Salepin Faydaları Nelerdir?

06.12.2022
106
Salepin Faydaları Nelerdir?

Soğuk kış günlerinin vazgeçilmez sıcak içeceği olarak bilinen salepleri bu yazımızda sizler için araştırmak istedik. Salepler tek köklü ve otsu bir bitkidir. Salep, salepgiller familyasına aittir.

Salep İlk Olarak Nerede Ortaya çıktı?

Yazımızın bu bölümünde salebin ilk ortaya çıktığı yerden bahsedelim. Salep ilk olarak Orta Doğu şehirlerinde 8.  Yüzyılda yetiştirilmiştir. Salep bu dönemlerde içecekten ziyade daha çok ticaret ve tıp da tercih edilmekteydi.  Hatta mitolojik kaynaklarda bile salepten bahsedilmektedir. Salebin tarihçesi Türklerin İslamiyet’i kabul ettiği tarihe denktir. O dönem şartlarında alkollü içecekler yasaklanınca insanlar salep içmeyi tercih etmişlerdir. Salep tüketimin artması ile birlikte aynı zamanda salep dükkanları bile açılmıştır. Tıbbın babası İbni Sina ise Kanun adlı kitabında salep hakkında detaylı bilgiler sunmuştur. İbni Sina salebin hem zihin açıcı hem de iştah açıcı olduğunu ifade etmiştir. Padişahlar ise Osmanlı döneminde salep tüketimine önem vermişlerdir.

Salepin Faydaları Nelerdir?

Salepin Faydaları Nelerdir?

 

Salebin Faydaları Nelerdir?

Salebin içerisinde saf ve doğal salep tozu yer almaktadır. Bu sebepten dolayı salepte katkı maddesi bulunmaz.  Düzenli olarak salep tüketimi üst solunum yolu rahatsızlıklarına karşı koruyucu bir kalkan görevi üstlenmektedir. Aynı zamanda üst solunum yolları rahatsızlıklarını salep tüketimi yaparak yumuşatabilirsiniz. Eğer regl sancınız var ise ağrınızı ve sancınızı azaltabilirsiniz.  Salep tüketimi ile birlikte adet döneminde rahim kaslarının rahatlamasına yardımcı olur.

Aynı zamanda gebeliğin daha kolay bir şekilde geçmesinde etkin bir rol oynar. Salebin en önemli faydası beslenme düzenine katkı sağlar. Salep iştah açıcı özelliğe sahiptir. İştahsızlık probleminden kurtulmak istiyorsanız 2 günde 1 doktor kontrolünde düzenli olarak tüketebilirsiniz. Aynı zamanda salep bağırsak yollarınızın düzenlenmesine yol açar. Eğer hazımsızlık ve kabızlık sorunu yaşıyorsanız salep tüketimi yapabilirsiniz. Salep özellikle vücut direncinizi arttırır. Kalp sağlığınıza yardımcı olur. Kalp ve damar hastalıklarından korur. Eğer gergin ve stresliyseniz salep tüketebilirsiniz. Salep ruhunuzu dinlendirir. Bedeninizi rahatlatır.

Salepin Faydaları Nelerdir?

Salepin Faydaları Nelerdir?

 

Salep Ülkemizde nerelerde yetişmektedir?

Yumuşak içimi ile damaklarda oldukça güzel bir lezzet bırakan salep ülkemizde Marmara, Ege ve Batı Karadeniz bölgesinde yetişmektedir. Burdur’un Bucak ilçesi en çok salebin yetiştiği yerdir.

Salepin Faydaları Nelerdir?

Salepin Faydaları Nelerdir?

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status