LDL Kolesterol Normal Değeri Kaç Olursa Tehlikeli?

25.12.2022
146
LDL Kolesterol Normal Değeri Kaç Olursa Tehlikeli?

LDL Kolesterol Normal Değeri Kaç Olursa Tehlikeli? İnsan yaşamında gerekli olan maddeler arasında yer alan kolesterol çeşitleri arasından LDL kolesterol normal değeri hakkında araştırmalar yapılmaktadır.

LDL kolesterol normal değeri sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için dengesinin sağlanması gerekir. Karaciğer, kaslar, bağırsaklar, sinirler, beyin ve kalp gibi organlar başta olmak üzere vücudun her bölgesinde kolesterol bulunmaktadır. Kolesterol LDL ve HDL olarak iki gruba ayrılmaktadır.

LDL Kolesterol Nedir?

Genellikle kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL kolesterol karaciğerde sentezlenen bir protein türü olmaktadır. Bu protein kan yolu ile taşınır ve bazı bireylerin damar duvarlarına yapışmasıyla duvarda plak adı verilen tabaka oluşturur. Meydana gelen plakların üzerine yapışmaya devam etmesi LDL kolesterol zaman ile damarda tıkanıklık ve damar sertliğini oluşturmaktadır. Bundan dolayı LDL kötü kolesterol olarak bilinmektedir.

LDL kolesterol normal değeri en sağlıklı olan sınırı 100 mg/dl’den çok daha düşük olması durumudur. Ancak sağlıklı olup dikkat edilmesi gereken sınır ise 1000 ile 129 mg/dl aralığında olmalıdır. Sağlıklı olma sınırının aşıldığı anlamını taşıyan sınır ise 130 ile 159 mg/dl aralığı içindedir. Bunun yanı sıra 160 ile 189 mg/dl aralığında yer alan değerler ise yüksek kolesterol seviyesi olarak bilinmektedir. 190 mg/dl üzerinde yer alan değerler ise çok yüksek kolesterol seviyesi şeklinde adlandırılmaktadır.

LDL Kolesterol

Yüksek LDL Kolesterol Nedir?

LDL kolesterolünün yüksek düzeyde olması damarlarda tıkanıklık nedenlerine ve çok daha ciddi kalp hastalıklarının meydana gelmesinin riskini büyük oranda arttırır. LDL kolesterol normal değer kaç olursa tehlikeli? Kalp hastalıkları ve damar tıkanıklıklarının meydana gelme nedeni ise atardamarların iç duvarında kolesterollerin birikimine neden olmasıdır. Kan damarlarında kolesterol birikmesi küçük oranda kan akışında zayıflıkların meydana gelmesine neden olur.

Kalbi ile alakalı sorunları olan bir kişi kolesterol seviyesini 100 mg/dl altında en ideal olarak 70 mg/dl altında yer alan seviyelerde tutmalıdır. LDL kolesterol düşüklüğü sağlıklı bir durumu gösterse de kişi bünyesinde sorunlara yol açabilir. LDL kolesterol normal değeri 40 mg/dl altında bulunan seviyelerde LDL kolesterol düşük seviyeli olarak adlandırılır. Kan tahlilleri yapılarak kolesterol ölçümleri gerçekleşmektedir.

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status