MAKYAJIN ZARARLARI

04.12.2022
105
MAKYAJIN ZARARLARI

MAKYAJIN ZARARLARI Her insan cildinin pürüzsüz ve kusursuz olmasını ister. Bu sebepten dolayı birçok makyaj ürünleri kullanırlar. Peki cildimize uyguladığımız birbirinden farklı bu makyaj ürünlerinin cildinize zararlarını biliyor musunuz? Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda makyaj ürünleri cildimizdeki gözeneklerin kapanmasına aynı zamanda gözeneklerde yağ ve kirlerin tıkanmasına yol açar. Tıkanan cilt nefes almadığı için zamanla sivilce, akne ve bezeler gibi cilt kusurlarına sebebiyet verir. Tahriş olan cilt kırışır.Özellikle  gece uyumadan önce yüzünüzde kalan makyaj ürünleri deride kalır ve kalınlaşır. Bir süre sonra ise yüzünüzdeki derilerin homojen ve mat olarak cilt tonunuzun değiştiğini gözlemleyebilirsiniz. Her gün makyaj yapmak siyah noktaların hatta yağ birikmesinin davetiyesidir. zamanla tahriş olan ve bulunan cilt bariyerinizi kapatmak için günlük yaptığınız makyajdan çok daha fazlasını yaparsınız ve yaptığınız makyaj zorunluluğu zamanla bir kısır döngüye girer. Bu döngü ise cilt bariyerinizin zedelenmesine neden olabilir. Makyaj yapmak birçok olumsuz durumlara sebebiyet verir. Ayrıca çok küçük yaşlarda makyaj yapmak deride emilen kimyasallar sebebiyle çocukların hormonlarının bozulmasına neden olur. Kozmetik ürünlerinin içerisindeki kurşun kanda hemoglobin ile buluştuğu için kusma, zayıflama, algılama bozukluğu, kansızlık, beyin hasarı ve böbrek hastalıkları gibi birden çok hastalığın davetiye çıkarır.

Kalıcı Makyaj Hakkında İlginç Bilgiler

Makyajın zararlarından bahsetmişken kalıcı makyaja değinmezsek olmaz Şimdi size kalıcı makyajhakkında birkaç bilgi verelim. Bilinenin aksine kalıcı makyaj çok da bir zarar vermemektedir. Çünkü eyeliner,dipliner gibi kirpiklere uygulanan kalıcı makyaj tamamen bitkisel ürünlerden elde edilir. Bu yüzden kalıcı makyajın zararı yoktur. Makyaj yapmak kadar kullandığınız makyaj ürünlerinin süresini bilmek de bir hayli önemlidir.

makyajın zararları

makyajın zararları

 Makyaj Malzemeleri Ne Kadar Sürede Kullanılmalı?

Daha güzel görünmek için kullanılan fondöten, maskara, dudak parlatıcısı gibi sıvı malzemeler genellikle kutusu açıldığı tarihten itibaren 7 ve 12 ay içinde kullanılmalıdır. Rimeli ise kapağı açılmadığı sürece 2 yıl, fakat açıldı ise 6 ay içinde kullanılmanız gerekir. Eğer açtığınız zamanı hatırlamıyor iseniz küçük bir püf nokta verelim. Rimeller tarihi geçtiği zaman kururlar.  Rimeller kuruduğu zaman asla rimeli sulandırarak kullanmayın. Rimelinizin tarihinden önce bozulmasını istemiyorsanız kapağını sıkacağı kapatarak kullanmalısınız. Rimeli gözünüzü tahriş etmeyecek şekilde gözünüzden silmelisiniz.

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status