Moodboard panosu nedir, ne işe yarar, nasıl yapılır?

09.01.2023
120
Moodboard panosu nedir, ne işe yarar, nasıl yapılır?

Moodboard panosu nedir, ne işe yarar, nasıl yapılır? Yeni yılın gelmesiyle birlikte, sık sık gelecek için planlar düşünür, yeni hedefler belirlenir ve bunların uygulanması hakkında hayaller kurarız. Önümüzdeki yıl hayalini kurduğunuz her şeyin kesinlikle gerçekleşeceğinden emin olmak için ve hedeflerinize ulaşmak için bir son dönemde oldukça popüler olan “Moodboard” panosu yapabilirsiniz.

Size kendi ellerinizle nasıl bir “Moodboard” panosu yapacağınızı ve onu nereye yerleştirmenin daha iyi olduğunu anlatıyoruz.

“Moodboard” panosu nedir?

Moodboard panosu nedir, ne işe yarar, nasıl yapılır?

Moodboard panosu nedir, ne işe yarar, nasıl yapılır?

Moodboard, hedeflerinizi, arzularınızı ve hayallerinizi temsil eden ifadeler ve resimlerden oluşan bir kolaj olan görselleştirme aracıdır. Görselleştirme panosu veya dilek haritası olarak da bilinmektedir.

Moodboard kelimesi “Mood” ve “Board” kelimelerinin birleştirilmesiyle ortaya çıkmıştır. “Mood” dilimizde “Ruh hali” anlamına gelirken “Board” kelimesi ise “Tahta” kelimesi anlamına gelmektedir. Kelime olarak çevirisine baktığımızda tam olarak “Ruh hali tahtası” anlamına geldiğini söyleyebiliriz.

Bununla birlikte “Duygu panosu” ya da “Duygu tahtası” olarak da isimlendirildiği görülmektedir.

Moodboard Panosu ne işe yarar?

Moodboard, hedeflere ulaşmak için üzerinde tasvir edilen hemen hemen her şeyi hayata geçirmenizi sağlar. Ancak bu kendiliğinden ve bir gecede olacak bir şey değildir. Sonuçlara ulaşmak için hedeflerinizi net bir şekilde ifade etmeli, bunların gerçekleşeceğine inanmalı ve ardından bu hedeflere ulaşmak için aktif adımlar atmalısınız.

Fantezilerinizi, hayallerinizi ve arzularınızı görselleştirme panosuna koyarak, kendinize bu belirli hedeflere odaklanmayı hatırlatmış olursunuz. Gerçekten istediğiniz her şeyi panoya ekleyerek ve dikkatinizi görsel görüntülere odaklayarak, onları gerçeğe yaklaştırırsınız.

Cümleler ve resimlerden oluşan kolajınız, ideal hayatınızın nasıl olması gerektiğini gösterecek. Aile, kariyer, sağlık, eğitim, ilişkiler vb. alanlardaki hedeflerinizi, hayallerinizi ve arzularınızı günlük olarak size hatırlatacaktır.
Duygu panosu, sadece sahip olmayı dilediğin maddi şeylere değil, gelecekte nasıl hissetmek istediğine odaklanmalıdır. Duygularınıza ve duygularınıza ne kadar odaklanırsa, üzerinde tasvir edilen her şeyin gerçek olma olasılığı o kadar artar.

Moodboard panosu oluşturma sürecine nasıl başlanır?

Moodboard panosu nedir, ne işe yarar, nasıl yapılır?

Moodboard panosu nedir, ne işe yarar, nasıl yapılır?

Gelecek yıl başarmak istediklerinizin bir listesini yapın. Sonuçta, hedeflerinizi görselleştirmek için önce tam olarak neyi hayal ettiğinizi anlamanız gerekir.

İdeal hayatınızı nasıl tasavvur ettiğinizi ve hedeflerinize yaklaşmak için önümüzdeki 12 ayda ne yapmanız gerektiğini düşünün. Aklınıza gelen her şeyi yazın ve ardından listeden en yüksek önceliğe sahip arzuları seçin.

Moodboard panosu nelerden oluşmalıdır?

Hedeflerinize ulaşmak için bir Moodboard panosu oluşturmak için dergilere, gazetelere, kitaplara ve broşürlere ihtiyacınız olabilir. Ancak uygun kaynaklarınız yoksa kendiniz, beğendiğiniz görselleri seçip basabilirsiniz. Fotoğraflara ek olarak, motive edici ifadeler, alıntılar, renkler, çizimler, desenler vb. şeylerde kullanabilirsiniz.

Öğeleri kâğıt veya mantar panoya kesip yapıştırarak çok fazla zaman harcamak istemiyorsanız, Pinterest gibi ücretsiz çevrimiçi kaynakları kullanarak kullanılacak kaynakların dijital bir versiyonunu elde edebilirsiniz. Ardından, bitmiş kolajı yazdırın veya bilgisayarınızda masaüstü arka plan resminiz olarak kullanın.

Moodboard panosuna  hangi resimler dâhil edilmelidir?

Moodboard panosu nedir, ne işe yarar, nasıl yapılır?

Moodboard panosu nedir, ne işe yarar, nasıl yapılır?

Hedeflerinizi temsil eden, size ilham veren ve hayattan ne istediğinizi tasvir eden resimler aramak için birkaç saat harcayın. Bunlar mutlaka fiziksel nesneler veya hayal ettiğiniz şeyin gerçek yorumları olmayabilir. Belirli resimlere değil, sizde uyandırdıkları duygulara odaklanmanız gerekir.

Örneğin deniz kenarında bir eve taşınmak istiyorsanız hayalinizdeki evin fotoğrafını bulamazsanız üzülmeyin. Bu durumda denizin üzerinde güzel bir gün batımı görüntüsü yeterli olacaktır ya da rüyalarınızın aşkınızla tanışmak istiyorsanız, tüm kriterlerinize uyan bir erkek ya da kadın fotoğrafı aramak yerine, el ele tutuşan iki kişinin fotoğrafı ya da bir sevgilinin fotoğrafı gibi sizin için aşkı simgeleyen bir fotoğraf bularak bunu kullanabilirsiniz.

Gerçekten mutlu olduğunuzda veya kendinizi sakin ve huzurlu hissettiğiniz bir yerde çekilmiş kendi fotoğraflarınızı da panoya ekleyebilirsiniz.

Moodboard panosu nereye yerleştirilmelidir?

Burada asıl önemli olan noktalardan birisi, size farklı anlamları hatırlatacak ve sizi motive edecek olan basit resim ya da yazıları bu panoya eklemeniz olacaktır. Bu işlemin ardından gelecek en önemli adım ise hazırladığınız bu panoyu sabah ilk uyandığınızda ve daha sonra sık sık görebileceğiniz bir yere yerleştirmek olacaktır.

Bununla birlikte Moodboard panosunu incelemek için her gün birkaç dakikanızı ayırın. Bu inceleme işlemini günlük rutininize ekleyerek daha motive olacak ve doğal olarak hedeflerinize ulaşmak için çabalamaya başlayacaksınız. Sizi o ideal hayata yaklaştıran şeyi farkında olmadan yaptığınızı fark edeceksiniz.

Özellikle uyumadan önce hedeflerinize ulaşmak için Moodboard panosunu gözden geçirmeniz çok etkili olacaktır. Uykudan önceki son 45 dakika boyunca zihninizde bulunan düşünceler ve görüntüler, gece boyunca ve ayrıca uyandığınızda bilinçaltınızda tekrar tekrar oynatılacaktır. Bu sayede bilinçaltınıza gerekli mesajı göndermiş olacaksınız.

Sadece Moodboard panosu yeterli değil

Hayallerinizi gerçekleştirmek ve hedeflerinize daha kolay ulaşmak için Moodboard panosunun önemi ve gerekliliği yadsınamaz bir gerçek olsa da tek başına yeterli olacağını düşünmemelisiniz.

Burada önemli olan, planlarınızı devreye sokabilmek için Moodboard panosunu bir teşvik edici faktör olarak kullanabilmenizdir. Bunun içinde gerekli olan tüm çalışmaları yaptıktan sonra Moodboard panosunun da desteğini almaya çalışmalısınız. Bu konuda oldukça faydalı olduğunu ve tam bir destekleyici öğe olduğunu daha iyi anlayabileceksiniz.

Moodboard panosunun gücüne inanıyor musunuz?

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status