durması ve ölüme kadar ilerleyebilir, bu nedenle acil servise hemen gitmek önemlidir.

Fugu yemeği hazırlama

Japonların Ölümcül Lezzeti Fugu

Japonların Ölümcül Lezzeti Fugu

Fugu’nun yemeğini hazırlama ise tam bir işkence gibi olabilir. Bir balığın yemeğe hazırlanması neredeyse saatleri bulabilir. Bu konuda uzun süre çalışmış olan ve fugu hazırlama konusunda en iyi aşçıların bile hazırlık sürecinin 15-20 dakika arasında olduğu bilinmelidir. Bunun en büyük nedeni ise bünyesinde barındırdığı zehrin çok etkili olmasıdır. Fugu hazırlanması sırasında çok ince olan zehirli damarlarının ve derisinin dikkatli bir şekilde alınması gerekir.

Bununla birlikte zehrin yüksek miktarda bulunduğu karaciğer ve yumurtalıklar başta olmak üzere diğer iç organlarının da çok dikkatli bir şekilde alınması oldukça önemlidir. Unutulmamalıdır ki bu zehrin ete buluşması bile insanı zehirleyebilir.

Fugu, çok zehirli bir balık türü olduğundan dolayı servis yapan restoranlar ülkelerde ki ilgili yasalar tarafından sık sık denetime tabi tutulmaktadır. Bu konuda alınan en önemli tedbirlerin başında ise fugu hazırlığı yapan şeflerin denetimi yer almaktadır.

Özellikle sadece üç veya daha fazla yıl süren titiz bir eğitimin ardından başarılı olan şeflerin bu hizmeti vermesine izin verilmektedir. Ayrıca fugu balığını satmak ve satın almak için özel lisansa sahip olmanız gerekmektedir. Fugu balığı ayrıca çiftliklerde zehirsiz olarak da yetişebilmekte ve popülaritesi artmaktadır.

Fugu temizlendikten ve zehri alındıktan sonra genellikle “saşimi” ve “chirinabe” olarak servis edilir. Büyük bir çoğunluk bu türün en lezzetli yerinin hayvanın karaciğeri olduğunu ifade etmektedir. Bu aynı zamanda Fugu’nın en zehirli yeridir ve 1984 yılında restoranlara bu yerin satılması yasaklandı.

Japonların Ölümcül Lezzeti Fugu

Japonların Ölümcül Lezzeti Fugu

Artan ölüm oranları

Fugu, oldukça tehlikeli olmasına rağmen çok fazla rağbet gören bir türdür. Bundan dolayı birçok ölüm vakıasını yaşanması ise kaçınılmaz olmaktadır. Sadece 50 yıl kadar önce yılda neredeyse 100 kişi Fuga zehirlenmesinden hayatını kaybediyordu. Öyle ki son dönemde alınan yasal tedbirler sayesinde bu oran yılda 3’e kadar düşürülebildi.

Ayrıca fuga hazırlayabilmeleri için restoranlara birçok özel koşul sunuldu. Hayatını kaybedenlerin tamamına yakını lisansı olmayan şefler tarafından hazırlanan fugalardan kaynaklanmaktadır. Lisanslı şeflerin hazırladığı yemeklerden hayatını kaybeden herhangi birisinin kaydı bulunmamaktadır.

Türkiye’deki Yayılışı

Kızıldeniz’den Akdeniz’e göç edebilmek için Süveyş Kanalı yolunu kullanmışlardır.  Akdeniz’e geldikten sonra özellikle Türkiye ve İsrailli balıkçılar tarafından çok defa yakalanmıştır. Ülkemizde özellikle Marmaris ve Gökova bölgesinde bolca yakalanmaktadır.

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status