Kanser Anneden Bebeğe Geçer mi?

11.12.2022
101
Kanser Anneden Bebeğe Geçer mi?

Kanser Anneden Bebeğe Geçer mi? Kadınlar, hamileyken kanser olduklarını öğrenirlerse ilk olarak bebeklerinin sağlıklarından şüphe ederek kanser anneden bebeğe geçer mi gibi bir sorgulamayı yapmaktan kendilerini çoğunlukla alamazlar. Bu durum her ne kadar mümkün olsa da bu çok nadirdir. Aslında bebeğin bağışıklık sisteminin, kanser hücrelerini yabancı hücreler olarak görememesi ve bağışıklık sistemindeki zayıflık durumunda, bebeğin annedeki kanserden etkilenmesi durumu oluşabilir. Bebeğin bağışıklık sisteminin kanserli hücreyi yabancı hücre olarak görüp savunmaya geçememesinin sebebi, kanserli hücrelerin moleküler kimliğinin belirlenmesini sağlayan DNA’nın bazı kanserli hücrelerde bulunmamasındandır. Bu noktada, bebekler neden kanser olur sorusuna uygun cevap bulunmuş olur.

Kanser Anneden Bebeğe Geçer mi?

Kanser Anneden Bebeğe Geçer mi?

Kanser Belirtilerinin Başka Durumlarla Karıştırılması

Hamilelik sürecinde, annenin kanser olduğunun fark edilmesi ve annenin kendi sağlık durumundan şüphe etmesi durumları zordur; çünkü kadının hamilelik dönemi boyunca dönem dönem vücudunda, hormonlarında, kan değerlerinde, vücut sıcaklığında ve birçok konuda hassasiyet durumları oldukça fazla değişikliklere yol açmaktadır. Bu değişiklikler, hamileliğin getirdiği bünyeden bünyeye değişebilen durumlar olağan karşılandığı için kanserle ilgili bir belirti oluştuğunda bile çoğunlukla hamilelik sürecinin getirdiği bir etki ile karıştırılabilir. Bu yüzden kanser hücrelerinin yayılma riski artabilmektedir.

Kanser Anneden Bebeğe Geçer mi?

Kanser Anneden Bebeğe Geçer mi?

Bebeklerde kanser riski konusunda bulunan cevaplar, bebeklerin sağlığına kavuşması veya kanser olmaması için önemli yollar kat edilmesini sağlar. Çok istisnai durumlarda bazı kanser türlerinin hücreleri plasentaya geçebilmekte ve bebeği etkileyebilmektedir, fakat bu çok nadir görülür. Bebeğin bağışıklık sistemi yeterince güçlüyse kanser hücrelerini etkisiz hale getirerek bu durumu sorunsuz şekilde atlatabilir. Yani bu durum anne ve bebeğin bağışıklık sisteminin durumuyla ilgilidir. Bağışıklık sistemi güçsüz olan her canlı kanser riskine karşı zaten açıktır.

Kanser Anneden Bebeğe Geçer mi?

Kanser Anneden Bebeğe Geçer mi?

Sağlıklı Bir Yaşam, Bağışıklık Sistemi İçin Çok Önemli

Unutulmamalıdır ki kanserler, sağlıklı hücrelerin bozulmaya başlaması ve zamanla bünyeye büyük hasarlar vermesiyle birlikte giderek büyüyen, yayılan ve organların işlevlerini yitirmesine sebep olan etkileri doğurur. Bu koşulların oluşmasına engel olmak için de annenin düzenli doktor kontrolleri etkili şekilde sağlanması gerekmektedir. Bu durumda ulaşılan erken teşhis ile kanserli hücrelerin gelişmesini durdurulabileceği için kanser riskinin anne ve bebeği etkileme durumu da ortadan kalkacaktır. Ayrıca bağışıklık sistemi güçlendirme için alınan destekleyici gıdalar ve kişinin, psikolojik ve fiziki anlamda sağlıklı bir hayat sürmesi de kanser risklerini azaltmakta veya yok etmektedir. Hasta olmamak için alınan önlemler devam ettiği sürece annede kanser hücreleri oluşmaya başlasa bile bunu bertaraf etmek daha kolay olacaktır ve kanser anneden bebeğe geçer mi gibi konularda şüphe etmeye bile gerek kalınmayacaktır.

5/5 - (1 vote)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status