Patates Çeşitleri

06.12.2022
108
Patates Çeşitleri

Patates Çeşitleri Birden çok çeşidi ile mutfaklarımızda yerini alan patates dünyanın birçok yerinde fırınlanmış kızartılmış veya püre olarak tüketiliyor. İçerisindeki zengin besin değerlerinden dolayı insan sağlığına pek çok katkısı vardır. Patateste yağ ve kolesterol bulunmaz ve sodyum oranı düşüktür. Patates nişastalı bir sebze türüdür. Diğer sebzelere kıyasla çok fazla nişasta barındırır. Tam bir karbonhidrat türü olan nişasta enerji olarak kullanılan glikozu parçalayarak vücudumuza yayar.

Patates Çeşitleri

Patates Çeşitleri

 

Patatesin çeşitleri Nelerdir?

Patatesin bilinen birçok çeşidi vardır. Şimdi size onlardan bahsedelim. Tatlı patates rengi turuncudur. Tadı ise tatlı bir patatestir. Mor patates oval şeklinde mor ya da siyah renklidir. Russet patates beyaz etli büyük ve koyu kahverengine sahip patatestir.

Patates Çeşitleri

Patates Çeşitleri

 

Patatesin Faydaları Nelerdir?

Patatesin besin değerine baktığımız zaman içerisindeki vitamin, organik bileşikler ve mineraller vardır. Ayrıca patates enerji deposudur. Patatesin sindirimi oldukça kolaydır. Özellikle çocukların ve bebeklerin kolayca tükettiği patates, karbonhidrat açısından yüksek bir değere sahiptir. Her besinde olduğu gibi patatesin de fazla tüketiminden kaçınılmalıdır. Patatesin içindeki magnezyum potasyum ve kalsiyum kan basıncını düşürür. Yapılan araştırmalar sonucunda patates, kanser hücrelerinin vücutta çoğalmasını önlüyor.

Patates tam bir antioksidan kaynağı olarak bilinir. Tok tutar ve hızlı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur. Vücutta oluşan fazla iltihabı ve önemi azaltır. Özellikle patates midedeki gazın atılmasına yardımcı olarak mideyi rahatlatır. Mide rahatsızlığı sorununuz varsa 1 adet patatesi 30 gün boyunca sabah aç karnına suyunu içerek tüketirseniz midenizin zamanla iyileşmesine şahit olursunuz. Peki bu tarif nasıldır? Hemen kısaca bahsedelim. 1 adet orta boy patatesin kabuğunu soyun. Soyduktan sonra dışını yıkayın. Daha sonra bir rende yardımı ile patatesinizi rendeleyin.

Rendelediğiniz patateste avuçlarınızın içine alarak iyi bir şekilde sıkın. Sıktığınız zaman patatesin suyu çıkacaktır. Dibinde ise nişastası tortul bir şekilde çökecektir. Süzmeden bir bardağa koyup 30 gün boyunca sabahları aç karnına tüketebilirsiniz. Patatesin faydaları saymakla bitmemektedir. Ergenlik döneminde oluşan inatçı sivilcelere karşı patates tam bir şifa kaynağıdır. Sivilce olan bölgeye dilimlediğiniz patatesi koyduğunuz zaman iltihabı çeker. Hatta yara ve yanıklara karşı patates uygulayabilirsiniz

Patates Çeşitleri

Patates Çeşitleri

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status