Köpekler Sahiplerinin Eve Geleceğini Nasıl Anlar?

10.01.2023
97
Köpekler Sahiplerinin Eve Geleceğini Nasıl Anlar?

Köpekler Sahiplerinin Eve Geleceğini Nasıl Anlar? Sevimli ve en sadık dostumuz köpekler, hayatımızın her anında bizi mutlu etmek için çırpınıp durur. Bu durum hem onun sevimliliğini hem de sadakatini ön plana çıkarmaktadır. Köpek besleyen kişilerin dikkatini en fazla, köpeklerin daha onlar gelmeden önce hareketlenmesi ve heyecanlanması çekmektedir. Bu durum neredeyse eve gelmenizden dakikalar öncesine kadar kendini gösterebilir.

Köpeklerin bu durumu her ne kadar altıncı hisle ilgili açıklanmaya çalışılsa da aslında bunun altında yatan temel neden, köpeklerin oldukça akıllı olmalarıdır. Özellikle çevre koşullarını ve günlük sistematik olarak gerçekleşen olayları zihinlerinde tutarak ortaya bir varış saati çıkartmaktadırlar.

Köpeklerde düşünme

Köpekler Sahiplerinin Eve Geleceğini Nasıl Anlar?

Köpekler Sahiplerinin Eve Geleceğini Nasıl Anlar?

Köpeklerin bu durumları ortadayken bunu psişik güçlerle açıklamak oldukça yersiz olacaktır. Fakat bu olağan dışı durumu da bir şekilde açıklamak ve gerçekleri ortaya çıkarmak gerekmektedir. Bu durumun en büyük etkenlerinden birisi olarak köpeklerin keskin koku alma hisleri gösterilmektedir.

Bununla birlikte köpeklerin çok akıllı yaratıklar olduğu ve çevresel faktörleri göz önünde bulundurarak sonraki adımlarda neler olabileceğini algılayabildikleri bilinmektedir. Köpekler o kadar akıllılardır ki sahiplerinin araçlarına ait motor, egzoz ya da farklı araç aksamlarından çıkan sistematik sesleri ayırt edebilirler. Bu durumu sahibinin gelmesiyle ilişkilendirerek, sahibinin geldiğini anlayabilirler.

Koku alma duyusu

Köpekler Sahiplerinin Eve Geleceğini Nasıl Anlar?

Köpekler Sahiplerinin Eve Geleceğini Nasıl Anlar?

Köpeğin koku alma şiddetini cinsine, yaşına ve sağlık durumuna göre farklılık gösterebileceği ifade edilmektedir. Bazı türler belirli kokuları alma üzerine özel olarak yetiştirilmektedir. Bu durum bir eşya, uyuşturucu madde, ceset ya da bomba gibi farklı seçenekler olabilir. Bu özel olarak yetiştirilmiş olan köpekler, belirli kokulara özel olarak duyarlı hale gelerek insanlar için çok faydalı çalışmaların altına imza atabilmektedir.

Bunun yanı sıra bu şekilde özel eğitim almamış olan ve daha çok evcil hayvan olarak beslenen köpekler ise koku alma bakımından bu köpeklere kıyasla daha az etkili gibi görünüyor olsa da aslında yine çok iyi koku alma durumları vardır.

Ortalama durumda bir köpeğin sahibini yaklaşık 20 km’ ye kadar tanıyabildiği gözlemlenmiştir. Bununla birlikte rüzgâr ve hava artları da uygun olduğunda bu durum biraz daha iyi olabilmektedir.

Yalnızca vahşi doğada ki ayılar ve 30 km mesafeden koku alabilen bazı büyük vahşi kediler bu konuda köpeklerden önde sayılabilir.

Çevresel faktörler

Köpekler Sahiplerinin Eve Geleceğini Nasıl Anlar?

Köpekler Sahiplerinin Eve Geleceğini Nasıl Anlar?

Tabii ki de doğal olarak bir köpeğin size ait olan bir aracı tanıması ya da plakasını fark edebilmesi beklenemez. Bu durum aslında aracınızın kendisine ait karakteristik özelliklerine bağlıdır. Arabanızın motor sesi ya da mütemadiyen egzoz kısmından gelen farlı bir ses gibi diğer araçlardan ayırt edici bir özelliği fark edebilir.

Yakın dostumuz bu farklı durumu aynı zamanda çevresel diğer faktörlerle etkileşim haline getirerek sizin gelişinizi çözebilir. Aracınızın kendisine ait sesi duyan köpeğiniz ardından araçtan indiğinizi gördüğünde işte o zaman duyduğu bu sesle sizin gelişinizi doğru bir şekilde ilişkilendirebilecektir.

Bununla birlikte sizin eve geldiğinizde arabanızın sesiyle bağlantı kuran köpeğiniz, bu durumu daha önce gerçekleşen karakteristik diğer seslerle doğrudan ilişkilendirebilir. Mesela sizin işe gelmeden 10 dakika öncesinde düzenli olarak evine gelen bir komşunuz varsa köpeğiniz bu olayı sizin geliş haberiniz olacak algılayacaktır.

Komşunuz eve geldiğinde köpeğiniz için aslında sizin eve gelmenize çok az kaldığı anlamına geleceği için heyecanlanmaya başladığı görülecektir. Bu sayede aslında sizin geliş haberinizi almış olacak ve sizi karşılamaya hazırlanacaktır.

Bu durum sadece komşunun aracıyla ilintili değildir. Çöpleri almaya gelen kamyon, evin yakınandan gelen tren ya da vapur sesi, ezan sesinin duyulması ya da bir uçağın her zaman aynı saatte geçmesi gibi faktörler ile sizin eve gelişinizi eşleştirebilir. Bu sayede sizin eve gelme sürenizi anlayarak heyecanlanabilir hatta evin önüne çıkarak sizi heyecan içinde beklemeye başlayabilir.

Köpeğiniz sizi kapıda bekliyor mu?

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status