Motivasyon Nedir ve Onu Nasıl Geliştirebilirsiniz?

21.12.2022
132
Motivasyon Nedir ve Onu Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Motivasyon Nedir ve Onu Nasıl Geliştirebilirsiniz? Motivasyonu artırmaya yardımcı olan, başarısızlıklara ve zorluklara rağmen pes etmeyen stratejilerden ve ayrıca motivasyonun ana teorilerinden bahsedeceğiz. Motivasyon, insan davranışının ana itici güçlerinden biridir. Hedeflerimizi belirlemek ve bunlara ulaşmak için çok önemli bir unsurdur. Peki, motivasyonunuzu nasıl korursunuz ve başarılı olacağınızdan nasıl emin olursunuz?

Motivasyon Nedir ve Onu Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Motivasyon Nedir ve Onu Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Motivasyon nedir?

Motivasyon, hedefe yönelik davranışı başlatan, yönlendiren ve sürdüren süreçtir. Sizi harekete geçiren şey budur. Örneğin susuzluğunuzu gidermek için su içersiniz veya bilgi edinmek için kitap okursunuz.
Motivasyon, davranışı harekete geçiren biyolojik, duygusal, sosyal ve bilişsel durumları içerir. Günlük yaşamda, “motivasyon” terimi genellikle bir kişinin bir şeyi neden yaptığını açıklamak için kullanılır. İnsan eylemlerinin arkasındaki itici güçtür.

Motivasyon, yalnızca davranışı harekete geçiren faktörleri değil aynı zamanda amaçlı eylemleri yönlendiren ve destekleyen koşulları da etkiler. Sonuç olarak, gözlemlenebilir davranış kalıplarına dayanarak insanların belirli şeyleri neden yaptıklarına dair çıkarımlarda bulunmamız gerekir.

Peki, uğruna hareket ettiğimiz güdülerin altında tam olarak ne yatıyor? Psikologlar, dürtü teorisi, içgüdü teorisi ve hümanist teori (örneğin, A. Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi) dahil olmak üzere çeşitli motivasyon teorileri önerdiler. Gerçek şu ki, güdülerimizi yönlendiren birçok farklı durum var.

Motivasyon türleri

Motivasyon genellikle dış ve iç olarak ayrılır.

Dış motivasyon

Dış motivasyon, bir kişinin etrafında dışarıdan ortaya çıkan bir şeydir ve genellikle ödüller, para, sosyal tanınma veya övgü gibi ödüllerle ilişkilendirilir.

İç motivasyon

İç motivasyon, yalnızca bir sorunu çözmenin kişisel tatmini için karmaşık bir bulmacayı çözmek gibi bir kişinin içinde ortaya çıkan bir şeydir.

Motivasyon Nedir ve Onu Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Motivasyon Nedir ve Onu Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Motivasyon uygulaması

Motivasyonun çok değişik şekillerde kullanımı mevcuttur. Tüm insan davranışları için yol gösterici güç olarak hizmet eder. Motivasyonun nasıl çalıştığını ve onu etkileyebilecek faktörleri anlamak birkaç nedenden dolayı önemlidir.

Motivasyonu anlamak şunları yapabilir:

 • Hedeflere doğru çalışırken insanların performansını artırmaya yardımcı olun;
 • İnsanların başlamasına yardımcı olun;
 • İnsanları sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeye teşvik etmek;
 • İnsanların risk alma ve bağımlılık dahil olmak üzere sağlıksız veya uygunsuz davranışlardan kaçınmasına yardımcı olun;
 • İnsanların hayatlarını daha iyi kontrol etmelerine yardımcı olun;
 • Genel refahı iyileştirin ve daha mutlu olmanıza yardımcı olun.
Motivasyon Nedir ve Onu Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Motivasyon Nedir ve Onu Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Motivasyonun etkisi

Birkaç kilo vermek veya bir maraton koşmak gibi herhangi bir hedefi olan herhangi bir kişi, bir şeyi başarmayı istemenin yeterli olmayabileceğini muhtemelen hemen anlar. Bir hedefe ulaşmak, zorluklara rağmen ilerlemeye devam etmek için dayanıklılık ve engellerin üstesinden gelme becerisi gerektirir.

Motivasyonun üç ana bileşeni vardır:

 • Aktivasyon
 • Sebat
 • Yoğunluk.

1- Aktivasyon

Aktivasyon, biyoloji, kimya, matematik gibi bir derse kaydolmak gibi bir davranışı başlatma kararı olarak ifade edilebilir.

2- Azim

Azim, engeller karşısında bile sürekli bir hedef peşinde koşmaktır. Azim için önemli bir zaman, enerji ve kaynak ayırmanız gerektirmesine rağmen, bir derece daha fazla kazanmak için kaydolduğunuz derslerden ek ders almak olabilir.

3-Yoğunluk

Yoğunluk, hedefe ulaşılmasına katkıda bulunan konsantrasyon ve enerjide yatar. Örneğin, bir öğrenci çok az çaba sarf ederken, bir başkası düzenli olarak çalışacak, tartışmalara katılacak ve kurum dışındaki araştırma fırsatlarından yararlanacaktır. İlk öğrenci yoğunluktan yoksunken, ikincisi eğitim hedeflerini çok daha büyük bir yoğunlukla takip etmiş olacaktır.

Bu motivasyon bileşenlerinin her birinin derecesi, hedefinize ulaşıp ulaşmamanızı etkileyebilir. Örneğin, yüksek aktivasyon, bir hedefi kovalamaya başlama olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir. Sebat ve yoğunluk, o hedef için çalışmaya devam edip etmeyeceğinizi ve ne kadar çaba sarf edeceğinizi belirler.

Motivasyon Bulmak İçin İpuçları

Motivasyon Nedir ve Onu Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Motivasyon Nedir ve Onu Nasıl Geliştirebilirsiniz?

İnsanların tamamına yakını motivasyon ve iradeyi korumayı zor bulur. Bazen heyecanlı hissedebilir ve hedeflerinize ulaşmak için güçlü bir şekilde azimli hissedebilirsiniz, ancak sonra birdenbire ne istediğinize ve onu nasıl başaracağınıza dair kayıtsızlık ve belirsizliğe yenik düşersiniz.

Motivasyonunuz düşük olsa bile ilerlemek için atabileceğiniz adımlar var. İşte motivasyonunuzu artırmak için yapabileceğiniz birkaç şey:

 • Sizin için gerçekten önemli olan şeylere odaklanmak için hedeflerinizi değiştirin;
 • Çok büyük veya çok karmaşık bir işi üstleniyorsanız, onu daha küçük adımlara bölün ve ilerlemenize yardımcı olacak ilk adımı başarmaya odaklanmaya çalışın;
 • Özgüveninizi artırın;
 • Geçmişte neler başardığınızı ve güçlü yanlarınızın neler olduğunu kendinize hatırlatın;
 • Kendinizi güvensiz hissettiğiniz şeyler varsa, kendinizi daha deneyimli ve yetenekli görmeye başlamak için onları geliştirmeye çalışın.

Motivasyon tuzakları

Motivasyonunuzu zedeleyebilecekleri için dikkat etmeniz gereken birkaç şey var. İşte onlardan bazıları.

 • Hızlı kararlar ve “ya hep ya hiç” düşüncesi: Bir şeyi hemen düzeltemezseniz veya her şeyi hemen elde edemezseniz, motivasyonsuz hissetmek kolaydır. Hedeflerinize ulaşmanın zaman aldığını kendinize hatırlatın.
 • “Tek beden herkese uyar” düşüncesi: Hızlı kararlar almak ve “ya hep ya hiç” düşüncesine sahip olmak aynı zamanda “tek beden herkese uyar” düşüncesine rehberlik ediyor. Belirli bir yaklaşımın veya yöntemin başka biri için işe yaraması, sizin için de işe yarayacağı anlamına gelmez. Hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmuyorsa veya sizi motive etmiyorsa, sizin için doğru olan başka bir şey arayın.

Sürekli olarak kötü bir ruh hali içindeyseniz ve iki haftadan uzun süredir uyuşukluk belirtileri hissediyorsanız, terapistinizle konuşun. Bazen, kalıcı bir motivasyon eksikliği, depresyon gibi bir ruhsal bozuklukla ilişkilendirilebilir.

Motivasyon Nedir ve Onu Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Motivasyon Nedir ve Onu Nasıl Geliştirebilirsiniz?

motivasyon tarihi

Bizi harekete geçmeye gerçekten motive eden şey nedir? Motive olmak, işimizi yapmamızı daha mı kolaylaştırır? Tarih boyunca, psikologlar insan davranışını neyin yönlendirdiğini açıklamak için çeşitli teoriler önerdiler. Aşağıdakiler, başlıca motivasyon teorilerinden bazılarıdır.

İç güdüler

İçgüdüsel motivasyon teorisi, davranışın yerleşik ve doğuştan gelen davranış kalıpları olarak kabul edilen içgüdüler tarafından yönlendirildiğini öne sürer. William James, Sigmund Freud ve William McDougall dahil olmak üzere psikologlar, davranışı motive eden bir dizi temel insan dürtüsü önerdiler. Organizmanın hayatta kalması için gerekli olan korku, temizlik ve sevgi gibi biyolojik içgüdüleri içerebilirler.

Motifler ve İhtiyaçlar

Yemek yemek, içmek ve uyumak gibi eylemlerinizin çoğu biyoloji tarafından yönlendirilir. Yemek, su ve uyku için biyolojik bir ihtiyacınız var. Bu şekilde yemek, içmek ve uyumak için motive olursunuz. Dürtü teorisi, tüm insanların temel biyolojik dürtülere sahip olduğunu ve bu davranışların onları tatmin etme ihtiyacı tarafından motive edildiğini öne sürer.

Motivasyon Nedir ve Onu Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Motivasyon Nedir ve Onu Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Uyarılma seviyeleri

Uyarılma teorisi, insanların optimal uyarılma düzeylerini korumalarına yardımcı olan belirli faaliyetler ve davranışlarla ilgilendiklerini öne sürer. Düşük uyarılma ihtiyacı olan bir kişi kitap okumak gibi rahatlatıcı aktivitelerle meşgul olabilirken, yüksek uyarılma ihtiyacı olan ve heyecan arayan insanlar dağ tırmanışı, yamaç paraşütü ve motosiklet yarışı gibi heyecan verici aktivitelerle ilgilenebilirler.

Motivasyonu anlamak, çocuk yetiştirmekten çalışmaya kadar hayatın birçok alanında yardımcı olur. Kendi motivasyonunuzu artırmanın yanı sıra başkalarını da motive etmek için kendinize daha yüksek hedefler belirlemek ve doğru ödül sistemlerini belirlemek isteyebilirsiniz.

Motive edici faktörler ve bunların manipülasyonu bilgisi, pazarlamada ve endüstriyel psikolojinin diğer yönlerinde kullanılır. Bu, pek çok mitin var olduğu ve herkesin neyin işe yarayıp neyin yaramadığını bilmekten faydalanabileceği bir alandır.

5/5 - (2 votes)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status