Kış Aylarında El Çatlaklarına Doğal Çözümler

10.01.2023
143
Kış Aylarında El Çatlaklarına Doğal Çözümler

Cilt bariyeriniz tehlikeye girdiğinde çatlamış cilt meydana gelebilir. Genellikle kuru ve tahriş olmuş cildin bir sendromudur ama pekçok muhtemel sebebi vardır. Kış Aylarında El Çatlaklarına Doğal Çözümler ile dikkat edilmesi gerekenlere değiniyoruz.

Ayaklarınız, elleriniz ve dudaklarınız bilhassa çatlamaya meyilli olur. Ancak nedene tabi olarak diğer bölgelerde de çatlak cilt gelişebilir.

Cilt çatlamasının fazlası sebebi, ev ilaçları ile yönetilebilir. Ancak çatlamış cildiniz ciddiyse yahut rastgele bir komplikasyonunuz varsa en iyisi bir cildiye uzmanına görünmektir.

Ellerimiz kullanıma çokluğuna ve soğuğa direkt maruz kalmasıyla bizim açımızdan en ıstırap verici ve rahatsız edici mıntıka olur. Gelin el çatlaklarına çözümlerden evvela çatlak derinin türlü nedenlerine bakalım.

El Çatlaklarına Ne Sebep Olur?

Kış Aylarında El Çatlaklarına Doğal Çözümler

Kış Aylarında El Çatlaklarına Doğal Çözümler

Sebebe tabi olarak, çatlamış cilde türlü diğer semptomlar eşlik edebilir. Bu semptomlara alaka göstermek, sebebi belirlemenize yardımcı olur.

Kuru Cilt

Kuru cilt yahut kserozis, çatlamış ellerin en süregelen nedenidir.

Pürüzsüz ve nemli ciltte naturel yağlar, nemi tutarak cildin kurumasını engel olur. Ancak cildinizde gereğince yağ yoksa rutubet kaybeder. Bu, elinizin kurumasına ve küçülmesine niçin olarak çatlamaya niçin olur.

Kuru Eller Şunlardan Kaynaklanabilir:

Soğuk Hava

Kışın düşük rutubet ve sıcaklık ellerinizi kurutabilir. İç mekan ısıtması dahi evinizdeki nemi azaltır.

Kimyasal Tahriş Ediciler

Bulaşık deterjanı ve çamaşır deterjanı gibi pekçok mahsul, sert kimyasallar içerebilir. Bu maddeler cildinizin bariyerine zarar verebilir ve ellerde kuruluğa niçin olur.

Sıcak Su

Kışın bilhassa duşlardan yahut bulaşık yıkamaktan gelen sıcak su cildinizin nemini azaltabilir.

Egzama

Egzama, kızarıklık ve kaşıntıya niçin olan bir cilt rahatsızlığıdır. Aynı vakitte atopik dermatit biçiminde de bilinir. Vücudun rastgele bir yerinde meydana çıkabilir, ama en çok yüz, eller ve iç kol kıvrımlarını ve dizlerin arkasını etkiler. Ellerde meydana gelmesi ve bunun soğuk hava şartlarıyla dahi birleşmesi zorlayıcıdır. Kışın el kuruluklarına niçin olması, el çatlaklarına çözümleri aratır.

Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı, cilt hücrelerinin çok süratli büyümesine niçin olan bir immün disfonksiyon bozukluğudur. Fazladan hücreler biriktikçe cilt pullu duruma gelir. Enflamasyon dahi büyük rol oynar.

Hücrelerin süratli birikmesi, kış aylarının soğuk ve zorlayıcı havasıyla beraber ellerde kuruluğa ve çatlamaya niçin olur. El çatlaklarına çözümler başlığımızın önemini bir kat daha arttıran bir durumdur.

El Çatlaklarını Önlemek İçin Neler Kullanılmalıdır?

Kış Aylarında El Çatlaklarına Doğal Çözümler

Kış Aylarında El Çatlaklarına Doğal Çözümler

Nemlendirici Merhem Veya Krem
Kuru cilt çatlamaya niçin olabileceği yahut daha dahi kötüleştirebileceği için cildinizi nemli tutmak önemlidir. Bunu sık sık nemlendirici uygulayarak yapabilirsiniz.

Merhem ve krem ​​kullanmaya çalışın. Bu mamüller daha tesirli olma eğilimindedir zira cildinizin nemi korumasına yardımcı olma kabiliyetine sahiptirler.

Özellikle kuru, çatlamış el çatlaklarına çözümler noktasında yardımcı olabilecek alttaki ürünleri değerlendirmek isteyebilirsiniz:

Aşağıdakiler gibi malzemeler içeren ürünleri de deneyebilirsiniz:

  1. Argan yağı
  2. Hindistancevizi yağı
  3. Zeytin yağı
  4. Shea yağı
  5. Tatlı badem yağı

Nemlendiriciyi banyodan derhal sonra dahi girmek üzere günde iki ila üç kere yineleme uygulayın. Ellerin çatlaklarına çözüm keşfetmek namına size yardım edecektir. Bu beden bakımı ürünleri Yeşilmarka el ve beden kremi içerisinde yer alır. Besleyici yağlar cildi besler. Cildi beslemesinin beraberinde cilt bakımı sürecinin bir parçası olarak rutubet dengesini korur. El çatlaklarına çözümler noktasında en naturel yol arkadaşınız olacaktır.

Vazelin

Vazelin, cildinizi kapatarak ve koruyarak çatlakları tedavi eder. Jöle nemi hapsederek çatlamış cildin iyileşmesine yardımcı olur.

Bu tedaviyi kullanmak için:

Cildinizin çatladığı bölgelere vazelin sürün.

Alanı bir sargı yahut gazlı bezle örtün. Çatlak topukluları tedavi ediyorsanız, çorap giyin.

Günde üç kere ve banyodan derhal sonra tekrarlayın.

Vazelin bilhassa kuru dudaklar için mükemmeldir. Bu ürünü kullanmadan evvela, alerjiniz olan rastgele bir şeyi içermediğinden iltimat etmek için içindekiler listesini okuduğunuzdan güvenilir olun.

El Çatlaklarında Cilt Komplikasyonları
Çatlak cildiniz kendi kendine bakım yahut ev ilaçları ile iyileşmezse, diğer problemlere niçin olur. Olası komplikasyonlar şunları içerir:

Kanama
Daha derin cilt hasarı
Yara izi
Selülit gibi bakteriyel enfeksiyonlar
Yürürken yahut ayakta dururken ağrı
Hemen bir cildiye uzmanına görünmeli

Hafif çatlak el çatlaklarına çözümler evde bulunabilir.

Ancak çatlamış cildiniz 2 haftalık tedaviden sonra iyileşmezse yahut daha dahi kötüleşirse, kesinlikle hekiminize görünün.

Çoğu halde çatlak cilt, ekstrem kuru, iltihaplı yahut tahriş olmuş ciltten kaynaklanır. Bu, cildiniz parçalanacak kadar çok rutubet kaybettiğinde olur. Çoğu ademoğlu ayaklarında, ellerinde ve dudaklarında çatlak cilt geliştirir, ama vücudunuzun rastgele bir bölümünü etkileyebilir.

Çatlak cildi çoğunlukla vazelin, nemlendirici kremler, hafif hidrokortizonlu kremler ve likit bandajlar gibi ilaçlarla tedavi edebilirsiniz. Ancak çatlama iyileşmezse yahut enfeksiyon belirtileriniz varsa, muhtemel olan en kısa sürede doktorunuzu görmek için bir randevu alın.

El Çatlaklarına Çözümler Nelerdir?

Kış Aylarında El Çatlaklarına Doğal Çözümler

Kış Aylarında El Çatlaklarına Doğal Çözümler

pH Derecesi 5.5’e Yakın Ürünler Tercih Edin

Ellerinizi cilt pH’ına elverişli, renksiz ve kokusuz (klasik ak sabun) yahut nemlendirici özelliğe sahip (gliserinli/zeytinyağlı vb) katı sabunlarla yıkayın. Dermatoloji eksperler dışarıyla temasınız yoksa ellerinizi su ve sabunla yıkamanızın dezenfeksiyon için yeterli geleceğini söyleyerek, “Bu mamüller cildin naturel yağ içeriğini daha etkiledikleri için cilde rutubet sağlıyor, daha düşük kuruluk oluşturuyorlar. Sıvı ve antibakteriyel tesirli sabunlar şayet daha çok kimyevi içeriğe sahip olmaları sebebiyle ellerde kurumayı, nedeniyle çatlak oluşumunu artırabiliyorlar. Bu sebeple likit sabun tüketiminde titiz olmanızda yarar var” diyor.

Renksiz ve Parfümsüz Olsun
Renksiz ve parfümsüz kremleri tercih edin. Çünkü parfüm ve renk vericiler hasarlanmış deriden nüfuz ederek egzama gelişimine niçin olabiliyor. İçeriğinde sarfedilen koku yahut aromaların doğallığına dikkat edilmeli. Yeşilmarka el kremi içeriğindeki bitki özleriyle naturel kokuya sahiptir.

Ellerinizi Kurularken Ovuşturmayın
Yıkama ardından ellerinizi daha sağlıklı olması sebebiyle tek kullanımlık kağıt havlu yahut yumuşak pamuklu bir havluyla, ovuşturmadan kurulamaya dikkat edin.

Bol Su Tüketin, Meyve ve Sebzeye Ağırlık Verin
Cildinizin nemli kalması için bol su içmeniz ve beslenmenizde meyve ile sebzeye de ağırlık vermeniz gerekiyor. Vücudumuz günlük olarak kg başına 30 ml suya gereksinim duyuyor. Bu dahi 60 kg ağırlığındaki bir şahıs için aşağı yukarı 2 litre su manasına geliyor.

Her Yıkama Sonrası Mutlaka Nemlendirin
Ellerinize her yıkama ardından nemlendirici programınız, el yıkamanın niçin olduğu kuruluğu, nedeniyle çatlama tehlikesini mühim derecede azaltıyor. El yıkama dışında ellerinizde kuruluk hissettiğiniz vakitlerde dahi nemlendirici uygulamanızda yarar var.

Peki El Çatlaklarına Çözümler Olarak Nasıl Kremler Kullanmalıyız?

Soğuk kış aylarında çatlayan ve büyük bir ıstırap yaşatan el çatlaklarına çözümler cümle alem yönünden aranmaktadır. Unutmamamız gereken şeylerden en mühim olanı yağmurdan kaçarken, doluya tutulmamak. Çatlakların esas sebeplerinden olan hazırdaki nemin azalmasına en kolay ve tesirli çözüm el kremleridir. Fakat kullanacağımız el kremlerinin naturel olması bunun beraberinde cildimizi koruma altına alacaktır. İçinde bulunan naturel yağlarla ve bu yağların besleyici ile Yeşilmarka el ve beden kremi kış aylarının soğuğunda el çatlaklarına çözümler noktasında en naturel tercihiniz olacak.

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status