Prenses Diana’nın Düğün Ayakkabısındaki Gizli Mesaj

24.12.2022
114
Prenses Diana’nın Düğün Ayakkabısındaki Gizli Mesaj

Prenses Diana’nın Düğün Ayakkabısındaki Gizli Mesaj Diana Spencer yani namı diğer Prenses Diana ve Prens Charles‘ın dünyaca ünlü kraliyet düğün töreninin üzerinden 40 yıldan fazla zaman geçti. “Yüzyılın düğünü”, Diana’nın fildişi tafta elbisesi de dahil olmak üzere birçok unutulmaz an ve ayrıntıya sahipti. Ancak gelin imajının en ilginç bileşenlerinden biri 8 metrelik kuyruklu bir elbisenin altına gizlenmişti.

Prenses Diana’nın gelinliğinin hikayesi

Prenses Diana'nın Düğün Ayakkabısındaki Gizli Mesaj

Prenses Diana’nın Düğün Ayakkabısındaki Gizli Mesaj

Prenses Diana’nın düğün gününde nasıl göründüğünü herkes bilir. Geniş kabarık kollu, bir sıra fiyonklu ve uzun kuyruklu hacimli bir etek ile göz alan gelinliğiyle birlikte, efsanevi “intikam elbisesi” ve “Travolta elbisesi” prensesin ikonik görüntülerinden biri haline geldi. Ancak 8 metrelik fildişi taftanın altına gizlenmiş bir çift ayakkabının sırrını çok az kişi biliyor.

Prenses Diana düğününden önce, zamanın genel halkı tarafından çok az tanınan, ancak büyük yıldızlar tarafından çok saygı duyulan birkaç niş tasarımcıya başvurdu. Elbiseyi tasarlayıp diken ve ayrıca gelinin ayakkabı ve aksesuarlarıyla ilgilenen karı koca David ve Elizabeth Emanuel oldukları ortaya çıktı.

Prenses Diana’nın düğün ayakkabısındaki gizli mesaj

Prenses Diana'nın Düğün Ayakkabısındaki Gizli Mesaj

Prenses Diana’nın Düğün Ayakkabısındaki Gizli Mesaj

Prenses Diana Spencer’ın Londra’daki Galler Prensi ile olan düğününde giymesi için aksesuar taslakları David ve Elizabeth Emanuel çifti tarafından tasarlanmıştı. Özellikle ayakkabı üzerinde çok çalışılmış ve elmaslarla süslenmiş, iyi şans getirmesi için küçük bir altın at nalı iliştirilmişti. Gelinlik için tasarlanan bu ayakkabı ile birlikte aynı zamanda dantel, inci ve payetli bir şemsiye de tasarlanmıştı.

Gelinlik siparişinin açıklanmasının ertesi günü Elizabeth Emanuel, el yapımı ayakkabı ve çantalarıyla 70’lerin moda dergilerinin gözdesi olan ünlü tasarımcı Clive Shilton’ı aradı ve gelip “özel bir müşteri” ile tanışmasını istedi. Sonra Clive hemen müstakbel prensesle tanışmaya gitti.

Clive “O (Diana) çok utangaç, tatlı ve güler yüzlü bir kızdı. Asıl endişesi, Prens Charles’tan daha uzun görünmemesiydi ve Lady Diana çok uzun olduğu için (Prenses Diana boyu 1,78 m’di) ayakkabıların alçak olması gerekiyordu. Bu jest, tahtın varisiyle onu hangi geleceğin beklediğini henüz bilmeyen bir kadının büyük hassasiyetini ve saflığını sembolize ediyordu” dedi.

Shilton, tasarımı son derece gizli tutulduğu için gelinin elbisesini düğün sonrasına kadar görmemiş olsa da Elizabeth Emanuel, aynı kumaştan ayakkabı yapabileceğini umarak kullandıkları ipeği ona gönderdi. “O çok zayıftı. Bunun yerine daha kalın bir ipek saten seçtik ve ardından onu 542 pul ve 132 inciyle kapladık” diyor.

Clive, ayakkabıların ön tarafında çeşitli yüzeyler tasarladı ve onları kalp şeklinde bir tasarım seçen Diana’ya sundu. Taban, kaymaması için yumuşak süetten yapılmıştı ve topuğun altına gizli bir romantik mesaj yazılmıştı; “C” ve “D” harfleri (Charles ve Diana) ve aralarında bir kalp vardı.

Shilton şunları söyledi: “Ayakkabıların tabanlarını kimse görmedi ama harika görünmeleri bizim için önemliydi.”
Ayakkabıları baştan sona yapmak altı ay sürdü ve Clive’ın atölyesindeki herkes ayakkabıların hazırlanmasında bir şekilde katkıda bulundu.

Shilton, Diana’nın kendisine ne kadar ödediğini söylemeyi reddediyor, ancak bir “taban fiyat” belirlediğini kabul ediyor. Ancak o dönemde basında hesap konusunda tartışma çıktığı ve gelinin annesi Frances Shand Kidd’in ayakkabıları ödemeyi reddettiği bildirildi. Bununla birlikte, Clive yedek çiftlerden birini 2011’deki müzayedede 36.000 £ karşılığında sattığı için bu artık önemli değil.

Prenses Diana'nın Düğün Ayakkabısındaki Gizli Mesaj

Prenses Diana’nın Düğün Ayakkabısındaki Gizli Mesaj

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status