Kediler ve Köpeklerde Bit Sorunu Nasıl Tedavi Edilir?

02.01.2023
114
Kediler ve Köpeklerde Bit Sorunu Nasıl Tedavi Edilir?

Kediler ve Köpeklerde Bit Sorunu Nasıl Tedavi Edilir? Evcil hayvanınızı bitlere karşı tedavi etmek için ne arayacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Biti açıklamak için yumurta yahut sirke arayın. Bunlar, farklı farklı saç millerine tabi ufak, düz ak noktalardır. Yetişkin bitlerin kanatları yoktur. Etkilenen hayvana yakından bakarak onları kolaylıkla teşhis edebilirsiniz.

Ev yapımı pire ve kene engelleyici tedavi

Evcil hayvanlarınızı pire, kene ve bitlere karşı korumanın pekçok yolu vardır. En süregelen olanlardan biri, topikal bir pire ve kene engelleme tedavisi kullanmaktır. Bu mamüller pire ve keneleri öldüren aktif maddeler içerir. Bazıları cilt yönünden emilir ve başkaları topikal olarak uygulanmalıdır. Evcil hayvanınızın hangi tedaviye gereksinimi olmasından güvenilir değilseniz, veterinerinize danışın.

Ayrıca evcil hayvanınıza elverişli giysiler sunarak pire ve kene oluşumunu önleyebilirsiniz. Kenelerin evcil hayvanınızın derisine yapışmasını engel olan it tişörtleri temin edebilirsiniz. Ek koruma için eski çorapları evcil hayvanınızın bacaklarına dahi sarabilirsiniz. Ancak evcil hayvanınızı rahat ettiren ve ekstrem ısınmasına niçin olmayan giysiler seçtiğinizden güvenilir olun. Evcil hayvanlarınız zamanlarının fazlasını ister içeride ister dışarıda geçirsin, pireler ve keneler evinize kolaylıkla girebilir. Ayrıca, bu zararlılar dahi hastalık yayabilir.

Kediler ve Köpeklerde Bit Sorunu Nasıl Tedavi Edilir?

Kediler ve Köpeklerde Bit Sorunu Nasıl Tedavi Edilir?

Böcek öldürücüler

Kedi ve köpeklerin bitli enfeksiyonunu tedavi etmek için türlü insektisitler mevcuttur. Bu kimyasallar erişkin bitleri, perileri ve yumurtaları öldürür. Genellikle, bu tedaviler aşağı yukarı 4 hafta süresince her ay tekrarlanır. Ancak bu ürünlerden bazıları kedilere zarar verebilir ve kesinlikle baytar kontrolünde kullanılmalıdır.

Bir kediyi yahut köpeği bitlerle tedavi etmenin en iyi yolu bir böcek ilacı kullanmaktır. Bu mamüller bitleri öldürmede etkilidir, fakat kediler için toksik olabilirler. Bazı böcek öldüren çeşitleri başkalarından daha etkilidir. Örneğin piretrinler pirelere karşı epey etkilidir, fakat kediler için zehirlidir. Bu ürünlerin birtakım çeşitleri de kürkleri ile ilişki aracılığıyla köpeklere bulaşabilmektedir.

Şampuanlar

Köpeklerde ve kedilerde bit tedavisi için şampuanlar piyasada türlü formülasyonlarda mevcuttur. Birçoğu bitleri öldürmede epey tesirli olan piretrinler içerir. Şampuanlardaki başka süregelen aktif bileşenler arasında imidakloprid ve selamektin yer alır. Bu bileşenlerin her ikisi de bitleri öldürmede tesirli olsa dahi köpekten kediye geçme riski yüksektir, bu nedenle hem köpekler üstelik kediler için güvenilir bir şampuan kullandığınızdan güvenilir olun.

Bazı şampuanlar, pire ve keneler de girmek üzere çok sayıda asalak cinsini öldürür. Bu, çok sayıda türü tedavi eder iken onları kusursuz bir seçim durumuna getirir. Örneğin, Bio Spot parazitleri öldüren ve tekrar istilayı engel olan kuvvetli bir bit ve kene şampuanıdır. Big Spot, pire yumurtalarını öldürür ve pirelerin bir kedi yahut it üstünde üremesini engel olur, bu dahi onu engelleme için uygun bir seçim durumuna getirir. Diğer bir opsiyon de pire ve keneleri öldüren ve tüylere parlayan bir parlaklık katan Sentry şampuanıdır.

Kediler ve Köpeklerde Bit Sorunu Nasıl Tedavi Edilir?

Kediler ve Köpeklerde Bit Sorunu Nasıl Tedavi Edilir?

Neem

Kedilerde ve köpeklerde bitleri tedavi etmek için Neem, istilalar için naturel bir tedavidir. Çeşitli tıbbi faydaları olan toksik olmayan bir bitkidir. Cildin büyülenen bölgelerine birkaç aplikasyon, evcil hayvanınıza bulaşabilecek bit miktarını azaltabilir. Ayrıca sıcak noktalara yahut güneşten yanık cilde de uygulayabilirsiniz. Ancak yağı açılmış yaralara sürmediğinizden güvenilir olun.

Neem, kurtçuk adımında muhtemel epey nimf adımında dahi bitleri öldürerek çalışır. Çözelti evcil hayvanınızın kürkünde aşağı yukarı 20 dakika bekletilmeli ve sonrasında normal musluk suyuyla durulanmalıdır. Bu tedavi hem erkek üstelik kadın bitlere karşı etkilidir.

Kediler ve Köpeklerde Bit Sorunu Nasıl Tedavi Edilir?

Kediler ve Köpeklerde Bit Sorunu Nasıl Tedavi Edilir?

Biberiye

Biberiye, antimikrobiyal özelliklere sahip ve türlü hastalıkların tedavisinde kullanılabilen naturel bir bitkidir. Küçük yanıkları ve kesikleri tedavi edebilir ve hazım sistemi, ağız ve sidik yollarındaki enfeksiyonların tedavisine yardım eder. Ayrıca hücrelere zarar verebilecek serbest radikalleri nötralize eden antioksidanlar içerir. Ayrıca biberiye, içten güçlendirmeye yardımcı olabilecek antispazmodik özelliklere de sahiptir. Ayrıca travmadan kurtulan hayvanlar için de yardımcı olabilir.

Çok süregelen olmasa dahi bitler gene de kedilere bulaşabilir. Bitler, konakçılarının saç ve derilerinde yaşam sürdüren parazitler bir enfeksiyondur. Konaklarının kanıyla beslenmenin beraberinde iltihaplanmalara ve cilt hastalıklarına dahi niçin olabilirler. Bitler ayrıyetten tenya istilası gibi başka sıhhat problemlerine dahi yol açabilir. Kedilerdeki bitler, insanları etkileyenlerden farklıdır, fakat tahrişe yol açabilir ve bir kedinin tüyü keçeleşebilir.

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status