Kraliçe 2. Elizabeth’in İlk Noel Mesajı

19.12.2022
132
Kraliçe 2. Elizabeth’in İlk Noel Mesajı

Kraliçe 2. Elizabeth, saltanatının 70 yılı boyunca her yıl geleneksel Noel konuşmasını yapmak için Birleşik Krallık ve İngiliz Milletler Topluluğu’ndaki televizyon ekranlarında yer alıyordu. “Kralın Noel Mesajı” olarak bilinen yıllık kraliyet konuşması, 1932’den beri bir gelenek olmuştur. Bu kısa konuşma Krala, yıl içinde gerçekleşen ana olaylarını ve kraliyet ailesinin kişisel dönüm noktalarını yansıtma fırsatı veriyordu. Kraliçe Elizabeth’in babası 6. George, babasının ölümünden sonra radyoda Noel mesajı vermeye devam etti ve kızı daha sonra geleneği devraldı. Kraliçe 2. Elizabeth’in İlk Noel Mesajı

Kraliçe 2. Elizabeth'in İlk Noel Mesajı

Kraliçe 2. Elizabeth’in İlk Noel Mesajı

 

Ancak, 5 yıllık saltanatından sonra 2. Elizabeth, insanlarla yakınlaşmaya ve mesajını doğrudan Sandringham’daki malikânesinden televizyonda canlı okumaya karar verdi. 31 yaşındaki kraliçe, babası ve dedesinin yılbaşı mesajlarını yazdığı aynı masada otururken metalik gece elbisesi ve inci kolyesiyle televizyon ekranlarına çıktı. Arka planda küçük çocukları Prens Charles ve Prenses Anne’nin portreleri vardı.

Kraliçe 2. Elizabeth'in İlk Noel Mesajı

Kraliçe 2. Elizabeth’in İlk Noel Mesajı

 

Kısa ve Sıcak Konuşma

Kraliçe 2. Elizabeth’in ilk Noel Mesajında çok sıcak mesajlarla dolu konuşma yapıldı; “Bu yeni ortamın Noel mesajımı daha kişisel ve gündelik hale getirmesini gerçekten umuyorum. Birçoğunuz için oldukça uzak bir figür gibi görünüyorum. Yüzü gazetelerden ve filmlerden tanıdık gelen ama özel hayatınıza hiç dokunmamış biri. Ancak şimdilik, birkaç dakikalığına da olsa, sizi kendi evimin sessizliğinde selamlıyorum.”
Bu olay, yalnızca Kraliçe 2. Elizabeth‘in Noel mesajını televizyonda yayınlayan ilk hükümdar olması nedeniyle değil, aynı zamanda halkın kraliyet ailesine karşı değişen tutumu nedeniyle de tarihi bir hal aldı. Noel mesajı, geniş bir izleyici kitlesine ulaşırken bu durum Kraliçenin ikametgahına ve tavırlarına nadir, insancıl bir bakış atmalarını sağladı. 2. Elizabeth ilk konuşmasında, hükümdarın rolünün bir hükümdardan, halkın sembolik desteğine dönüştüğüne de dikkat çekti.

Kraliçe 2. Elizabeth'in İlk Noel Mesajı

Kraliçe 2. Elizabeth’in İlk Noel Mesajı

 

Kraliçe 2. Elizabeth

1957’de canlı yayını yalnızca İngiltere’de 16,5 milyon kişi izledi ve radyoda 9,5 milyon kişi dinledi. Bu başarıya rağmen Kraliçe’nin canlı televizyon yayınları uzun sürmedi. 1960 yılında, konuşma Buckingham Sarayı’nda önceden kaydedildi. Bu seçenek tüm katılımcılar için daha uygundu ve aynı zamanda mesajın video kaydının tüm Commonwealth (İngiliz Milletler Topluluğu) ülkelerine önceden gönderilebileceği anlamına geliyordu.
Kraliçe, danışmanlarıyla birlikte mesajı kendisi yazdı ve Noel’den birkaç gün önce not edildi. Kraliyet uzmanı Victoria Arbiter yaptığı bir röportajda “Bu, Majestelerinin hükümetten herhangi bir tavsiye almadan yüz yüze konuşabildiği birkaç durumdan biri” dedi.

5/5 - (1 vote)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status