Kafa Derisi Yaralarına Ne İyi Gelir?

17.12.2022
110
Kafa Derisi Yaralarına Ne İyi Gelir?

Kafa Derisi Yaralarına Ne İyi Gelir? Saçların kimyasal işlemlere maruz kalmasından dolayı ve ya dış etkenlere bağlı olarak kafa diplerinde yaraların oluşumu görülebilmektedir. Saç derisinde ufak yaralar ve kaşıntıların olması genel olarak normaldir fakat bu sorunlar sürekli oluşuyor ise ve sürekli bir artış görülüyorsa dikkat edilmesi gerekir. Saç diplerinde yaraların oluşması ve kabuklanmalar da kişileri olumsuz yönde etkilemesine sebep olur. Yara oluşan bölgeler de genel olarak kaşıntıların artması ciddi bir boyuta taşımakla beraber enfeksiyon riskini de arttırır. Bu sebeple de kafa derisinde oluşan yaralara karşı dikkatli olmalısınız.

Kafa Derisi Yaralarına Ne İyi Gelir?

Kafa Derisi Yaralarına Ne İyi Gelir?

Kafa Derisinde Yara Neden Olur?

Saç derisinde oluşan yaralar genel olarak bir sorun teşkil etmese de bazı durumlarda ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilmektedir. Bu yaraların oluşma sebeplerinden bazıları ise;

Kepek: Kepekler pullanma, kabuklanma ve kaşıntı ile ortaya çıkan bir rahatsızlık türüdür. Saç derisinde yara oluşmasına sebep olan bir cilt hastalığıdır. Herhangi bir bulaşıcı yönü yoktur. Kafa derisinde beyaz ve sarı renklerinde olup saç köküne yapışmış olarak görülür.

Egzama: Egzama kafa derisinde tahrişe ve kızarıklığa neden olabilen bir rahatsızlıktır. Belirtilerinden bir diğeri ise pul pul dökülmesidir. Egzama da kafa derisinde kalın kabuklanmalar meydana gelir ve bu kabuklanmalardan meydana gelen kaşıntılar rahatsız edici bir hal alır. Eğer iltihap oluşumu olursa yüze, boyuna ve kulakların arkasına da yayılabilmektedir.

Kontakt Dermatit: Bu hastalığın oluşumu vücuda herhangi bir şeyin değdiği zaman alerjik bir tepki vermesi ile olur. Örneğin saç boyası, şampuan ve takılar bazı kişilerde alerjik reaksiyona sebep olabilmektedir. Çok fazla kaşınır ise kızarıklar ve kanamalar oluşabilir.

Sedef: Bu rahatsızlık vücudun belirli bölgelerinde oluşmaktadır. Bu bölgelerden birisi saç derisidir. Saç derisinde kalın, gri renkte kabuklanmaya neden olabilir.

Kafa Derisi Yaralarına Ne İyi Gelir?

Kafa Derisi Yaralarına Ne İyi Gelir?

 

Kafa Derisinde Oluşan Yaralar Nasıl Geçer?

Bu yaraların oluşumlarını önlemek için saçlara düzenli olarak bakım yapılması gerekmektedir. Yaralara sebep olan rahatsızlığın tespit edilmesi durumunda ise tedavi süreci başlanır. Kafa derisinde ki yaralanmaların oluşumu birçok farklı sebepten ötürü olabilir. Bu farklılıktan ötürü tedavileri de farklı şekillerde olur. Kepek oluşumundan dolayı ise salisik asit, selenyum, katran ve ya çinko priton içeren şampuanlar kullanılır. Egzama için doktorun önerdiği ilaç ve şampuanlar ile olmaktadır. Kontakt dermatit rahatsızlığının geçmesi için saç derisinin yenilenmesi ve temizlenmesi beklenir. Bu durum daha ağırlaşır ise doktora başvurmak gerekir.

Kafa Derisi Yaralarına Ne İyi Gelir?

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status