Kraliçe Elizabethin Kalbini Çalan Noel Hediyesi

20.12.2022
94
Kraliçe Elizabethin Kalbini Çalan Noel Hediyesi

Kraliçe Elizabethin Kalbini Çalan Noel Hediyesi Tatili sevdiklerinizin akrabalarıyla geçirmek herkes için heyecan verici olabilir, ancak söz konusu dünyanın en ünlü ailesi olduğunda, baskı tam anlamıyla kırılma noktasına ulaşabilir. Görünüşe göre Galler Prensi William’in eşi Prensesi Catherine Middleton, 2011’de ilk Noel’ini kraliyet ailesinin üyeleriyle geçireceği zaman oldukça gergindi. Ancak, tüm endişeler boşunaydı çünkü kocasının büyükannesi ve Büyük Britanya Kraliçesi 2. Elizabeth için mükemmel hediyeyi seçmeyi başardı. Kraliçe Elizabethin Kalbini Çalan Noel Hediyesi ile birlikte ailenin en sevilen üyelerinden birisi olan Catherine, bu durumu her yerde anlatmaktan da çekinmezdi.

Zaten her şeye sahip olan bir kişiye ne verilebilir ki? Catherine Middleton, kraliyet ailesiyle birlikte Sandringham’daki ilk Noel’ine hazırlanırken karşılaştığı soru buydu.

Catherine Middleton, Kraliçe II. Elizabeth’e Noel için ne verdi?

Kraliçe için bir hediye seçme konusunda çok düşündükten sonra Catherine, nihayet Majestelerine kendi büyük annesinin tarifinden biri olan Hint turşusu yaparak ev yapımı bir şeyler vermeye karar verdi. Bu sayede 2. Elizabeth’in kalbini çalan Noel hediyesinin de ne olacağı ortaya çıkmış oldu. Catherine daha önce Kraliçe’nin 90. doğum günü anısına düzenlenen bir ITV belgeselindeki dokunaklı anı hatırlamıştı.

“O (2. Elizabeth) gerçekten çok ilgili. Noel için Sandringham’a ilk geldiğim zamanı hatırlıyorum ve çok endişelendim çünkü kraliçeye ne vereceğimi bilmiyordum. Sonra ona bir şeyler pişirmeye karar verdim. Kötü bir fikir olabilirdi ama yine de ona büyükannemin tarifi olan Hint turşusu yapmaya karar verdim,” diye paylaştı.
Bu mütevazı hediye büyük bir başarıydı ve Kraliçe’nin buna tepkisi sadece Catherine’nin ona olan saygısını pekiştirdi. “Hediye için biraz endişelendim ama ertesi gün Hint turşusunun masanın üzerinde olduğunu fark ettim. Bu kadar basit bir jest benim için çok önemliydi ve o zamandan beri Kraliçe’nin sık sık bu şekilde davrandığını fark ettim. Catherine Middleton 2016’da verdiği bir röportajda, onun dikkatini ve şefkatini gösterdiğini düşünüyorum” dedi.

Kraliyet uzmanı Duncan Larcombe’a göre, Kraliçe Elizabeth’in Kalbini Çalan Noel Hediyesi olarak ev yapımı Hint turşusu seçmek, William’ın eşi olarak Catherine hakkında mükemmel bir ilk izlenim bıraktı.
Larcombe ayrıca “Böyle bir hediye kesinlikle uygundu, gerçekçi, pratik ve bütçe açısından Majestelerinin sevdiği bir şeydi. Ama aynı zamanda Catherine’nin Kraliçe’ye sadece bir devlet başkanı değil, normal bir büyükanne gibi davranabileceğini de gösterdi. Karşılıklı saygı ve hayranlığa dayalı bir bağ kurulmasına yardımcı oldu” dedi.

Sandringham’da Noel kesinlikle gelenekseldi ve kurallardan biri, birbirlerine verilen hediyelerin ucuz ya da eğlenceli olmasıydı ve Catherine’nin hediyesi tam olarak buna uygundu.

Hint turşusu nedir nasıl yapılır?

Kraliçe Elizabethin Kalbini Çalan Noel Hediyesi

Kraliçe Elizabethin Kalbini Çalan Noel Hediyesi

 

ezilmiş meyve, sirke, baharat ve şekerden oluşan, kalın bir macun haline getirilmiş bir sostur. Aslında, bu lezzetli sosu yapmak için yüzlerce hatta binlerce olası kombinasyon vardır.
Bu yemek Hindistan’dan gelse de artık tüm dünyada biliniyor ve oldukça popüler olduğunu söyleyebiliriz. Tatlı, ekşi ve baharatlı Hint turşusu, sığır eti, koyun eti ve tavuğun yanı sıra peynirlerle iyi eşleşir. Sosun daha tatlı versiyonları da kraker veya tost üzerine sürülebilir.

Catherine Middleton ailesinin tarifine göre Hint turşusu nasıl yapılır?

Peki, Middleton ailesi Hint turşusunun içinde ne var? Catherine’nin kız kardeşi Pippa Middleton tarafından 2012’de yazılan kitapta yazdığına göre elma, soğan ve kabak içeriyor. Size yemeğin nasıl yapılabileceğini anlatacağız.

Kraliçe Elizabethin Kalbini Çalan Noel Hediyesi

Kraliçe Elizabethin Kalbini Çalan Noel Hediyesi

 

Malzemeler (8 kişilik ):

2 kg kabak, soyulmuş ve küçük parçalar halinde kesilmiş
4 orta boy soğan, soyulmuş ve küçük parçalar halinde kesilmiş
3 elma, soyulmuş ve küçük parçalar halinde kesilmiş
225 gr kuru üzüm
225 gr çekirdeksiz hurma, iri kıyılmış
600 ml malt sirkesi
900 gr yumuşak esmer şeker
1 çay kaşığı tuz
2 yemek kaşığı öğütülmüş zencefil
2 yemek kaşığı sebze marine baharat karışımı (pişirme torbasına sarın)

Kraliçe Elizabethin Kalbini Çalan Noel Hediyesi

Kraliçe Elizabethin Kalbini Çalan Noel Hediyesi

 

Pişirme metodu:

Doğranmış kabağı, soğanı ve elmaları büyük bir bakır reçel kâsesine koyun.
Kalan malzemeleri ve baharat torbasını ekleyin.
Karıştırın, ardından orta ateşte koyun.
Bir kaynamaya getirin, ardından ısıyı azaltın ve 1,5 ila 2 saat veya karışım macun kıvamına gelinceye kadar pişirin.
Tavayı ocaktan alın, soğutun ve sıktıktan sonra poşeti çıkarın. Macun kıvamında ki turşuyu kapaklı sterilize edilmiş konserve kavanozlarına dökün.
12 aya kadar serin bir yerde saklayın. Açıldıktan sonra buzdolabında saklayın ve 1 ay içinde tüketin.

5/5 - (1 vote)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status