Kaymaklı Yeraltı Şehri

10.01.2023
110
Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı yer altı şehri Kapadokya bölgesinde yer alan ve 200’e yakın yer altı şehri arasında en önemlilerinden birisidir. Kaymaklı yer altı şehri Nevşehir’e 20km kadar uzaklıkta bulunan Kaymaklı kasabasında yer alır. Kaymaklı yer altı şehri günümüzde ziyarete açıktır.

Kaymaklı yeraltı şehrinin ilk katı, diğer yeraltı şehirlerinde de olduğu gibi ahırlar için ayrılmıştır. Girişteki ahır aynı zamanda pek çok koridor ile kilise ve yaşam alanları gibi diğer kısımlara geçişi sağlar. Bu koridorlardaki sürgü taşları ile kapanabilen bir pasaj ile ikinci kattaki kiliseye geçiş bulunur. Kilise tek nefli ve 2 apsislidir. Apsislerin önünde vaftiz taşı, kenarlarında ise oturmak için platformalar yer almaktadır. Bu kilisenin hemen yanında, kilise görevlileri için yapıldığı düşünülen bir de mezarlık yer alır. Kaymaklı Yeraltı Şehri’nin, şırahaneleri, erzak depoları, mutfaklar ve oturma alanlarından meydana gelen asıl bölümleri ise üçüncü katta ortaya çıkarılmıştır.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı yeraltı şehrinde yer alan en ilginç bölümlerden birisi de bakır işleme atölyeleridir. Bu atölyelerde yine bir lav oluşumu olan andezit taşına bolca denk gelinmektedir. Atölyenin tabanına açılmış çok sayıda çukur, tarih öncesi çağlardan beri kullanılan bakır işleme yöntemlerinin burada da aynı şekilde kullanıldığının bir kanıtı olarak değerlendirilmektedir.

Yeraltı şehrinin bulunan son katı, 4. Kat; şırahaneler, mutfaklar ve erzak depoları ile doldurulmuştur. Bu katta bulunan üretim, işleme ve depolama alanlarının fazlalığı ve genişliği, yeraltı şehri yaşayanları yer üstündeki günlük mesailerini hiçbir fark olmaksızın yeraltında da sürdürdüklerinin kanıtı olarak değerlendirilmektedir. Kaymaklı Yeraltı Şehri, henüz tamamı ortaya çıkarılamamış bir yer altı şehridir. Ancak buna rağmen, keşfedilen kısımlarının zenginliği sebebi ile Kapadokya’nın en geniş ve en çok nüfusun yaşadığı yeraltı şehirlerinden biri olduğuna inanılmaktadır.

 

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status