KEREVİZ

04.12.2022
80
KEREVİZ

KEREVİZ Sağlığımız açısından oldukça önemli bir yere sahip olan kereviz birçok işleve sahiptir. Maydanozgiller familyasına ait olan kereviz, mineral ve vitamin açısından zengin bir sebzedir. Yunan Mısır ve geleneksel Çin tıbbında hastalıklarla mücadelede kullanılmıştır. Kereviz faydalı bir besin olarak mutfaklarda yerini alır. Kereviz içerisinde A, C, D, E, K, folik asit, potasyum, pridoksin ve pantolotik asit gibi vitaminleri içerisinde barındırır. Ayrıca kereviz kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum ve magnezyum gibi mineraller bakımından önemli bir yere sahiptir. Kerevizin içerisindeki tohum baharat olarak da tüketilir. Kerevizin içerisinde su oranı oldukça fazladır kereviz alkali bir sebzedir. Kerevizin vücudun pH oranını koruduğu tespit edilmiştir.

Kerevizin Faydaları Nelerdir?

Şimdi ise gelin kerevizin faydalarını ele alalım. Kereviz içeriğindeki antioksidan ve antimflamatuar özelliğin sayesinde damarlar için koruyucu bir etkendir. Kereviz kalp ve damar hastalıklarında tüketilmesi gereken en önemli sebzedir. Damarlar ve kaslar üzerinde rahatlatıcı bir etki bırakır. Kan basıncının düşmesini sağlar. İçeriğindeki ftalid maddesi kolesterolü düşürür.

Özellikle kış aylarında kereviz tüketmek önemlidir Çünkü kereviz bağışıklık sistemimizin güçlenmesine ve vücudumuzdaki iltihabın aynı zamanda ödemin atılmasına yardımcı olur. Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi durumlarda anti inflamatuar bileşenleri sayesinde bağışıklık sisteminizi destekler. Gut hastalığına karşı tüketilmesi gereken önemli besinlerden biridir. Kerevizin bilinmeyen bir diğer faydası da idrarı söktürmesidir. Yüksek oranda potasyum barındırır. Romatizma hastalığına karşı kalkan görevi görür.  Çağımızın en bilindik hastalığı olan kansere karşı kereviz etkili bir konumdadır. Kerevizin içindeki luteolin ve apigenin kanserin vücuttan yayılmasını önler. Özellikle bağırsak, meme ve akciğerde kanser hücrelerinin yayılmasını ve iltihabın artmasını azaltır. Kereviz mide dostudur. İçindeki antioksidanlar mide için önemli bir kaynaktır. Midedeki ekşimeyi azaltır ve mide ülserine karşı oldukça önemlidir.

kereviz

kereviz

Kerevizin Zararları Nelerdir?

Kerevizin yararları kadar zararlarını da göz önünde bulundurmak gerekir. Kereviz gereğinden fazla tüketildiği zaman oldukça fazla zarar vermektedir. Kerevizi aşırı miktarda tüketmek alerjik reaksiyonlara yol açar. Mide gazına ve karın ağrısına sebep olabilir. Aynı zamanda mide bulantısına yol açabilir.

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status