Köpeklerde Hazımsızlık Sorunu nedir, Nasıl Anlaşılır?

29.12.2022
123
Köpeklerde Hazımsızlık Sorunu nedir, Nasıl Anlaşılır?

Köpeklerde Hazımsızlık Sorunu nedir, Nasıl Anlaşılır? Tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de yenilen besinlerin işlenmesi ve bu yiyeceklerden alınan besinlerin emilimi hazım düzeneğinin görevidir. Köpeklerde hazım sürecinin hali bunun yanı sıra umumi sıhhat sistemi ile ilgili dahi bilgi verdiği için epey önemlidir.

İshal yahut kusma, köpeğinizin merakı neticesi hatalı bir şeyi yemesinden önemli sıhhat sorunlarına kadar pek çok rahatsızlığın sendromu olur. Buna niçin olabilecek durumlardan bir tanesi de hazımsızlıktır. Özünde it hazımsızlığı tam dahi ön görü edebileceğiniz gibi; gastrointestinal düzenin sindirimde sorun yaşamasıdır. Belirli
besinlerin sindirilmesinde meydana gelen güçlük, hoş olmayan, üstelik şiddetli bazı sendromlara niçin olur.

Her ne kadar köpeklerde görülen bütün hazım sorunlarında profesyonel yardım etmeye gereksinim duyulmasa dahi arkada yatan daha önemli bir sorun olma riski göz ardı edilmemeli, sendromların devam etmesi yahut gittikçe şiddetlenmesi halinde baytar doktora kesinlikle danışılmalıdır.

Hazımsızlık Belirtileri

Köpeklerde değişik nedenlere tabi olarak hazımsızlık gündeme gelebilir. Köpeklerde hazımsızlık bulguları hafif yahut şiddetli, kısa vakitli yahut müzmin olarak gözlemlenebilir. Bazı köpeklerde hazımsızlığa tabi yalnızca tek bir bulgu görülürken bazı köpeklerde aniden çok bulgu ile eş vakitli karşılaşılabilir.

Sık görülen hazımsızlık bulguları arasında;

  • İshal,
  • Kusma,
  • Kabızlık,
  • Yorgunluk,
  • Obezite,
  • Diş etlerinde beyazlama,
  • Dehidrasyon yer almaktadır.

Hazımsızlık İçin Ne Yapmalı?

Köpeklerde Hazımsızlık Sorunu nedir, Nasıl Anlaşılır?

Köpeklerde Hazımsızlık Sorunu nedir, Nasıl Anlaşılır?

Hazımsızlık ve umumi it hazım problemleri söz hususu olduğunda bazı farklılıklarla köpeğiniz hazım sistemi sağlığının normale dönmesine yardımcı olabilirsiniz.
Yaptığınız değişikliklerden sonra birkaç gün süresince köpeğinizi gözlemleyerek sürecin nasıl ilerlediğini takip etmeyi savsaklama etmemelisiniz.

Prebiyotik Kullanımı

Prebiyotikler köpeklerin hazım sisteminde yaşam sürdüren faydalı bakterilerin üretimini destekler. Mideden bağırsağa kadar köpeğin doğru miktarda prebiyotiğe sahip olması epey önemlidir.

Mikrobiyomda meydana gelen bir istikrarsızlık köpeğin hazım düzeneğinin gıda emiliminde farklılaşmaya yol açar. Kullanılan mamanın yetersiz olması, köpeğin mamadan enerji elde etmekte zorlanması hazımsızlık görülmesiyle neticelenebilir. Bu gibi hallerde prebiyotik takviyeleri kullanarak köpeğinizin hazım düzeneğinin daha iyi
çalışmasını edinebilirsiniz. Köpekler için değişik dayanak ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Sindirim Enzimleri

Mide kısmen sindirilmiş besinlerin depolandığı ve parçalandığı organdır. Pankreas şayet başka organlar yönünden emilmek üzere yağları ve proteinleri parçalamayı gerçekleştiren enzimlerin üretildiği yerdir.

Köpek yaşça büyüdükçe, beslenme biçimi değiştikçe, tahıl çoğunluklu yahut yüksek yağlı yiyecekler yedikçe hazımsızlık yaşayabilir. Bu hale salgılanan hazım enzimlerinin yetersiz olması yol açar. Hazımsızlığın önlenmesine yardımcı olmak için hazım enzimlerini besleyen destekler kullanılabilir.

Köpeklerde Mama Tercihi

Köpeklerde Hazımsızlık Sorunu nedir, Nasıl Anlaşılır?

Köpeklerde Hazımsızlık Sorunu nedir, Nasıl Anlaşılır?

Köpeğiniz için mama tercih eder iken aşikar bulundurmanız gereken ilk kıstas mamanın nitelikli olmasıdır. Köpeğin gereksinim duyduğu bütün naturel içerikleri, vitaminleri, mineralleri, meyveleri ve sebzeleri içeren mamalar nitelikli mamalardır. Köpek maması ne kadar nitelikli olursa gıdalar yönünden o kadar varlıklı, hazım yönünden o kadar basit olur. Düşük nitelikli kuru mamalar şayet köpeklerde çok türlü hazım sorunlarına yol açabilir.

Yürüyüş ve Egzersizler

Hazımsızlıkla mücadele konusu ile ilgili metabolizma büyük bir rol alır. Metabolizmasını süratlendirmek ve egzersizi teşvik etmek için köpeğinizle uzun yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Bu yürüyüşler köpeğinizin hazımsızlık sorunu ile kafaya çıkmak için yardım edecektir. Ayrıca tertipli antrenman ve yürüyüş köpeklerin umumi sıhhat hali için de çok faydalıdır.

Mutlaka Veteriner Hekime Danışmalısınız

Köpeklerde Hazımsızlık Sorunu nedir, Nasıl Anlaşılır?

Köpeklerde Hazımsızlık Sorunu nedir, Nasıl Anlaşılır?

Köpeğin hazım sistemi sihhati, umumi sıhhat hali ile yakından ilişkilidir. Bu sebeple hazımsızlık bulguları gördüğünüzde kesinlikle bu mevzu ile ilgili baytara danışmanız lazım. Ayrıca hazımsızlığın bazı önemli rahatsızlıkların sendromu biçiminde de meydana çıkabileceği unutulmamalıdır. Bu rahatsızlıkların er tespit
edilmesi ve daha basit bir biçimde tedavi edilebilmesi için lazım olan önlemleri alabilmek epey önemlidir.

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status