Mantarın İnanılmaz 6 Faydası

26.12.2022
121
Mantarın İnanılmaz 6 Faydası

Mantarın İnanılmaz 6 Faydası Mantarsız bir yemek düşünemiyorsanız size harika bir haberimiz var. Tadı artırmanın yanı sıra sağlığınız üzerinde de olumlu etkileri olacağını sakın aklınızdan çıkarmayın. İşte sağlığınızı iyileştirmek için daha fazla mantar yemeniz için altı neden.

  • Genç kalmanıza yardımcı olur
  • Beyindeki yaşa bağlı değişiklikleri yavaşlatır
  • Hafızanızı geliştirir
  • Kalp sağlığınızı iyileştirir
  • Kemiklerinizi güçlendirir
  • Enerji artışı sağlar

Bu konuda sertifikalı bir diyetisyen ve The All-Pro Diet kitabının yazarı Mitzi Dulan “Beyaz yiyecekler genellikle az miktarda besin içermesine rağmen, mantarlar bu listenin bir istisnasıdır. Bitki bazlı gıdalarda nadiren bulunan selenyum, potasyum, bakır, demir ve fosfor gibi mineraller içerirler” şeklinde açıklama yapmıştır. Peki, mantarlar başka nelere iyi gelir?

Mantarın İnanılmaz 6 Faydası

Mantarın İnanılmaz 6 Faydası

Mantar genç kalmanıza yardımcı olur

Pennsylvania Eyalet Üniversitesi tarafından 2017 yılında gerçekleştirilen araştırmaya göre mantarlar ultra yüksek konsantrasyonlarda iki kat antioksidan, ergotionin ve glutatyon içerir.

Bu antioksidanlar bir ikili halinde bulunduklarında, vücudu kırışıklıklar gibi gözle görülür yaşlanma belirtilerine neden olan fizyolojik stresten korumak için oldukça etkilidir.

Mantar beyindeki yaşa bağlı değişiklikleri yavaşlatır

Pennsylvania Eyalet Üniversitesi araştırmacıları, yukarıda belirtilen iki antioksidanın ( ergotionin ve glutatyon ) Parkinson ve Alzheimer’ı önlemeye de yardımcı olabileceğini üzerine vurgu yapmaktadır. Gelecekte nörolojik hastalık riskini azaltmak için günde en az beş mantar yemeyi öneriyorlar. Beslenme özelliklerini en iyi şekilde korumak için mantarları ızgarada pişirin.

Mantar hafızanızı geliştirir

Mantarın ruh sağlığı ile ilgili bir diğer faydası da budur.  Singapur Ulusal Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, 2019’da haftada iki küçük porsiyon mantar yemenin bilişsel gerileme şansınızı azaltabileceğini buldu.

Mantar kalp sağlığınızı iyileştirir

Mantarlar, glutamat ribonükleotitleri içerdikleri için yemeklerin tadını tuzdan bile daha fazla geliştirir. Bu bileşikler, tansiyonunuzu veya kalp hastalığı riskinizi etkilemeden lezzetli bir tat sağlar.

Bütün bir mantar porsiyonu sadece 5 mg sodyum içerir! Mantarlar ayrıca herhangi bir yemekte kırmızı etin mükemmel ve uygun bir ikamesidir, böylece fazladan kalori, yağ ve kolesterolü ortadan kaldırır.

Mantar kemiklerinizi güçlendirir

Mantarın İnanılmaz 6 Faydası

Mantarın İnanılmaz 6 Faydası

Süpermarkette mantar alacaksanız UVB işaretli ambalajı alın. Bu ne demek? Bu mantarlar, karanlıkta yetişenlerin aksine, büyümeleri sırasında güneş ışığına maruz kalıyor ve ergosterol adı verilen bir bileşiği doğrudan  D vitaminine dönüştürüyor.

Bu, ultraviyole B radyasyonuna maruz kalan yaklaşık bir kilogram mantar yiyerek, günlük D vitamini ihtiyacınızı karşıladığınız ve kemik sağlığınızı iyileştirdiğiniz anlamına gelir.

Mantar enerji artışı sağlar

Mantarlar, riboflavin (B2 ), folik asit (B9), tiamin (B1), pantotenik asit (B5) ve niasin (B3) gibi B vitaminleri açısından zengindir. Vücudun yediğimiz yiyeceklerden enerji almasına ve vücutta oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri üretmesine yardımcı olurlar.

Mantarın İnanılmaz 6 Faydası

Mantarın İnanılmaz 6 Faydası

Daha fazla mantar nasıl yenir?

Günlük gıda tüketimini çeşitlendirmek için hangi yemeklere mantar eklenebilir?

Mantarları kıymaya benzer bir kıvamda dilimleyin, ardından öğle veya akşam yemeği için hazırladığınız etin içine atın. Bu, en sevdiğiniz burgerlere mantar eklemenin hızlı ve kolay bir yoludur.

Küçük bir mantarı doğrayın ve kahvaltı veya öğle yemeği için omlet, çırpılmış yumurtaya ekleyin.
Makarna sosuna biraz mantar ekleyin. Mantarlar ayrıca hemen hemen her garnitür için harika bir lezzet ve doku katabilir.

Bu yüzden mantarları pişirmeye başlayın ama dikkatli olun! “Yenilebilir ve yenilebilir olmayan mantarları ayırt etmek çok önemlidir. Doğada yetişen mantarları yemekten kaçının. Çünkü hangisinin zehirli hangisinin sağlıklı olduğunu bilmeniz oldukça önemlidir.

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status