Öksürük Tedavisinde Yapılan Hatalar

13.01.2023
104
Öksürük Tedavisinde Yapılan Hatalar

Öksürük Tedavisinde Yapılan Hatalar Öksürük, çok çeşitli solunum yolu hastalıklarının bir belirtisidir. Öksürük aslında solunum yolunu temizlemek için bir refleks mekanizmasıdır. Çoğu durumda, öksürük istemsiz olarak ortaya çıkar, ancak bazen bir kişi buna kendi başına neden olabilir. Akut öksürük üç haftaya kadar, subakut öksürük sekiz haftaya kadar, kronik öksürük sekiz haftadan fazla sürebilir.

Balgam nedir?

Öksürük Tedavisinde Yapılan Hatalar

Öksürük Tedavisinde Yapılan Hatalar

Balgam, hastalık durumunda solunum sistemi organlarının duvarlarında biriken macunumsu bir maddedir. Balgam, akciğerlerde ve bronşlarda her zaman üretilir ve öksürük reseptörlerini tahriş etmeden küçük miktarlarda kalır.

Ancak patolojik sürecin gelişme koşullarında çok fazla olur. Balgamın bileşimi değişir ve şunlar olur:

 • Mukus; inflamatuar bir süreç veya bronşiyal astım ile
 • Cerahatli; bakteriyel hastalıklarla
 • Seröz; pulmoner ödem ile
 • Kanlı; tüberküloz veya solunum organları kanseri ile

Solunum yolunun bu durumlardan hangisiyle karşı karşıya kalınırsa kalınsın mutlaka temizlenmesi ve solunum yolundan çıkarılması gerekmektedir. Birikimi durumunda bronşların bunlarla dolması söz konusu olacaktır. Boşlukları doldurmasıyla hayati tehlike oluşturan solunum yetmezliği oluşur.

Öksürük türleri

Öksürük Tedavisinde Yapılan Hatalar

Öksürük Tedavisinde Yapılan Hatalar

Salgı sayısına bakarak üretken ve verimsiz bir öksürük olup olmadığı ayırt edilebilir. İlkine balgam akıntısı eşlik eder ve aslında ana işlevini yerine getirir. İkincisi kuru öksürük olarak ortaya çıkmaktadır. Hastalığın ilk aşamasında, balgamın artan viskozitesi nedeniyle olur. Ancak öksürük reseptörlerinin diğer tahriş edici maddelerinin (iltihaplanma süreci veya akan burun salgıları) etkisi altında da ortaya çıkabilir.

Genellikle öksürük ilk başta etkisizdir ve balgam inceldikçe ıslanır. Bu elverişsizdir, ancak iyileşme için gereklidir. Ancak rahatsızlık ve öksürük mekanizmasının çalışma prensibinin bilinmemesi tedavide ciddi hatalara yol açmaktadır.

Öksürük tedavisinde doğru bilinen yanlışlar

Öksürükle mücadelede yapılan en yaygın hataları bir araya getirdik. Onlardan kaçınarak daha hızlı iyileşebilir ve komplikasyonları önleyebilirsiniz.

Balgam akıntısı sırasında öksürük refleksinin baskılanması

Bu hata, öksürüğün doğasının yanlış anlaşılmasından kaynaklanır. İnsanlar sorunun tam olarak içinde olduğuna inanıyor ve bu nedenle hoş olmayan bir semptomu ortadan kaldırmaya çalışıyor. Ancak öksürük bir hastalık değil, solunum yollarını temizleme mekanizmasıdır. Balgam birikimi şeklinde hastalığın sonuçlarıyla savaşmaya yardımcı olur.

Ancak bazen boğazınızı temizlemeniz gerektiğini anlamak da yardımcı olmaz. Hasta bu refleksi bastırmak, rahatsızlıktan kurtulmak için çarelere başvurur. Öksürüklerde kişinin boğulmak üzere olduğu hissi vardır ve bu durumda kişi bu durumu önlemeye çalışır.

Ancak bu durumda öksürük önleyici ilaçlar almak tavsiye edilemez, aksi takdirde akciğerlerde balgam birikecektir. Burada ki balgamın h atılabilmesi için hava yollarının temizlenmesi gerekiyor. Mukolitik (Fluimucil vb.) ve balgam söktürücü ( Öksürük tabletleri vb.) ilaçlar bu konuda yardımcı olacaktır.

Öksürüğün antibiyotiklerle tedavisi

Öksürük Tedavisinde Yapılan Hatalar

Öksürük Tedavisinde Yapılan Hatalar

Pek çok kişiye göre antibiyotikler, ilerlemiş hastalıklardan kurtaran mucizevi bir çaredir. Öksürük çok güçlüyse veya uzun süre geçmiyorsa, o zaman sadece antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Ancak bu bir hata değil, aşağıda ki ciddi yan etkilere yol açabilecek bir seçimdir:

 • Bağırsak mikroflorasının baskılanması
 • Avitaminoz
 • Karaciğer disfonksiyonu
 • Böbrek yapılarının ihlali

Antibiyotikler (örneğin, Amoksisilin) öksürüğe neden olan hastalığın komplikasyonlarını ve sadece bakteriyel bir yapıya sahiplerse (örneğin, pnömoni) tedavi etmek için reçete edilir. Ancak semptomun kendisine asla bakteriler neden olmaz.

Viral olmayan kuru öksürük için mukolitik (Balgamı eriten) ilaçlar almak

Birçok kişi kuru öksürüğün her zaman viral bir solunum yolu hastalığının başlangıcının bir belirtisi olduğuna inanır. Fakat bu durum başka sebeplerden de kaynaklanabilir. Vücutta fazla balgam olmadığı ve Ambrobene gibi mukolitik ilaçlarla inceltilecek hiçbir şey olmadığı görülür. Gerekli ilaçların doğru seçimi için öksürüğün nedenini belirlemeniz gerekir.

Burun tıkanıklığı, burun akıntısı, alerjik bir reaksiyon, kuru havaya reaksiyon gösterme, öksürük nevrozu gibi çok farklı sebeplerden dolayı ilaç kullanımı gerekebilir. Fakat bu ilaçları doğru bir şekilde kullanabilmek için kendi başınıza karar vermemeniz gerekiyor. Özellikle bu alanda uzman olan bir doktorla görüştükten sonra gerekli olan ilacı kullanmak, en doğru karar olacaktır.

Etkisiz koca karı ilaçları kullanmak

Burada aynı anda dört yaygın hataya bakacağız, bunların doğasını öğreneceğiz ve doğru hareket tarzını belirleyeceğiz.

Akut solunum yolu hastalığı sırasında kuru bir odada olmak, odadaki nemin iyileşmeyi engellediği köklü bir efsanedir. Aslında kuru hava, virüsle savaşmak için gerekli olan interferonların aktivitesini azaltır. Hastanın bulunduğu odadaki nemi kasıtlı olarak arttırır. Ev aletleriyle veya sıradan temizlik bu konuda yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte halk arasında çok yaygın olan “koca karı ilaçları” olarak da tabir edilen bazı kullanımlar söz konusudur. Bu durum genellikle ilaç almak istemeyen ya da kimyasal kullanmayan kişilerde daha fazla görülmektedir. Maalesef bu konuda çok fazla söylenti olduğundan dolayı çoğu koca karı ilacının da etkisinin olmadığı ya da çeşitli zararları olduğu bilinmektedir.

Uygun öksürük tedavisi

Öksürük Tedavisinde Yapılan Hatalar

Öksürük Tedavisinde Yapılan Hatalar

Solunum yolu hastalıklarının tedavisinde asıl görev akciğerleri balgamdan arındırmaktır. İlk birkaç gün içinde birikerek kuru öksürüğe neden olabilir. Ancak sonrasında balgam sıvılaştırılmalı ve vücuttan atılmalıdır.

Bu olmazsa, mukolitik (balgamı inceltici) ve sekretomotor (akıntısını uyaran) ilaçlar almak gerekir. Bunları bir doktor gözetiminde kullanmak daha iyidir.

Pulmonologların gözlemlerine göre balgam en iyi sabahları sırtüstü pozisyonda dışarı atılabilir.

Öksürmekten sabaha kadar uyanık kalmak istemiyorsanız, akşamları balgam sökücü kullanmamalısınız.

Balgam çıkmazsa ne yapmalı?

Öksürük Tedavisinde Yapılan Hatalar

Öksürük Tedavisinde Yapılan Hatalar

Balgam çıkaramazsanız solunum yolunda patojenler birikir. Bununla birlikte yüksek oranda nefes almayı engeller. Bu nedenle balgamın akciğerlerde birikmesine izin verilmemelidir. İlaçlar yardımcı olmazsa, ek yollarla boşalmasını teşvik edebilirsiniz.

Bunlar;

 • Bol miktarda ılık içecek
 • İnhalasyon
 • Bitkisel müstahzarlar
 • Zencefil kullanımı
 • Nefes egzersizleri

Ancak her şeyden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Size inhalasyon için maddenin en uygun bileşimini söyleyecektir. Ana tedavinin etkinliğini azaltmamaları ve bireysel reaksiyonlara neden olmamaları önemlidir.

Sizler öksürük için neler yapıyorsunuz?

5/5 - (1 vote)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status