Kuruyemiş Nedir

19.11.2022
128
Kuruyemiş Nedir

Kuruyemiş Nedir

Her insanın severek yediği bir lezzettir. Özellikle dengeli ve sağlıklı beslenmek isteyen bireyler kuruyemiş tüketirler. Kuruyemişler nedir sağlıklı ve lezzetli atıştırmalıklardır. Vitamin protein ve mineraller açısından da oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Boyutları küçüktür. Fakat sağlığımız açısından tam bir enerji bombasıdır yeteri kadar tüketilmesi vücut için çok önemlidir. Ama her besinde olduğu gibi kuruyemişlerin de fazla tüketimi zarara yol açabilmektedir.

Kuruyemiş Nedir

Kuruyemiş Nedir

 

Kuruyemişin Faydaları

Her gün yarım kase kuruyemiş yemek cilde çok iyi gelir. Diyetisyenlerimizin önerilerine göre her vücut yapısına uygun kuru yemişi seçerek hem sağlıklı hem de kolay bir şekilde istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz. Tabii ki kuruyemişler tek başına fayda sağlamaz. Spor yapmak da başlıca bir etkendir. Sporunuzu düzenli yaptığınız takdirde de istediğiniz yağlı kuru yemişi düşünmeden yiyebilirsiniz. Vücut enerjinizi arttırır. Daha dinç olmanızı sağlar. Aynı zamanda da midenizde tokluk hissi verir. Bu sayede daha az yemek yiyerek hızlıca zayıflayabilirsiniz. Kuruyemiş seçerken en önemli adım ise tamamen taze ürünler satan bir yemişçiden alışveriş yapmanızdır.

Kuruyemiş çeşitleri

Kuruyemişler hem sağlığımız için hem de atıştırmalık lezzetler için olmazsa olmaz. Bir tattır her yaştan insan kuruyemiş konusuna gelince tereddüt etmeden yiyebilir. Özellikle çay veya gazlı içeceklerin yanına kuruyemiş yemek çok büyük bir az verir. Kuruyemişler çeşit açısından oldukça zengindir. Her çeşidi ayrı besleyici ve ayrı güzeldir. Dünyanın dört bir yanında farklı kuruyemiş çeşitleri üretilir ve bugün de kuruyemişçilere gittiğimiz zaman birbirinden farklı kuruyemiş çeşitleri ile karşı karşıya gelirsiniz.

Kuruyemiş Nedir

Kuruyemiş Nedir

 

Kaliteli bir kuruyemişin içinde vitamin, demir, magnezyum, çinko, fosfor bulunur. Diğer bir kuru yemiş çeşitlerine baktığımız zaman herkesin de bildiği ve en sevilen türler olarak badem, fındık, ceviz ay çekirdeği, kaju, kuru kayısı,  üzüm,  kabak çekirdeği,  Antep fıstığı gibi sıralayabiliriz.

Kuruyemişler birçok işleme sahiptir. Türk mutfağında baş tacı olarak görülür. Hem ana yemeklerde hem de tatlılarda kuruyemişlerin çok büyük etkisi vardır. Son zamanlarda çocukların da kuruyemiş yemesi açısından sağlıklı atıştırmalık olarak bilinen kuruyemiş ve kuru meyvelerin bulunduğu barlar severek tüketilmektedir.

Kuruyemiş nasıl muhafaza edilir?

Çayın yanına sohbet ederken, televizyon izlerken, hatta çocukların oyun molalarında atıştırmalık olarak yedikleri kuruyemişler iyi bir şekilde muhafaza edilmelidir. Kuruyemişlerin ilk alındığı gün gibi taze kalması ve uzun bir süre zarfı boyunca saklanması için en önemli etken iyi bir saklama kabında kuruyemişleri korumaktır. Kullandığınız saklama kabı asla nemli veya ıslak olmamalıdır. Kuruyemişler soğukta yani buzdolabında veya sıcakta çok çabuk bozulur. Serin ve karanlık yerlerde kuruyemişleri koruma altına almak gerekir. Özellikle cam tabaklarda kuruyemişlerin saklanması sağlık açısından daha da önemli bir yere sahiptir. Yine aynı şekilde kilitli poşetlerde de koruyabilirsiniz. Uzun süre evde saklamak yerine günlük taze kuruyemişi kuruyemişler almak en mantıklı seçenektir

Kuruyemiş Nedir

Kuruyemiş Nedir

Kuruyemişler kilo aldırır mı?

Kuruyemişler yağlı besinlerdir. Tabii bu yağ oranı çeşidine göre farklılık gösterir. Özellikle dışı sos kaplı veya çikolata kaplı kuruyemişler kilo almaya çok çabuk sebep verir. Kuruyemişin yanında farklı bir şey tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra insan sağlığı için son derece zararlı olması ile bilinen kalp düşmanı, kansere, obeziteye ve daha pek çok hastalığa yol açması ile bilinen cipslerin yanında kuruyemiş tüketimi yaparsanız sağlıklı bir öğüne yer vermemiş olursunuz. Bunun yanı sıra kuruyemişi gazlı içecekler (gazoz, soda, kola) ile tüketir iseniz özellikle ifade edilmesi gerekir ki hemsağlığınıza zarar vermiş olursunuz hem de kuruyemişin faydalarını göz ardı etmiş olursunuz. Bununla birlikte mümkün olduğu kadar soslu kuruyemişleri tercih etmemeye özen gösterip dikkat etmelisiniz. Çünkü soslu fıstıklarda oldukça fazla zararlı olması  ile kabul edilmektedir.  Bunun yanı sıra sonuç olarak her gıdada olduğu gibi kuruyemiş tüketiminde de aşırıya kaçmaktan mümkün olduğu kadar kaçınmanız gerekir. Aşırı miktarda kuruyemiş tüketimi alerji yapar.

Aşırı miktarda kuruyemiş tüketimi sonrasında cildinizde kaşıntılar, kızarıklıklar, şişlikler meydana gelmesi olası bir durumdur. Bu sebepten dolayı mümkün olduğu gibi her gıda tüketiminde olduğu gibi kuruyemiş tüketiminde de aşırıya kaçmamaya dikkat edip özen göstermeniz gerekmektedir. Bu duruma dikkat ettiğiniz sürece kuruyemiş yararlı bir çerezdir.

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status